Mladý muž získal jistou proslulost tím, že v roce 2005 byl Obvodním soudem v Praze 1 uznán vinným z podvodu, protože létal po světě jako falešný asistent poslance ČSSD Jana Kavana.

V současnosti se Kohout odvolal proti rozsudku Okresního soudu v Mostu. Ten ho poslal na 10 měsíců do vězení.

Kohout tvrdí, že je nevinný. Jeho advokát žádal, aby byl zproštěn viny, nebo aby okresní soud jeho případ projednal znovu. Předsedkyně odvolacího trestního senátu Zdeňka Hušková souhlasila na závěr jednání s tím, že Kohoutův trest je skutečně nepřiměřený. Jenže z jiného důvodu, než asi myslí Kohout.

„Trest je nepřiměřeně mírný s ohledem na speciální recidivu obžalovaného," uvedla Hošková. Protože se státní zástupce proti výši trestu neodvolal, odvolací senát nemohl zvýšit trest, ale jenom potvrdit 10 měsíců za mřížemi.

Nový rozsudek

Odvolací senát ústeckého krajského soudu vynesl sice nový rozsudek, ale jenom proto, aby opravil několik „překlepů" v rozsudku okresního soudu. Např. byla špatně napsaná spisová značka od českolipského soudu, který projednával Kohoutovo podmínečné propuštění z vězení.

Kohout byl odsouzen, protože se měl v roce 2012 podvodem obohatit, když prostřednictvím internetu nabízel v aukci dva mobilní telefony.

Kohout se spojil s vítězem aukce Tomášem z Jablunkova. Tomáš poslal Kohoutovi 3860 korun, a čekal, že mu poštou přijde mobilní telefon. Též výherce Karel z Litvínova za mobilní telefon zaplatil 3900 korun. Na telefony čekají dodnes.

Tím se podle mosteckého okresního soudu dopustil Kohout podvodu. Přitom byl 21. října 2010 propuštěn z vězení na podmínku se zkušební dobou na pět dlouhých let.

Eliška nepomohla

Kohout se hájil, že prodávané mobily nebyl jeho, ale kamarádky Elišky. On jí pouze aukci telefonů zařizoval.

Jenže, při čtvrtečním odvolání neměl Kohout svůj den. Tvrdil, že pro kamarádku Elišku z Varnsdorfu, která si nerozumí s počítači, v internetové aukci prodal dva mobilní telefony.

Ona mu prý tvrdila, že telefony poslala novým majitelům. On jí jenom předal peníze za prodané telefony. Nic víc o tom neví.

Jenže v tom okamžiku se chytil do vlastní pasti. Má prý potvrzení od Elišky, že od něho převzala peníze. Jenže potvrzení nemá po ruce. Měla mu je doma mezi papíry najít jeho přítelkyně, ale zatím je nenašla…

Kromě toho Eliška při vyšetřování Kohoutovu verzi nepotvrdila. Žádné mobilní telefony pro ni neprodával.

Účty jako past

Trojčlenný odvolací senát Kohouta ve čtvrtek nešetřil. Senát zajímalo, proč těsně před oběma internetovými aukcemi založil Kohout dva účty, na které zájemci o telefon poslali peníze.

Kohout tvrdil, že to bylo jenom proto, aby se jeho tehdejší přítelkyně nedivila, že jim na účet chodí peníze pro někoho jiného Elišku.

Jenže realita byla jiná: Jeden z účtů byl založen v rámci organizace, kde působila jeho přítelkyně. Čili nebyl by pro ni problém zjistit, co je na účtu.

Také měla přítelkyně přístup k mailové poště, kde se jeden z novopečených majitelů telefonů marně ptal, kdy mu konečně pošta dodá mobil.

Kohout nedokázal vyvrátit, co bylo zřejmé z výpisů bankovních účtů a z mailové korespondence: Dva bankovní účty byly připraveny pro dvě platby: 3860 a 3900 Kč za dva mobily. Kromě těchto částek nikdy žádné peníze na účty nepřišly. Peníze Kohout postupně vybral. V současnosti jsou účty již v minusu.

Podle odvolacího soudu to vše dokazovalo, že šlo o Kohoutovo plánované jednání.