Jeden z obžalovaných, někdejší ředitel úřadu Petr Kušnierz, by měl doplnit svou výpověď dokumentem, ve kterém údajné machinace potvrzuje a jmenuje konkrétní lidi, kteří měli mít na dotacích a jejich ovlivňování zájem.

Spolupracující obviněná

Spolu s Kušnierzem čelí obžalobě další dva bývalí ředitelé úřadu Petr Vráblík a Pavel Markvart, někdejší právník úřadu Jan Martinovský, bývalý náměstek hejtmanky Ústeckého kraje Pavel Kouda a úřednice Irena Kotlanová. Ta má status spolupracující obviněné.

Hlavní líčení je nařízené na devět dnů, od 22. února do 4. března. Podle mluvčí soudu Marcely Trejbalové je v plánu Kušnierzovo vyjádření hned první den, tedy v pondělí. Nové svědectví, které má k dispozici policie od loňského podzimu, nechal do spisu s návrhem na doplnění dokazování přiložit státní zástupce Vladimír Jan.

Už dříve řekl, že Kušnierzovo vyjádření s kauzou projednávanou u soudu nesouvisí. Jeho svědectví zřejmě stálo za prosincovou prohlídkou policie u někdejšího ředitele úřadu ROP Severozápad Petra Navrátila.

Nedostal provize, začal mluvit

Ve vyjádření Kušnierz mluví o konkrétních lidech, kteří měli projekty ovlivňovat, a také o projektech samotných. Dotýká se přitom jak krajských politiků, tak podnikatelů.

Kušnierz byl už dřív pravomocně odsouzen za přijímání úplatků a zneužití pravomoci na pět let. Podle soudu chtěl prostřednictvím tří kamarádů po žadatelích provize z přidělených dotací.

Chtěli po nich minimálně 1,7 milionu korun a velkou část z toho podle obžaloby skutečně převzali. Kušnierz od počátku jakoukoli vinu odmítal.

Vedle Kušnierzova svědectví by mělo dojít i na závěrečné řeči. Ty už plánoval soud loni na podzim, opakovaně ale hlavní líčení odročil. Nejprve právě kvůli Kušnierzovi, který požádal o změnu advokáta, v prosinci pak kvůli nemoci obžalovaného Vráblíka.