„Člověk se prostě nezajímal o věci, které se ho přímo netýkaly. A pak, když to řeknu laicky, začnete makat a řešit vše okolo distribuce a jiných produktů a setkáváte se s lidmi, kteří zdravotnické prostředí dokonale znají a nestačíte se divit.

Poté poznáte i klienty různých zdravotnických zařízení a je vám z toho smutno, že český senior nežije na takové úrovni jako třeba nizozemský penzista," říká David Pěnička, podnikatel v oblasti distribuce zdravotních materiálů.

Položili jsme mu proto v souvislosti s tímto oborem podnikání pár otázek.

Výrazné rozdíly

Proč srovnání zrovna s Nizozemskem?
Protože vše se odvíjí od jednoduchosti daňového systému. Pro naši zemi je typické rčení „proč to dělat jednoduše, když to jde složitě". Pro Nizozemsko je ale prioritní jednoduchost a srozumitelnost a tomu odpovídá i jeho daňový systém. Ten se řadí na 5. místo v nejjednodušších daňových systémech v zemích Evropské unie.
Lépe se totiž umístilo už jen Irsko, Lucembursko, Velká Británie a Dánsko.

Má tato země ještě nějaká další pozitiva oproti ČR?
Aby toho nebylo málo, i rozdíly v sazbách DPH jsou ohromující. V Česku máme sníženou 15 % a zvýšenou 21 %, možná se od začátku roku 2015 dočkáme i třetí sazby DPH, a to pět procent na knihy, léky, dětskou výživu a pleny. Nizozemsko je o pár kroků před námi, snížená sazba je zde pouhých šest procenta zvýšená 19 %.
Podobně je na tom i Francie, která má základní sazbu 19,6 %, ale sníženou daň 5,5 % má uvalenou například na zemědělské produkty, knihy, zábavu a potraviny. Francie myslí i na zdraví svých občanů, a proto je zde i super snížená sazba DPH 2,1 %, která je uvalena na zdravotnické potřeby a noviny.
Nějaký čas ještě potrvá, než se vyrovnáme těmto zemím a přijdeme na to, že v jednoduchosti je krása. Z těchto všech důvodů jsem se rozhodl pomáhat tam, kde je to opravdu potřeba, a to v oblasti zdravotnictví. Chtěl bych se podílet na tom, aby se lidé v Česku měli lépe a žili lepším a hodnotnějším životem.

Jaké podmínky tedy mají nizozemští senioři?
Holandský senior je na tom o poznání lépe než český. Domácí zdravotní péče je zajištěna, útulnost a soukromí bydlení je samozřejmostí. Tohle bych z celého srdce přál každému penzistovi u nás v Česku.

Nezapomínáme ani na domovy seniorů

Co konkrétně děláte pro české seniory?
Naše společnost Semileas každým rokem poskytuje dary po celé republice v hodnotě jednoho milionu korun. Kromě toho spolupracujeme s Jedličkovým ústavem v Liberci, kde podporujeme aktivity klientů, a to zejména dětí, které jsou v tomto zařízení umístěné a často nemají rodinné zázemí. Podíleli jsme se i jako sponzoři u příležitosti 100. výročí tohoto ústavu.
Nezapomínáme ani na domovy seniorů, kde obdarováváme klienty dárky třeba na Den matek, na Vánoce a také i u jiných příležitostí. Vedení různých zařízení obvykle zastupují velice milí lidé.
Když se například ředitelka Domova v Rokytnici nad Jizerou zmínila, že jedna její klientka oslaví 100. narozeniny, rozhodl jsem se připojit k řadě gratulantů a udělat této dámě radost květinami a dárkem. Při blahopřání bylo vidět, jakou má paní radost a jak hezká a pozitivní energie z ní vyzařuje v blízkosti její rodiny a přátel. Pro takové okamžiky se rozhodně vyplatí pomáhat.
Lidé by se měli naučit rozhlížet se dál než obvykle a naučit se vzájemné pomoci. Nemusí se nutně jednat o dary pro celou republiku, i sebemenší pomoc se počítá, důležité je hlavně začít.
Pomáhejte a učte k pomoci ostatním lidem i své okolí, protože peníze by měly jít především na dobrou věc.