„Návštěvníkům chceme zajímavou formou přiblížit jedinečnost krajiny, ve které žijí. Těšit se mohou na ukázku stříhání ovcí, odchyty ptáků, exkurze do přírody, výstavu domácích zvířat, různé soutěže či výstavu dětských prací Kdo bydlí v trávě," řekla Jana Marešová ze Správy CHKO České Středohoří.

Další atrakcí budou nejlepší čeští ovčáčtí psi při kvalifikaci na mistrovství světa. Pastevci ukážou také stříhání ovcí. Právě ovce jsou pro tento unikátní ekosystém nezbytné. „Brání totiž tomu, aby zdejší stepi postupně zarostly křovím," dodala Marešová. Podle ní žijí na bezlesých vršcích Českého Středohoří také ohrožené druhy rostlin a živočichů kavyly, sysli či celá škála motýlů.

Přijíždět ke kopci Raná, který je především rájem vyznavačů paraglidingu, mohou návštěvníci v sobotu kyvadlovým autobusem z Loun, pravidelnými autobusovými linkami i speciálním vlakem po takzvané Švestkové dráze, která spojuje města a obce od Čížkovic na Litoměřicku po Obrnice na Lounsku. Navazují na ní vlaky do Lovosic i Mostu. (