Po roční pauze se tam 26. ledna bude opět konat Zimní bitva. Už po čtyřiadvacáté tam zkříží meče bojovníci a sehrají příběh, který se kdysi dávno stal nebo mohl stát.

„Po zničující bitvě dvou mocných vládců panství přichází do kraje mor a s ním i zhmotnělá smrt. Vymírají celé vesnice, zoufalí lidé hledají vinu v kouzlech čarodějnic. V hlubokých bažinách je však tvrz s vesnicí, které se černá smrt vyhýbá. Moudrý opat tedy vyšle své věrné rytíře, aby přišli té záhadě na kloub a pomohli vyhnat smrtku z panství,“ představuje jeden z organizátorů oblíbené bitvy Ondřej Dragula začátek příběhu, který sehrají historičtí bojovníci u Podbořan.

Tak bavila Zimní bitva naposledy: 

a tak v roce 2015:

Na podívanou tradičně míří tisíce lidí z širokého okolí. Tradiční Zimní bitva, největší šermířské setkání v zimních měsících v republice, se opět odehraje v areálu za podbořanským koupalištěm. Začátek bude v 15 hodin.

„Už se moc těším. Chodím tam rád, už jsem byl třikrát. Je to skvělé. Reálně vypadající souboje rytířů, stovky bojovníků, paráda,“ nemůže se dočkat třeba Zdeněk Truhlář z Podbořan.

Aktuálně se areál připravuje na historickou vřavu. Dobrovolníci staví ze dřeva tvrz. Bitva má být letos trochu více pohádková, odehrávat se má někdy ve 12. či 13. století, tedy v „temném středověku“, jak říkají pořadatelé. „Bude to opět příběh o odvěkém souboji dobra a zla, bohatství a chudoby, cti a klamu,“ dodává za pořadatele Ondřej Dragula.

Letos se koná už 24. ročník. Loni se bitva neodehrála, letos se vrací. A opět přijedou šermíři z tuzemska, ale i ze zahraničí. „Už se hlásí šermíři z celé republiky, opět jich je dost. Hlásili se už také ze Slovenska, pravděpodobně přijedou také Poláci a většinou dorazí také zástupci z Litvy,“ přibližuje Dragula.

Organizátoři připravili pro zájemce také chutný „předkrm“. V 10 hodin vyjde od areálu Tatranu průvod, projde městem a představí šermíře. Přímo v areálu za koupalištěm pak odpoledne návštěvníky nečeká jen strhující bitva, ale také ukázky starých řemesel a velké historické tržiště.