I z těchto končin mířily v 19. století, a poté v několika dalších vlnách, lidé do největší a dnes i nejlidnatější země jižní Ameriky, aby se svými rodinami začaly nový život.

Petr Polakovič, jehož předci přesídlili do Brazílie, se již dlouhou dobu zajímá o osudy krajanů v této zemi, zájemcům z Česka pomáhá hledat příbuzné v Brazílii a naopak Brazilcům nacházet jejich kořeny na území dnešní České republiky. Stál u zrodu u nás jedinečného muzea a je předsedou občanského sdružení Sdružení Náhlov v oblasti Ralsko. Letos do Brazílie opět zamířil, aby získal další podklady pro svou doktorandskou práci na Univerzitě Karlově a nové kontakty.

„Před zahájením cesty jsem si stanovil několik úkolů: Jednak absolvovat stáž na Universitě Univille, kde se o toto zajímají. Propagovat mezi krajany naše muzeum a pomoc, kterou jsem jim bezplatně při hledání předků v Česku schopen poskytnout. Návštívit císařské město Petropolis, pivovar Bohemia a památník prezidenta Juscelina Kubitscheka ve městě Brasília. Uspořádat přednášku pro český spolek Slavia v Sao Paulu. V neposlední řadě mi šlo o hledání nových kontaktů a sponzorů pro rozšíření muzea v Náhlově do prvního patra budovy," líčí Petr Polakovič. Jeho mise přinesla ovoce, protože v Brazílii o něm a jeho snahách vyšel v novinách článek, na jehož základě ho již kontaktovalo s dotazy deset krajanů. „Postupně jim nacházím, co potřebují, vysvětluji historii… Moje cesta byla zase skvělá, přinesla řadu nových kontaktů," hodnotí badatel, který byl mimo jiné kurátorem jednoho z pěti modelů výstavy „České stopy v Brazílii", jež se uskutečnila v roce 2010 na Pražském hradě. Výstavní sekce „Historie a přínos české imigrace v Brazílii" se pak stala základem expozice Krajanského muzea vystěhovalectví do Brazílie v Náhlově.

Na Oslavě Horních Vsí svou přednášku s projekcí o své cestě do Brazílie v červenci letošního roku Petr Polakovič završil vskutku stylově přípitkem pravé brazilské pálenky cachaca z cukrové třtiny od Fernanda Weisse.

Sdružení Náhlov v oblasti Ralsko úzce spolupracuje se Společenstvím historie Mimoně, Ralska a okolí. A právě díky této spolupráci zde vznikla v roce 2009 tradice Oslav Horních Vsí, které každoročně začínají mší v náhlovské kapli sv. Floriána. Na fenomén vystěhovalectví do Brazílie od srpna 2010 upozorňuje návštěvníky Náhlova také jeden z informačních panelů Naučné stezky Horních Vsí. Obcí vede i jedna z cyklotras.

Pokud vás toto téma zajímá, podrobnější informace naleznete na www.emigrationmuseum.cz.