Monument/um bude mít formu komponovaného večera, kde nebude chybět krátká přednáška o památce. Následovat bude samotné představení, kdy Lenka Dusilová svým hlasem, zvuky a hudebními krajinami a Aeldryn svou originální hrou se světlem, prostorem a organickými videokolážemi vyplní celý interiér objektu. „Monument/um přesahuje naši vlastní tvorbu, poutá nás k jednotlivým místům jejich příběhem a energií. Kromě samotné audiovizuální performance, která bude pokaždé jedinečná, tak navíc na moment splyneme s duchem památky a necháme ji, aby skrze nás promluvila,“ sdělil Aeldryn.

Otevřít oči

Projekt chce apelovat na veřejnost, že starat se o památky je důležité. „Podporujeme spolky, instituce, města i jedince, kteří mají vizi a našli památce nový smysl, pokud ten původní ztratily,“ říká ředitelka projektu Monument/um Soňa Paleta. „Chceme lidem ukázat, že leckdy stačí otevřít oči, aby zjistili, že třeba i za jejich domem je objekt, který nabízí nečekané možnosti. A že změny mohou dosáhnout i oni,“ dodala.

close Impulz k projektu Monument/Um vzešel v roce 2015 u příležitosti Dnů evropského dědictví (EHD), kdy se konalo ojedinělé koncertní představení v pavilonu pro Reinerovu fresku v zámecké zahradě v Duchcově info Zdroj: Tomáš Znojemský zoom_in

Téma vykořeněnosti

Výjimečná představení se odehrají v druhé polovině letošních prázdnin na čtyřech místech v Sudetech, jsou to Horní Vítkov u Chrastavy - kostel Navštívení Panny Marie (27. 7.), Ostrov nad Ohří - hrad Hauenštejn (3. 8.), Jablonec nad Nisou - Jablečné lázně (17. 8.) a Horní Maršov - fabrika Temný důl (24. 8.).

„V začátcích jsme hledali klíč k výběru památek a celému konceptu. Vzhledem k tomu, že jsem prožila větší část dětství v Karlových Varech a jejich krajinách a téma vykořeněnosti se nedohledatelně táhne mojí rodovou linií a hudební tvorbou, rozhodli jsme se usadit pilotní ročník právě na sudetských památkách,“ zavzpomínala zpěvačka, hudebnice a skladatelka Lenka Dusilová.

Impulz k tomuto projektu vzešel v roce 2015 u příležitosti Dnů evropského dědictví, kdy se konalo ojedinělé koncertní představení v pavilonu pro Reinerovu fresku v zámecké zahradě v Duchcově na Teplicku. „Přímo na místě vznikla živě vytvořená a realizovaná videoprojekce, postavená na práci s originálním analogovým projekčním strojem. Ručně vytvářené animace byly kombinovány s digitálními efekty a v reálném čase míchány do organické video koláže. Aeldryn využil reálného pohybu objektů pod kamerou, ale také například zvukově reaktivních vizuálních prvků,“ konstatoval bývalý duchcovský kastelán Marian Hochel.

Vstupenky na všechna představení Monument/um jsou k dispozici v předprodejní síti Ticketstream za 490 korun. Výnos ze vstupného poputuje památkám na konkrétní účely.