Vzpomínáte na září 2013? Jiří Zelenka (Severočeši.cz) prohlásil, že chce udělat pořádek na mostecké radnici a pokusil se sesadit náměstkyni primátora Hanu Jeníčkovou (SMM, Severočeši.cz) kvůli údajnému zapletení do vyšetřované úplatkářské aféry Joseph. Bez důkazů neuspěl, ale vlivné politické hnutí se poprvé před veřejností otřáslo v základech. V říjnu na funkci předsedy hnutí rezignoval František Ryba, který se Jeníčkové zastal a od Zelenky se distancoval. Předsedou hnutí se pak stal Bronislav Schwarz.

Teď nastal další zlom: vyřizování účtů. Na valné hromadě hnutí byl 10. února zvolen prvním místopředsedou Jiří Zelenka. Hana Jeníčková klesla na post řadové členky předsednictva. Že přišla o funkci, vůbec nevěděla.

„Je to popření veškerých zásad a pravidel," reagovala. Co bude dál, netuší.

Lidé kolem Ryby jsou na tom stejně, o změnách se dozvěděli s týdenním odstupem, mnozí byli z hnutí vyškrtnuti. Ryba valnou hromadu označil za nelegální. Celý spor možná skončí u soudu.

„Valná hromada byla legitimní, řádná a za přítomnosti notářky," sdělil Schwarz Mosteckému deníku. „Já nikdy nedělal a nedělám protizákonné věci," dodal.

Nové vedení tvrdí, že chce v hnutí nastolit pořádek a odstranit vážné nedostatky způsobné bývalým vedením v čele s Rybou. „Postupně jsem začal zjišťovat, že se dějí špatné věci," vysvětlil Zelenka, proč jsou změny nutné.

Valné hromadě předcházela kontrola hospodaření a administrativy. Podle ní bývalé vedení hrubě porušovalo stanovy, neoprávněně přijímalo nové členy a netransparentně vyvádělo peníze z účtu hnutí. Mělo také zanechat milionové dluhy. Ryba pochybení odmítá. Odvolává se i na to, že Zelenka a Schwarz byli součástí bývalého vedení. Hospodaření bylo podle Ryby v pořádku, což prokázaly audity a ministerské kontroly, a dluh vznikl půjčkou na volební kampaň, kterou hnutí splácí. „Pánové Zelenka a Schwarz se rozhodli převzít moc v hnutí ," poznamenal Ryba.

Rozhovory s hlavními představiteli hnutí z obou táborů čtěte v zítřejší Chomutovském deníku

Severočeši.cz v ChomutověHnutí má své zastoupení i na Chomutovsku. V loňských volbách se do chomutovského zastupitelstva dostali dva kandidáti, Vojtěch Čihař a Milan Märc. Oba zasedají také v radě města. Od prvního jmenovaného se však nové vedení s předsedou Karlem Lipmannem distancovalo, naopak k chomutovské buňce Severočechů přešel radní Stanislav Mikšovic, který byl původně zvolen za TOP09.