Destinační agentura České středohoří, jež má na starosti propagaci aktivit v oblasti cestovního ruchu a jejich podporu v regionu včetně Podřipska, zve na ty nejzajímavější z nich…

Úštěcký advent

V Úštěku se uskuteční 14. Úštěcký advent s tradičním slétáním andělů z věže kostela svatého Petra a Pavla. V sobotu 13. prosince to bude hned třikrát. „Tři krásní andílci přiletí z věže kostela sv. Petra a Pavla v 11, 14.30 a v 16.30 hodin. Přinesou nám tradiční poselství z Betléma a pokoj lidem dobré vůle," upozorňuje na největší atrakci za pořadatele Libor Uhlík. Andělé, společně s dalším programem, prohlídkami nádherného dřevěného betléma v kostele a vánočním řemeslným jarmarkem, navodí neopakovatelnou pohodovou atmosféru Úštěckých adventů.

„Těšit se můžeme na anděle na chůdách, k nim si můžou do pytle dát děti svá nejtajnější vánoční přání nebo na kouzelný Vánoční příběh v podání divadla Já to jsem Víti Marčíka mladšího. Poprvé zahraje v Úštěku Divadlo Na kolečku Ládi Tausingera, a to v kulturním domě na loutkové scéně pohádku Tři kůzlátka. Svoji premiéru bude mít o adventu další pohádka Cesta do nebe v podání pouličního divadla Vagabundos colectives, a to opět v kulturním domě," vyjmenovává novinky v programu jednoho z největších staročeských jarmarků v Čechách, který potrvá od 9 do 17.30 hodin, Libor Uhlík.

Tipy na akce během adventu:
√ 12. - 21. prosince
Vánoční trhy v Litoměřicích

√ 13. prosince
Úštěcký advent, Čerti živě

√ 13. - 14. prosince
Vánoce v Zubrnicích

√ 15. prosince - 4. ledna
Výstava betlémů v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem

Muzeum čertů v Úštěku připravilo v letošním roce program s názvem Čerti živě. Seznámit se s ním budou moci i návštěvníci letošního Úštěckého adventu v historických sklepích a Pikartské věži.

Vánoce také v Zubrnicích

Kromě Úštěckého adventu můžete stihnout týž den také Vánoce v Zubrnicích, které od Úštěka nejsou daleko. Tam ale můžete mezi 9. a 16. hodinou vyrazit i v neděli 14. prosince, protože akce je dvoudenní.

„Přivítá vás stromeček ozdobený jablíčky, oříšky a perníčkem. Také letos provoní světničku vánoční pečivo. Vyzkoušíte si výrobu vánočních ozdob z perníkového těsta nebo vizovického pečiva. Inspirovat se nechte tradiční výzdobou, jako jsou mikulášští čertíci, polazy či vrkoče. Připomenete si období adventu a jeho zvyky, které se již dnes příliš nedodržují, ale na přelomu 19. a 20. století byly běžné. Dárky můžete vybírat u řezbáře, včelaře nebo keramika a spoustu drobností zakoupíte také v historickém vesnickém obchůdku. Vánoční atmosféru navodí vystoupení folklórního souboru Dykyta z Krásné Lípy. V neděli v 11 hodin si zazpíváme s děčínským komorním souborem Collegium Verbascum a po poledni s hudební skupinou Ventus Venas ml. Do školy si české koledy a vánoční písně připravil flétnový orchestr Soníci z Gymnázia Jateční v Ústí nad Labem. Pro děti a jejich rodiče opět připravujeme vánoční stezku s malými úkoly," stojí v pozvánce na Vánoce v zubrnickém skanzenu na jeho webu.

Již 12. prosince začínají Vánoční trhy na Mírovém náměstí v Litoměřicích. Ty potrvají do 21. prosince.

Římskokatolická farnost arciděkanství Ústí nad Labem v ústeckém kostele Nanebevzetí Panny Marie zahájí 15. prosince výstavu betlémů, která skončí 4. ledna příštího roku.

V zimě na královnu

A tady je tip, kam vyrazit po náročném závěru roku rozhýbat tělo. Hora Milešovka, jež je se svou nadmořskou výškou 837 metrů nejvyšší horou a „královnou" Českého středohoří, se pyšní hned několika „nej". Je i největrnější horou s nejvíce bouřemi u nás, a proto bývá nazývána Hromovou horou. Rozhled z ní je považován za jeden z nejkrásnějších nejen v Česku.

Své okolí převyšuje o 350 metrů, a tak nabízí ideální kruhový rozhled. Na vrcholu se nachází rozhledna, meteorologická stanice a stálé pracoviště Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR. Po výstupu na vrchol přes národní přírodní rezervaci Milešovka, která je rovněž evropsky významnou lokalitou soustavy NATURA 2000, je možné strávit příjemné chvíle v novém zázemí pro turisty.

Atraktivita stoupá

Vedení Destinační agentury České středohoří může být s letoškem spokojeno. „Rádi bychom poděkovali všem turistům a cykloturistům, protože díky nim se destinace České středohoří a Podřipsko stává stále více atraktivnější. Zejména nás těší meziroční nárůst cyklistů i pěších na Labské stezce o 27 % a příjemně také překvapila návštěvnost hradu Hazmburk. Ten v letošní turistické sezoně navštívilo 26 tisíc lidí, což je nejvíce z památek v Ústeckém kraji," vyzdvihuje ředitel DA Luděk Jirman. „Díky spolupráci s obchodními partnery, občanským sdružením Hrady Českého středohoří a obcí Velemín jsme mohli obohatit dosavadní informační infrastrukturu Ústeckého kraje o dvacítku infotabulí a rozšířit tak povědomí o Českém středohoří," dodává.

Novinky v roce 2015

Co se chystá na příští rok? Zavedení regionální značky České středohoří, obsahová i grafická aktualizace webu www.ceskestredohori.info s plnohodnotnou anglickou a německou mutací.

Ústecký kraj plánuje výstavbu dalších kritických úseků na Labské stezce u obcí Lounky a Těchlovice. Zároveň dojde k protažení levobřežní větve Labské stezky v Židovicích nedaleko Roudnice nad Labem, v souvislosti s tím se umístí 10 nových míst pro odpočinek na Labské stezce mezi Štětím a státní hranicí, doplněných naučnými tabulemi.

„V roce 2015 bude obnovena osobní lodní doprava na Labi v úseku Litoměřice Ústí nad Labem a na jaře se můžete na Podřipsku v úseku Roudnice nad Labem Štětí Mělník těšit na Polabskou stezku za vínem a poznáním," uzavírá výčet těch nejdůležitějších novinek pro příští rok ředitel DA České středohoří.

Veškeré informace a aktuality budou k dispozici na www.ceskestredohori.info a www.branadocech.cz.