„Od roku 1991 se snažíme hledat druhý život pro odpadní suroviny. Především je to papír, z něhož děláme padesát výrobků,“ vysvětluje Mojmír Urbánek, výrobní ředitel firmy Ciur, která je letošním nominantem soutěže Česká hlava v kategorii Industrie. Právě s papírem, který se přimíchává do silničních povrchových směsí, se Ciur dostal ke stavitelství.

Velké chemické koncerny hledají cestu, jak se zbavit odpadů z plastů pro bezpečnostní skla. Stavaři zase přemýšlejí, čím vylepšit asfalt, který přichází z rafinérií v podobě čím dál méně kvalitnější černé kaše. Společnost Du Pont měla patent na využití příslušného polymeru, ale nevěděla, jak s ním naložit. Shodou okolností v ní před deseti lety působil jako ředitel pro východní Evropu Čech, čehož Ciur využil.

Ve vrchlabském závodě Škoda Auto vyrobili v pondělí převodovku s pořadovým číslem 3 miliony.
Významný milník. Ve Vrchlabí vyrobili už tři miliony převodovek

„Chopili jsme se toho a vyvinuli jsme výrobek, který mohou obalovny asfaltových směsí implementovat. Pak přišly na řadu ověřovací zkoušky. Substabit testujeme pět let, silnice je díky němu odolnější, má méně vyjeté koleje a mnohem lepší teplotní citlivost. Teď už můžeme říct, že jeho kvalita je potvrzená,“ říká Mojmír Urbánek za Ciur.

Mimochodem jde o tutéž firmu, která je dvorním dodavatelem papírového sněhu pro filmová studia v Hollywoodu. Mohli jsme ho vidět ve snímcích Bridget Jonesová, Harry Potter, James Bond či v seriálu Hra o trůny.

Užitečné plasty

Jejich asfaltová příměs je cenná nejen kvůli technologické inovaci, ale i z důvodů ochrany životního prostředí. Polyvinylbutyralu, z něhož se vyrábějí jednotlivé vrstvy skla, se jen v ČR ročně spotřebuje pět milionů kilogramů. Po oddělení od starého skla se tento polymer spaluje či skládkuje. V EU je to ročně asi 150 milionů kilogramů. Díky Ciuru by se všechen mohl spotřebovat do silničních podpovrchových směsí.

Žižkovský televizní vysílač.
Na DVB-T2 je připravena více než polovina domácností

„Tato kapacita vystačí na pokrytí stovek kilometrů silnic,“ potvrdil Urbánek Deníku. Převratný vynález je důležitý i proto, že Čína přestala vykupovat plasty, takže Evropa si s nimi bude muset poradit sama. „Nemůžete si ale myslet, že se vezmou igelitové tašky, nasypou se do obalovny a udělá se z nich silnice. Těch nápadů je spousta, ale tak to nefunguje, cesta od plastového odpadu k recyklovanému výrobku je náročná,“ dodává Mojmír Urbánek.