Políbení na prvního máje pod rozkvetlým stromem zamilovaní považují za tradiční vyjádření lásky. Ať už se jedná o třešeň, jabloň nebo jiný kvetoucí strom, pusa prý ženě nebo dívce zaručí, že neuschne a bude krásná a přitažlivá. V letošním roce mohou díky charitativní kampani Nadace Partnerství páry při prvomájovém polibku myslet také na samotné stromy. Zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS STROM na číslo 87 777 přispějí na výsadbu a ochranu stromů po celé republice. Cena DMS je 30 Kč, stromy obdrží 27 Kč. Více na stromzivota.cz nebo darcovskasms.cz.

Líbat se pod třešní nebo pod jabloní?

Tradice prvomájového líbání pod rozkvetlým stromem se natolik vžila do obecného povědomí, že je velmi obtížné zjistit něco o jejím původu. S velkou pravděpodobností se jedná o novodobý svátek, protože ještě v 19. století byl polibek vnímán jako intimní záležitost a líbání na veřejnosti jako nemravné.

Zda se líbat pod třešní nebo jabloní, se obvykle liší kraj od kraje, člověk od člověka. Může se také jednat o jakousi „pojistku", že 1. května alespoň jeden ze zmíněných druhů pokvete, protože nejdříve s velkou parádou rozkvétají třešně a až po nich méně nápadně kvetou již olistěné jabloně.

Peníze ze sbírky Nadace rozdělí

„Líbání v první květnový den si lidé spojují hlavně s jarem, láskou, plodností, Máchou… Chtěli jsme, aby v tento den nezapomněli ani na stromy, pod kterými se samotný akt odehrává a které jsou jeho nedílnou součástí," vysvětluje Adéla Badáňová z Nadace Partnerství. Odesláním dárcovské SMS přispějí na jejich výsadbu a ochranu. Peníze z veřejné sbírky pak nadace dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim, rozděluje mezi obce, školy, spolky nebo sdružení, které chtějí stromy sázet na místa, kde chybí. Letos na jaře Nadace Partnerství podpořila 14 výsadeb, z toho v jedenácti případech se jednalo právě o ovocné stromy (domácí druhy třešní, jabloní, hrušní nebo slivoní).

Stvrdit lásku lze i pod sakurami

A pod čím se letos budou moci zamilovaní líbat? „Ve chladnějších a výše položených místech republiky ještě pokvetou klasické třešně. V níže umístěných regionech a ve velkých městech, v nichž je teplejší klima a třešně už odkvetly, si budou moci dvojice polibkem stvrdit svou lásku například pod jabloněmi nebo japonskými třešněmi sakurami," dodává zahradní architektka Lenka Vodičková z Nadace Partnerství.

• Pokud chcete zjistit, kde ve vašem městě kvetou jabloně, třešně či jiné druhy stromů, zkuste kontaktovat některého ze zaměstnanců příslušného odboru životního prostředí.

• V Japonsku mají také zajímavou tradici spojenou s rozkvetlými sakurami (třešněmi) nebo méně často ume (slivoněmi). Jedná se o svátek Hanami, kdy se lidé scházejí na společném pikniku se svými blízkými. V parku jedí tradiční japonská jídla, popíjejí rýžové víno, zpívají, tančí a kochají se pohledem na tyto kvetoucí stromy.