Policie zahájila v listopadu 2011 celorepublikovou akci „Čistka". Na všech registračních místech v České republice policisté zahájili kontrolu archivovaných dokladů potřebných pro registraci motorových vozidel.

Výjimečný kraj

Akci měli na svých bedrech především specialisté z cizinecké policie, kteří mají s kontrolou pravosti dokladů velké zkušenosti. Kontrolovali spisy především s cílem odhalit vozidla přihlášená k provozu na území ČR na základě padělaných technických průkazů vozidel a padělaných osvědčení o registraci vozu.

Porovnání výsledků kontrol v jednotlivých krajích přineslo velké překvapení.

Ústecký kraj je zcela výjimečný. Zhruba 40 % neregulérních dokladů v rámci celé republiky policisté identifikovali v Ústeckém kraji.

Podle zprávy o bezpečnostní situaci na území Ústeckého kraje za rok 2014 v rámci kraje se jedná o prověrku celkem 16 registračních míst. Do konce loňského roku bylo kompletně zkontrolováno 13 registračních míst.

Typy aut

Již v roce 2013 policisté zjistili, že na základě padělaných technických průkazů vozidel, a padělaných osvědčení o registraci vozidla, byla nejčastěji přihlašována vozidla značky BMW X5 a X6 a auta koncernu VW, včetně tuzemských vozů značky Škoda. Ale v podstatě policisté nacházeli padělané doklady u všech známějších značek aut.

Podle Karla Bílka z ředitelství cizinecké policie v Praze např. v Libereckém kraji nejčastější tovární značku motorových vozidel představují Audi, BMW, Citroen, Fiat, Ford, Mercedes, Renault, Škoda a VW.

Nejčastější státní příslušnost neregulérních dokladů v Libereckém kraji představují Rakousko, Belgie, Francie, Itálie a Spolková republika Německo.

Rok 2014

Vloni bylo v Ústeckém kraji zkontrolováno 7 694 dovozových spisů, z nichž bylo 325 odebráno k další podrobnější kontrole.

Doklady z těchto odebraných spisů byly podrobeny důkladnému zkoumání pravosti a ověřeny s pomocí Interpolu Praha.

Celkem 440 spisů bylo předáno službě kriminální policie a vyšetřování, v nichž bylo 682 potvrzených neregulérních dokladů s celkovou odhadovanou škodou 11,4 milionu Kč.

Schengenská past

Ústecký senátor Jaroslav Doubrava v souvislosti s prověrkou pravosti dokladů upozorňuje, že problémem je schengenský prostor:

„V tomto prostoru se měl lidem ze států EU usnadnit pohyb po Evropě. To je příjemné, protože EU se stala prostorem bez hranic. Jenže se stává zároveň problémem. Díky otevřenému schengenskému prostoru mají dnes zloději převoz kradených aut daleko bezpečnější. Je potřeba jenom ukradené auto rychle převést jinam než se dostane do systému hledaných vozidel. Otevřené hranice jsou pro zloděje a teroristy vítaným pomocníkem. V současné situaci s přílivem uprchlíků a s útoky islamistů se schengenský systém v dnešní podobě stává spíše bezpečnostním rizikem."

Díky otevřenému schengenskému prostoru mají dnes zloději převoz kradených aut ze západní Evropy do Čech pohodlný. Padělány, a jinak zneužívány, jsou k tomu doklady prakticky z celé Evropy.

Kontrola na dálnici

Již v roce 2013 Deník v souvislosti s akcí „Čistka" upozornil, že lze odhadnout na sto dovezených, a v Ústeckém kraji registrovaných vozidel, zhruba 15 z nich odcizených v zahraničí.

Při kontrole dokladů na dálnici D8 nedaleko Petrovic potkáváme Milana Rosívala a Jana Holouse. Prověřují pravost dokladů cizinců kontrolovaných hlídkami cizinecké policie. V autě, „schengenbusu", mají pojízdnou laboratoř. Předtím ale probírali velmi dlouho spoustu spisů o registraci vozidel.

Vzpomínají, že jim rukama prošlo přes tisíc podezřelých dokladů z okresů Louny, Most a Chomutov v rámci akce „Čistka". Také oni byli překvapeni množstvím padělaných dokladů.