„Aby bylo všechno ideální, potřebovali bychom trénovat každý den. Ale protože je trenažérů nebo prostor, kde bychom mohli tento druh záchranářských prací nacvičovat v republice málo, tak jsme rádi, když se nám podaří sejít se k většímu soustředění alespoň jednou za měsíc a v menším měřítku trénovat tak jednou za dva týdny,“ řekl zkušený výcvikář Luděk Rada.

Cestují i do ciziny

Kynologové se svými čtyřnohými zachránci kvůli nedostatku vhodných prostor cestují za přípravou po celé republice nebo i do ciziny. Hlavní je, aby psovodi i psi procházeli různorodými pracovišti. Psi jsou cvičeni k vyhledávání žijících osob.

Podle Miroslava Fencla ze Záchranné kynologické skupiny Centrum je samotné vyhledávání osob pro psa extrémně náročné. „Pes nedokáže pracovat více než hodinu. Při hledání prochází obrovskou psychickou zátěží, a proto je potřeba mít co nejvíce připravených atestovaných psů záchranářů, aby se mohli při hledání postupně střídat,“ přiblížil.

Cvičení, které se uskutečnilo v areálu bývalého hlubinného dolu Centrum, bylo mezinárodní, zúčastnila se jej i speciální skupina z Polska. Celkem přijelo padesát psovodů a psů. Pro plnění úkolů bylo připraveno šest pracovišť.

Pořádající Záchranná kynologická skupina Centrum vznikla právě díky možnosti využívat bývalý stejnojmenný důl k výcviku. Začala spolupracovat s šachtou jako takovou ještě před jejím zavřením v dubnu 2016, s báňským úřadem a báňskou záchrankou s tím, že její členové už mají vyzkoušený i pohyb přímo v hlubinném dole. Podle Fencla se chystá podpis memoranda mezi kynology a báňskou záchrannou službou. Ta má v republice čtyři hlavní báňské záchranné stanice, a to v Praze, Hodoníně, Ostravě a v Mostě.

Skupina chce působit také v Krušných horách a na dolech v Ústeckém a Karlovarském kraji. Snaží se vychovat množství psů, kteří by v případě potřeby mohli být povoláni do služby pro pátrací akce policie nebo horské služby.

„Začali jsme i spolupráci se stacionáři, abychom pomáhali při hledání ztracených seniorů, protože těchto případů přibývá. Chodíme tam a komunikujeme s klienty, aby se potom dalo předpokládat, jak ten člověk přemýšlí a kde by se mohl vyskytovat nebo pohybovat,“ doplnil Fencl.

Díky tomu se před nedávnem podařilo najít jednoho ze ztracených seniorů, který trpěl Alzheimerovou chorobou. Psovod si vzpomněl, že mu vyprávěl o události na nádraží v Duchcově. Po rozsáhlém bezvýsledném hledání v lese to byla asi jedna z posledních možností, kde staršího muže najít. A skutečně tam byl.