V sobotu 12. září se pro veřejnost otevřelo jezero Most, které vzniklo napuštěním bývalého uhelného dolu Ležáky - Most vodou z přivaděče od řeky Ohře. Dopoledne přicházely k jezeru první skupinky - sportovci, rodiny s dětmi, senioři i turisté. Deník hovořil s lidmi z Mostecka, Chomutovska, Teplicka, Prahy, Pardubic i Německa. Areál je volně přístupný.

Slavnostní otevření jezera zahájili primátor Mostu Jan Paparega a ředitel státního podniku Palivový kombinát Ústí Walter Fiedler, který má jezero na starosti. Primátor, který dělá triatlon, pak s třemi kolegy skočil z mola do vody a zaplaval si. "Voda je krásně čistá, je vidět až na dno," řekl Deníku, když vylezl ven. Průhlednost vody je 6 až 8 metrů.

Během soboty je u jezera stánek s občerstvením. Návštěvníci najdou u hlavní pláže na jižním svahu parkoviště pro 200 aut, hřiště, mobilní WC, převlékárny, mola a základní mobiliář. K jezeru vede síť cest. V roce 2021 je v plánu výstavba kempu, stálého občerstvení, přístavu pro plachetnice a dalšího zázemí pro rekreaci a vodní sporty. Od soboty platí u jezera návštěvní řád. Ten například stanovuje, že je zakázán rybolov, provoz motorových člunů či pohyb psů na hlavní pláži. Pejskaři mohou psy venčit a nechat koupat na třech plážích pro psy.

Jezero vzniklo rekultivací oblasti, kde stálo staré město Most. Celková proměna krajiny od 90. let minulého století stála zhruba 3,5 miliardy korun. Většinu uhradil stát z tzv. 15 ekomiliard určených na zahlazování stop po těžbě uhlí. Jezero se začalo napouštět v říjnu 2008. Má hloubku přes 70 metrů a rozlohou je větší než Máchovo jezero - je široké 1,9 kilometru a dlouhé 3 kilometry. Obvodová pobřežní cesta, kam auta nesmí, je dlouhá téměř 9 kilometrů.

Celý areál je považován za strategický pro rozvoj města v 21. století. Budoucí využití a nakládání s pozemky určí územní studie a další jednání mezi městem a státem, který lokalitu vlastní.