Letošní zima v Německu aspiruje na pozici nejtmavší zimy od začátku monitorování v roce 1951, tedy za posledních 62 let. Není proto divu, že jsou zatím na kamélii vidět jen rašící pupence. Ale přes 35 tisíc květů ozdobí keř během března a návštěvníci se budou moci kochat pohledem na záplavu karmínové červeně dle odhadů až do začátku dubna.

Za jméno vděčí misionáři z Brna

Během svého života dosáhla kamélie i přes různá úskalí úctyhodných rozměrů. Její průměr činí 11 metrů a výška téměř devět metrů. Kamélie japonská patří do čeledi čajovníkovitých. Je to stejná čeleď, ke které se řadí i čajovník čínský, tedy rostlina, z níž se získává čaj. Čajovník se latinsky nazývá camellia chinensis (kamélie čínská). Ony pozoruhodné keře pocházející z východní Asie pojmenoval roku 1735 Carl Linné. Jméno kamélie zvolil na počest jezuitského misionáře, lékárníka a botanika, brněnského rodáka Jiřího Josefa Kamela.

Kamélie přežila požár bez úhony

Cesta pillnitzké kamélie do Pillnitz vedla dle legendy přes londýnskou Královskou botanickou zahradu v Kew. Tam ji prý přivezl roku 1779 ze své cesty po Japonsku švédský botanik Karl Peter Thunberg (1743 1828). Na drážďanský dvůr se rostlina dostala někdy mezi lety 1780 90. Dvorní zahradník Carl A. Terscheck ji přesadil na současné místo v roce 1801. Před mrazem chránily kamélii zprvu kamny vytápěné dřevěné domky. Roku 1905 způsobila přehřátá kamna požár a kamélii během hašení za dvaceti stupňového mrazu pokryla vrstva ledu z hasicí vody. Vzniklý ledový krunýř ji pravděpodobně v dalších dnech uchránil před zmrznutím a kamélie na jaře naštěstí opět obrašila.

Znovu vybudovaný dřevěný domek ochraňoval kamélii až do roku 1992. Poté jej nahradil velký skleník, který je v zimě vyhříván na teplotu 4 - 6°C. Skleník má uvnitř ocelové ochozy pro návštěvníky, je 13,2 metru vysoký a váží 45 tun. Pohybuje se na kolejnicích a v květnu, když už nehrozí mrazy, se přesune vedle kamélie, kde stojí do října.

Užitečné informace

Camellia japonica

Zámek Pillnitz
August-Böckstiegel-Straße 2,
01326 Dresden

Termín: do 15. dubna 2013
Otevřeno: 10.00 – 17.00 hodin (upozornění: za bouřky či mrazu zavřeno)
Vstupné: 2  / 1 euro, celodenní vstup do zahrady a skleníků tzv. „Gartenticket", do 16 let zdarma

Zámek je až do května zavřen, prohlídky pouze o víkendech od 11.00 do15.00 hodin každou celou hodinu.
Více na: www.schloesserland-sachsen.de (CZ | DE)

Výstava o středověké těžbě surovin v Sasku a Čechách

„ArchaeoMontan – Mittelalterlicher Bergbau in Sachsen und Böhmen"
Sächsisches Staatsministerium für Wissenschaft und Kunst
Wigardstraße 17, Dresden

Termín: 4 .– 28. března 2013
Otevřeno: pondělí až pátek od 9.00 do18.00 hodin v budově Saského ministerstva pro vědu a kulturu
Výstava je věnovaná archeologickému výzkumu středověkých dolů v Krušných horách, uskutečněnému na základě nálezů v Dippoldiswalde.

Obrazy Thoralfa Knoblocha v Městské galerii v Drážďanech

V budově Landhaus, kde se také nachází městské muzeum (Stadtmuseum)
Landhausstraße, 01067 Dresden

Termín: do 26. května 2013
Otevřeno: 10.00 – 18.00 hodin, pondělí zavřeno
Vstupné: 4 / 3 eura, v pátek od 12.00 hodin a děti do 6 let zdarma
Více na: www.galerie-dresden.de (DE)