Rybáři organizovaní v Severočeském územním svazu se potýkají s nájezdy pytláků a kormoránů. Ministerstvo zemědělství připravuje dotační program, který by mohl pomoci. Pokud ho vláda a parlament schválí.

Kormorán v Záchytné stanici pro handicapovaná zvířata v PateříněPodle Václava Jelínka, hospodáře Severočeského územního svazu rybářů, kormoráni mají na svědomí velké škody. „Jen za rok 2014 činí odhad škod zhruba 300 tisíc korun na rybách. Škoda bývá často nenahraditelná. Kormorán loví pstruha obecného a lipana podhorního. Ty nelze, nebo jen velmi obtížně, obnovit z umělého chovu. Stát nepomáhá, ani nekompenzuje ztráty," vysvětlil.

Pomůže dotace?

Sehnat povolení k lovu kormoránů je podle něj velmi obtížné. Když ho získají, je pak velmi složité a nákladné kormorány plašit a lovit. Náhrada a obnovení hejn ryb pak tvoří další náklady, které škody navýší až na 1,5 milionu korun. I to hradí rybáři, ačkoliv za tuto situaci nenesou odpovědnost a za přistěhování kormoránů do českých luhů a hájů nemohou.

Do Čech se kormorán dostal ze severnějších evropských zemí. Žije tu třeba v Poohří, Holanech a jinde. Bohužel pro rybáře, kormorán velký je chráněný, neboť patří k ohroženým druhům. Proto republikový rybářský svaz vyjednával s ministerstvem zemědělství o náhradě škod.

Ministerstvo zemědělství připravuje nový dotační program. Jedním z důvodů je právě kormorán velký. „Dotační program je určen pro rybářské revíry s výkonem rybářského práva, jehož nedílnou součástí je rekreační rybolov," uvedl mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

Celková výše navrhovaných dotací pro rok 2015 činí 15 milionů korun. Uživatelé rybářských revírů přitom mohou získat maximálně pět set korun na jeden hektar užívané vodní plochy revíru. Administraci příjmu a kontrolu žádostí bude provádět Státní zemědělský intervenční fond.

Kromě toho ministerstvo zemědělství jedná s ministerstvem životního prostředí o možnosti společné přípravy novely zákona o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy.

Slibuje si od toho, že po následující tři roky bude ministerstvo životního prostředí hradit škody způsobené kormoránem velkým jak v rybníkářství, tak v revírech.

Pytlačili se sítí

Právo sice obecně rozlišuje trestný čin pytláctví, policie ale zvlášť nevede statistiky o nepovoleném lovu ryb. Přesto ústecká krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová může z policejní evidence citovat případy zadržení „škůdců" v rybářských revírech.

Ilustrační foto.Poslední z poloviny května tohoto roku. Dokladuje vzrůstající drzost pytláků. „Dva muži v Nechranické přehradě neoprávněně lovili ryby do natažené třicetimetrové sítě. Stihli napáchat škody za devět tisíc korun," líčila mluvčí Veronika Hyšplerová.

Policisté je na místě zadrželi. Policejní komisař je ve zkráceném přípravném řízení obvinil právě z trestného činu pytláctví. Hrozí jim, že skončí ve vězení až na tři roky, případně zákaz činnosti a propadnutí věci.

Bílina zase žije

Rybaření patří stále mezi velmi populární záliby. Přesto severočeský svaz zaznamenal úbytek několika stovek členů. Například v letech 2007 až 2008 členská základna svazu dosahovala bez několika desítek 31 tisíc členů. Loni se už držela těsně pod hranicí 29 tisíc.

K úspěšným projektům, na nichž se svaz podílel, lze jmenovat například opětovnou proměnu Bíliny z páchnoucí stoky na živoucí říčku.

Jen letos společně se společností Unipetrol, která tak odstraňuje jednu z ekologických zátěží, vysadili 4 tisíce ryb v Českých Zlatnících, ve Lbíně a Stadicích, kde jsou pro ně velmi dobré podmínky. Okounů, cejnů, jelců, perlínů, plotic i ostroretek stěhovavých. Většina pochází ze speciálního chovného rybníka v Chabařovicích, celkem asi tři sta kilogramů ve třech automobilech.

„Podmínky rybám svědčí. Kontrolní odlovy prokázaly, že se některé druhy začaly samy rozmnožovat," dodal Mikuláš Duda, tiskový mluvčí společnosti.