Kvůli evropským dotacím policie včera zatkla náměstka hejtmanky Ústeckého kraje Pavla Koudu (ČSSD). Sociálním demokratům se tak ztížila jejich pozice před říjnovými krajskými volbami. Kouda, který je druhým mužem kraje a krajským místopředsedou ČSSD, je i dvojkou na kandidátce.

V rukách policie skončilo kvůli evropským dotacím celkem šest lidí. Mezi zatčenými je podle dostupných informací i ředitel dotačního úřadu Pavel Markvart (ODS), jeho předchůdce Petr Kušnierz, který je nyní ve vazbě kvůli jiným kauzám, a další bývalý ředitel úřadu Petr Vráblík.

„Detektivové postupně obvinili ze zneužití pravomoci úřední osoby a poškození finančních zájmů Evropských společenství šestici osob, čtyři muže a dvě ženy, ve věku od 29 do 53 let. Mezi obviněnými jsou bývalí i současní zaměstnanci Úřadu Regionální rady Soudržnosti Severozápad a jeden člen Výboru Regionální rady Soudržnosti Severozápad," uvedl mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták. Odpoledne byly v rukách policie čtyři osoby. Hanták nevyloučil, že kriminalisté požádají o jejich vazbu.

Zatýkání jsou podle něho vyústěním dlouhodobého rozpracování případu, ve kterém již některá obvinění padla v červenci letošního roku. Tehdy se policisté podle dostupných informací zajímali o rekonstrukci mosteckého hotelu Cascade.

Více informací podle Hantáka s ohledem na probíhající vyšetřování zatím policisté nemohou zveřejnit.

Totožnost některých zadržených Deníku nepřímo potvrdil krajský státní zástupce Jan Jakovec. Na dotaz Deníku, zda mezi šesti obviněnými je Petr Kouda a Pavel Markvart, uvedl: „Tuto informaci vám nebudu vyvracet." Na doplňující otázku, zda je mezi obviněnými i Petr Kušnierz, Jakovec odpověděl: „Ano."

Zatčení ředitele Markvarta je potvrzené i ze samotného úřadu, který několik měsíců vedl. „Pan ředitel měl být dnes na služební cestě, ale podle našich informací byl zatčen policií," řekl mluvčí úřadu regionální rady Vojtěch Krump.

Velmi stručná byla včera reakce Ústeckého kraje, jehož druhého muže policie zatkla. To, že může mít problémy, se ukázalo již v létě, kdy policisté během zásahu v úřadu regionální rady přišli i na krajský úřad a zapečetili Koudovu kancelář. Vedení Ústeckého kraje se o zatýkání prý dozvědělo pouze z médií, nikdo nebyl informován oficiální cestou. „Na naši žádost o informace sdělil mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták, že více informací sdělí v odpoledních hodinách," uvedla během včerejšího dne mluvčí krajského úřadu Magdalena Hanáčková.

Především sociální demokraté budou muset vyřešit problém, co s kandidátkou. „Budeme postupovat zcela shodně jako v podobných případech. Platí princip padni, komu padni," řekl novinářům v Poslanecké sněmovně předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Předpokládá, pokud bude Koudovi sděleno obvinění, že jej strana vyzve, aby odešel z veřejných funkcí a vrátil stranickou průkazku. „Předpokládám také, že bude vyškrtnut z kandidátní listiny," uvedl. Kouda je dvojkou na ústecké kandidátce strany pro krajské volby.

V operačním programu Severozápad je pro Ústecký a Karlovarský kraj k dispozici přes 18 miliard korun. Kvůli podezření z netransparentnosti a kauzám je vyplácení programu již několik měsíců pozastavené. Policie prošetřuje řadu podezření. Bývalý ředitel Kušnierz byl kvůli braní úplatků nepravomocně odsouzený na 7,5 roku vězení.

Ústecký kraj nemá problémy jen s ROP Severozápad. Pozastavený je i operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost, ve kterém je 1,4 miliardy korun pro školství. Podle ministerstva školství kvůli nedostatkům v kontrole a hospodárnosti, které řídící orgán, tedy krajský úřad, údajně nedokázal odhalit. Program měl na starosti právě Kouda. Stejně jako Fond hejtmanky. I zde média a opozice opakovaně poukazovala na podivné rozdělování peněz.

Pavel Kouda

Narodil se 27. 6. 1959.

Náměstek hejtmana Ústeckého kraje, zvolený zastupitel města Mostu (ČSSD). V letech 1993-2000 působil jako OSVČ v reklamní činnosti. Mezi roky 1998 až 2002 působil jako zastupitel města Mostu. Roku 2000 byl zvolen zastupitelem Ústeckého kraje, od roku 2008 je náměstkem hejtmana pro oblast ekonomiky, zdravotnictví, strategie přípravy a realizace projektů. Zastupitelem města Mostu je opět od roku 2006, zvolen byl i v roce 2010. Od roku 2007 je členem představenstva Regionální rozvojové agentury Ústeckého kraje, a.s., roku 2008 se stal členem představenstva Krajské zdravotní, a.s. Od roku 2010 předsedá správní radě Destinační agentury Krušné hory o.p.s.

Pavel Karel Markvart

Karel Pavel Markvart (ODS)Narozen: 15. 4. 1970 v Chomutově

Do funkce ředitele Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad byl jmenován od 1.1. 2012, prosadila ho především ústecká část výboru rady, a to proti kandidátovi z kraje Karlovarského. V letech 2002/2010 byl členem Rady Statutárního města Chomutova, kde se zabýval především otázkami vzdělávání a školství, ale i problematikou dotačního financování městských projektů. V komunálních volbách v roce 2010 kandidoval za ODS jako lídr na post primátora Chomutova. Po volebním neúspěchu jeho strany však nakonec nezasedá ani v radě, odmítly ho zástupci malých stran, s nimiž se musela vítězná ČSSD a ODS spojit, aby vytvořily koalici.
Dřívější zaměstnání: V letech 1988/1989 po maturitě na gymnáziu pracoval jako vychovatel ve Škole v přírodě na Přimdě. Po vysokoškolském studiu nastoupil náhradní vojenskou službu na Gymnáziu Chomutov, kde následně pracoval do roku 2001. Poté v letech 2001/2010 pracoval jako středoškolský učitel a zástupce ředitele na Chomutovském soukromém gymnáziu, s. r. o., v Chomutově. V prosinci roku 2010 se stal vedoucím Odboru vnitřních činností Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad a od 1. 1. 2012 byl jmenován do funkce ředitele.

Připravujeme podrobnosti. Více si můžete přečíst ve středečním Deníku!