Podle místostarosty Štěpána Türba byly kontroly zaměřené na nejfrekventovanější místa, kde psí exkrementy vadí nejvíce. „Obec si najala několik dobrovolníků, kteří se během dne pohybovali v určených časech ve vymezených lokalitách obce a sledovali osoby venčící své psy. Zejména zjišťovali, zda po vykonání potřeby jejich mazlíčka na veřejném prostranství exkrementy sbírají do igelitových sáčků,“ informoval místostarosta.

Psí „domobranu“ tvořili především strážníci v civilu a lidé z řad asistentů prevence kriminality. Past zaklapla, pokud někdo exkrement neuklidil. „V případě, že majitel nechal exkrement po svém psovi bez povšimnutí, hlídkující osoba sama majitele psa nekonfrontovala, ale zavolala hlídku městské policie, která provinilce na místě ihned pokutovala,“ dodal zástupce obce.

Vedení obce tímto opatřením reagovalo na dlouhodobou situaci a stížnosti občanů na chodníky a jiná veřejná prostranství znečištěná psími výkaly. „Za své psy jsou zodpovědní především jejich majitelé a tím, že nesbírají výkaly po svých mazlíčcích, se dopouštějí přestupku. Obec má za povinnost udržovat veřejný pořádek, ale kromě běžného úklidu se snažíme nepořádku také předcházet. Smysl naší represívní akce měl být zejména výchovný,“ zdůraznil Štěpán Türb a dodal, že pracovníci obce, kteří uklízejí Novosedlice, nesmějí kvůli přísným hygienickým a bezpečnostním předpisům s exkrementy vůbec manipulovat. K tomu je prý oprávněná pouze specializovaná firma. „Raději peníze za tuto službu z rozpočtu věnujeme na jiný, smysluplnější rozvoj v obci,“ uzavřel Türb s tím, že akce se bude opakovat.

Se psími exkrementy mají problémy i v Teplicích. Ne všichni lidé totiž úklid po svých psech dodržují. Zkušenosti s nepříjemnými pejskaři má třeba náměstek primátora Jiří Štábl. „U nás v Alejní ulici trpělivě a opakovaně upozorňujeme majitele psů, aby po nich hromádky uklízeli. Ale ukazují na nás jen prostředníček,“ popsal realitu z ulice. Takové případy má řešit městská policie. Její ředitel Michal Chrdle potvrzuje, že strážníci neposlušné majitel psů pokutují. Zároveň ale poznamenává, že nemohou být v jeden čas všude. „Pokud v tomto případě nechytneme člověka přímo při činu, tak stejně nic nezmůžeme,“ konstatoval.

Město majitelům psů, kteří uhradili roční poplatek, nabízelo v rámci prevence před nepořádkem zdarma pytlíky. Část jich toho využila.

V Bílině majitelům psů povinnost sbírat po svých miláčcích exkrementy ukládá přímo vyhláška o pravidlech pohybu psů na veřejném prostranství. Strážník může pejskaři na místě uložit pokutu až pět tisíc korun. Ve správním řízení může hříšník dostat ještě vyšší pokutu. Například před dvěma lety padlo v Bílině za psy 40 pokut.