Cokoli se stane, naše mysl nějak vyhodnotí. Na základě těchto vyhodnocení pak jedná, pracuje, ovlivňuje prakticky cokoliv. Vztahy, pracovní výsledky, zdravotní stav. Nutí nás prostě nějak jednat. Často ne úplně v souladu s tím, jak bychom chtěli. Tušíme, že máme problém, ale jeho příčinu neznáme.

Existuje mnoho možností, jak psychický stav, který nás zatěžuje a způsobuje nám problémy, řešit. Od klasické medicínské léčby až po všemožné alternativní metody. Každá cesta má svá pro a proti a také své odpůrce a příznivce. Je však pravdou, že ve chvíli, kdy nezabírají léky, obracíme se často k přírodním postupům. O našich niterných pocitech, možnostech hledání nových směrů a regresní terapii jsme si povídali s psychotroničkou Naďou Kučerovou z Oseku u Duchcova.

Co je vlastně regresní terapie?
Jedná se o stav bdělý nebo polobdělý, kdy se člověk dostává do své minulosti a naráží znovu na situace, které prožil, které ho do budoucna nějak ovlivnily. Podvědomí tyto situace uchovává, na jejich základě nutí každého z nás k nějakému chování. Terapeut vede klienta k tomu, aby tyto situace přehodnotil. Srovná se s minulostí, donutí podvědomí, aby nadále tyto stresové okamžiky nezpracovávalo a neovlivňovalo myšlení.

Jak daleko se lze v paměti dostat?
Jedná se o velmi individuální záležitost. Záleží na tom, čím si dotyčná osoba v životě prošla. Může objevit problémy staré pár let, může odhalit potíže v dětství, ale může odkrýt i minulost daleko hlubší. V naprosté většině se klient dostane i do svého minulého života.

Do minulého života?
Jistě. Každý si do svého života nese nějaký úděl, říká se tomu také osud. Máme konkrétní úkol. A je jen na nás, jak se s ním vyrovnáme, jakým způsobem ho vyřešíme, nebo ne. Čili naše strachy, obavy, které pak už jen sílí v rámci našeho současného života, mohou pocházet i až z tak daleké minulosti.

Takže objevím minulý život a odhalím tím i problém? Je to vůbec možné?
Tak se to dá hodně jednoduše shrnout. Ale příklad. Jedna slečna z Ústecka, která se na mě obrátila, si sice rozumí se svou matkou, ale vlastně vyrůstala v osamění. Její úspěchy a výhry matka nikdy neviděla. Měla moc práce, vydělávala slušné peníze. Proto nebyl na děti čas. Slečna tedy sáhla po drogách. Minulé životy odhalily, že už vlastně několikrát podobně žila. Sice v luxusu, ale také v osamění. Dostala vždycky všechno, co chtěla, ale ne lásku matky. S překvapením pak zjistila, že se historie opakuje, že k sobě prostě cestu najít musí. Rozhodla se to okamžitě změnit. Teď se dokonce o maminku stará. Ta musela nechat své práce, protože se léčí s rakovinou.
Tedy ani maminku to neminulo. I ona se musela zastavit a pochopit, že práce není všechno. Dcera to zjistila v regresi, matka kvůli nemoci.

Jedná se tedy o takový propletenec osudů?
Dá se říci. Nikdy to není jen o nás samotných. Do našich životů vkračují lidé, a nejsou tu jen tak. Jistě každý zná lásku na první pohled. Jedná se o karmického člověka, ke kterému jsme lásku už prostě cítili, nezmizela, znovu se jen rozhořela. Nebo moment, kdy někoho vidíte úplně poprvé a okamžitě víte, aniž by stihl cokoliv udělat, že je vám nesympatický, že ho nemusíte. Opět se tu rozhořely stejné pocity z minula.
Na minulé životy si prostě nejde jen tak vzpomenout, jsou uloženy opravdu hodně hluboko v naší mysli, ale konkrétní situace nebo lidé odstartují nějaké emoce. Nevíme proč. Stejné je to s okamžiky deja vu. Víte, že i když jste na nějakém místě poprvé, že jste ho už určitě viděli… A tak bychom mohli pokračovat. Kusy vzpomínek prostě najednou prosáknou do našeho podvědomí.

Čeho můžeme pomocí regresní terapie dosáhnout?
Tato terapie dokáže zbavit strachu i fobií. Dokáže pochopit některé situace nebo věci, proč se nám vlastně děje to, co se děje. Pokud odhalíme příčinu, můžeme s ní pracovat. Udělat si jiný pohled na člověka, na situace, zbavit se nepodložených obav.
Mnoho lidí se domnívá, že regresní terapie nefunguje, nebo spíše není možná…
Samozřejmě, co člověk, to názor. A každý má právo na ten svůj, stejně jako se rozhodnout, jakým způsobem svůj problém bude řešit. Kdo se však rozhodne pro tuto terapii, měl by v ní mít důvěru. Protože ona funguje.

Užitečné rady

Pro koho je terapie vhodná?

Pro každého, kdo ví, že má nějaký problém a chce ho řešit. Je jedno, jak je velký. Vždy se dá odhalit příčina a pracovat s ní. Pochopit, že nás něco brzdí. Zasáhnout do podvědomí a donutit ho, aby přestalo zpracovávat konkrétní negativní věci.

Jak poznat správného terapeuta:

Dejte na první dojem a věřte své intuici. Pokud vám terapeut není sympatický a neumí vám vysvětlit průběh terapie, raději vycouvejte. Sezení musí probíhat při vašem vědomí, žádné uspávání a jiné uklidňující metody. A samozřejmě se předem domluvte na době trvání a ceně, aby nedošlo k nepříjemnostem. Pozor budete zpracovávat životní traumata, průběh nebude procházka růžovou zahradou.