S oběma těmito verzemi kriminalisté pracují, když již dříve vyloučili vznik požáru kvůli atmosférickým vlivům: například kvůli bouřce. Policisté zatím s jistotou vědí, kde a kdy požár vznikl, jaké území zachvátil a jaké jsou škody.

Během bilanční tiskové konference za rok 2022, která se konala v úterý 24. ledna, kriminalisté na krajském policejním ředitelství v Ústí nad Labem přiblížili vyšetřování. „Zabýváme se okruhem osob, které se v té lokalitě v tu dobu nacházely,“ řekl Zbyněk Dvořák, náměstek krajského policejního ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování. „A dá se říci, že za jistých okolností mohou být podezřelé, že se mohly nějakým způsobem účastnit na založení požáru,“ dodal.

Spáleniště v Českém Švýcarsku.
Při požáru u Hřenska hořelo na holinách rychleji než v lese, ukazuje studie

Z důvodu neveřejného charakteru přípravného řízení nechtěl specifikovat například to, jestli jde o Čechy, nebo cizince. „Stále se nacházíme ve fázi prověřování. Máme před sebou ještě řadu měsíců,“ upozornil Dvořák. Na vyšetřování požáru pracuje tým nazvaný Park, složený ze specialistů od policie a hasičů.

Kriminalistické i svědecké ohnisko požáru o rozměrech 50 krát 16 metrů se datuje k času kolem 2. ráno dne 24. července 2022 na bočním hřebenu Malinového dolu u Hřenska. „Tam ten požár bezesporu vznikl,“ uvedl Dvořák. Satelity tou dobou detekovaly rozsah požáru asi o 8-10 táborových ohních. Ještě zhruba v 1 ráno tu přitom nehořelo. Přímo určit místo a čas vzniku této mimořádné události se podařilo díky satelitnímu snímkování technologiemi, které poskytla armáda a evropská agentura Kopernikus: tedy družic, porovnávajících změny na pevnině, na mořích i na klimatu. Díky tomu vzniká 3D model, simulující vznik i šíření požáru.