Policie prošetřovala podezření z přečinu sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a z přečinů porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby, uvedl tajemník městského úřadu Jaroslav Kohout. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ale městu za některé ze zakázek, které prošetřovala i policie, udělil pokutu ve výší 250 000.

Úspěšný „audit“ pro starostku

Kriminalisté se zabývali trestním oznámením bývalého starosty města a současného opozičního zastupitele Jana Houšky na nynější starostku. Ta měla údajně ovlivnit veřejné zakázky v případě zateplení Základní školy Krátká, Základní školy Petlerská a budovy Městského ústavu sociálních služeb v Klášterci nad Ohří tak, že soutěž vyhrála předem vybraná společnost. Firma měla být personálně provázána s městem.

Policie nicméně neskončila jen u školek a městského ústavu. Na přetřes se dostalo i oznámení k Bytovému družstvu UNION, vybudování přírodních hřišť a zahrad při mateřských školkách Bruslička a Sluníčko i stavební obnova Sala Terreny v zámeckém parku. Vše je podle policie v pořádku. „Jsem ráda, že se ukázalo, že jsem nijak nepochybila. Rozhodnutí policie chápu jako jakýsi audit mého působení na radnici, který prokázal, že jsem se ničeho nezákonného nedopustila,“ uvedla starostka.

Houška bude bojovat dále

Houška se ale s výsledkem vyšetřování smířit nehodlá. „Tímto to rozhodně nekončí a v této věci podniknu další kroky. Pokud neuspěji zde, tak se obrátím na evropské instituce,“ uvedl zastupitel. Trestní oznámení podle jeho slov podal kvůli údajnému personálnímu propojení mezi vítěznou firmou a vedením Klášterce, a také kvůli skutečnosti, že pokud by město vypsalo otevřené veřejné zakázky, tak by se podle něj ušetřilo až 15 milionů korun. „To se zkrátka nemůže dít a udělám vše proto, aby pravda vyšla najevo,“ dodal. Zároveň se bývalý starosta podivuje nad tím, že policie nepočkala na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který tuto věc momentálně stále vyšetřuje.

Politický boj?

Podle vyjádření města policie ve svém zdůvodnění, proč případ odložila, označuje Houškovo oznámení za nástroj politického boje. Prověřením veškerých jeho poznatků policisté nezjistili žádné podezření z jakékoliv trestné činnosti, přestupku či jiného správního deliktu. Všechny úkony provedené v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek byly tak podle vyšetřovatelů v souladu se zákonem.

ÚOHS to vidí jinak

Jiný názor na nakládání s penězi má již zmíněný Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Ten Klášterci udělil pokutu ve výši 250 000 korun za údajné chybování právě v případě veřejných zakázek týkajících se ZŠ Krátká a Petlerská. Město mělo při jejich zadávání stanovit takové kvalifikační podmínky, které diskriminovaly řadu potenciálních zájemců. Firmy musely předložit referenční zakázky týkající se občanské vybavenosti, tedy musely mít zkušenost s prací právě například na školách nebo domovech pro seniory. Podle ÚOHS tímto Klášterec diskriminoval dodavatele, kteří sice měli zkušenost se stejným typem zakázek, ale na typově jiných budovách, než jsou pouze budovy občanské vybavenosti.

Postup města teoreticky mohl ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky. Pokud by radnice nestanovila takové podmínky, mohla dostat ekonomicky výhodnější nabídku. „Došlo by tak k úspoře veřejných prostředků,“ uvedl předseda ÚOHS Jiří Rafaj. S tím ale starostka nesouhlasí. „Proti rozhodnutí úřadu jsme podali rozklad. Jsme přesvědčeni, že jsme nepochybili. Nechtěli jsme nikoho diskriminovat, nicméně stanovili jsme takové referenční podmínky, aby byl zaručen bezproblémový provoz těchto zařízení. Věděli jsme totiž, že realizace bude probíhat při plném provozu a tímto jsme chtěli zajistit pohodu a především bezpečnost lidí těchto objektech.“ uvedla. „Proto jsme požadovali, aby uchazeč měl zkušenost se zateplením budov občanské vybavenosti, tedy škol a zdravotnických zařízení. Cílem tohoto požadavku bylo zajištění hladkého průběhu realizace zakázky,“ dodala. Podle jejich slov je tato praxe běžná a žádná z firem se proti podmínkám navíc neodvolala.

Mazánková však čelí trestnímu stíhání za údajné nezákonné jednání ještě z doby, kdy na radnici působila jako úřednice. V roce 2008 údajně měla spáchat trestný čin při manipulaci s veřejnými zakázkami. Starostka od začátku porušení zákona odmítá. „Byla jsem jen vedoucí odboru, neměla jsem kompetence podepisovat nějaké zakázky,“ bránila se už v minulosti. Státní zástupkyně na ni přesto loni podala obžalobu. „Od té doby se nic neděje, nemám žádné informace. Jen čekám, zda se kauza dostane k soudu a dojde k přelíčení,“ uvedla. I v tomto případě na ni trestní oznámení podal Houška. Stalo se tak poté, co byla na podzim 2010 zvolena do zastupitelstva.