VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová detektivka z doby vlády Václava IV.

Severní Čechy /ROZHOVOR/ - Spisovatel Jan Bauer vydal nedávno v pořadí už osmý detektivní příběh z doby vlády Václava IV. nazvaný Klášter kostlivců. Tak jako v předchozích románech, i tentokrát se čtenáři setkávají se sympatickými středověkými detektivy novoměstským rychtářem Jakubem Protivou z Protivce a mnichem Blasiem.

24.8.2012
SDÍLEJ:

Spisovatel Jan Bauer vydal nedávno v pořadí už osmý detektivní příběh z doby vlády Václava IV. nazvaný Klášter kostlivců.Foto: archiv Jana Bauera

Tentokrát se však děj neodehrává v Novém Městě pražském, ale v šumavských hvozdech. V souvislosti s vydáním Kláštera kostlivců jsme autorovi položili několik otázek.

Proč jste děj přenesl z Prahy na Šumavu?
Popravdě řečeno se tak stalo na přání čtenářů. Žiji ve Vodňanech, a proto jsem často na besedách vyzýván, abych děj některé ze svých historických detektivek umístil do jižních Čech. Dlouho jsem těmto výzvám odolával, ale nakonec neodolal a napsal Klášter kostlivců.

Mimochodem, ten Klášter kostlivců má nějakou konkrétní předlohu?
Skutečně má. Předlohou byl pro mne nikdy nedostavěný klášter Kuklov v Blanském lese, kde se například kdysi točil film Údolí včel. Jenže já jsem ho pro své potřeby přenesl do hlubokých šumavských hvozdů nedaleko Libína.

Proč právě tam?
Má to své důvody. Vrch Libín se tyčí nad Prachaticemi a nedaleko tohoto města leží ves Protivec, kde kdysi stávala tvrz a odkud pocházel hlavní hrdina mých detektivek Jakub Protiva. Ta tvrz tam skutečně stávala, ale Jakub Protiva se narodil jen v mé fantazii.

Kdo zná vaše detektivní příběhy, ví, že vaši hrdinové Jakub Protiva a Blasius nejsou právě ukázkoví kladní hrdinové. Proč?
Prostě proto, že nemám ryze kladné hrdiny rád. Každý člověk, byť sebelepší, má nějaké vady a chyby, a Jakub a Blasius na tom nejsou jinak. Oba dva rádi posedí v krčmě, rádi si přihnou a jejich pozornosti neunikne žádná půvabná dívčí tvářička. Navíc umí spřádat intriky stejně dobře, ne-li někdy lépe, jako jejich protivníci.

V Klášteře kostlivců však stojí proti velmi zdatným a mocným nepřátelům. Napadá mě, zda jste se tentokrát neinspiroval také současnou politickou scénou?
Víte, že máte pravdu? Jakub a Blasius tentokrát odhalují pozadí zločinu, který sahá až k těm nejbližším důvěrníkům krále Václava IV. a také se jim to málem vymstí. Víc bych však nechtěl prozrazovat. Snad si mohu jen povzdechnout, že v tomto ohledu se lidské chování, chamtivost a záludnost příliš nezměnilo. Lhostejno, zda se jedná o počátek 15. století jako v mém románu, nebo o současnost.

Vaše romány působí velmi věrohodně. Bezděky mě napadá, zda při jejich psaní nepoužíváte nějaký stroj času, který vás přenáší do toho zmíněného počátku 15. století?
Je mi líto, ale strojem času nedisponuji. Mám však bohatou knihovnu a při psaní se obklopuji všemožnou odbornou literaturou, kde se píše o středověké módě, pokrmech, zbraních a podobně, a co nejčastěji do ní nahlížím. Také se v mých románech vyskytují vedle vymyšlených osob i skutečné historické postavy. V Klášteře kostlivců je to třeba královský podkomoří Zikmund Huler, vyšehradský probošt Václav Králík z Buřenic či pozdější významné postavy husitské revoluce, Mikuláš z Pístného a Jan Žižka z Trocnova. Ten poslední ovšem v dost nelichotivé roli lapky, jak to ostatně odpovídá historické skutečnosti.

Můžete nám prozradit, co píšete teď?
Nedávno jsem dopsal historický román Arcibiskupův noční host, který navazuje na letos vydaný titul Král zvedá meč. Také tentokrát je hlavním hrdinou jakýsi středověký James Bond, dominikánský mnich Pavel, tajný agent ve službách Karla IV.

Takže i v tomto případě zřejmě půjde o velmi napínavý příběh, že?
Na to se můžete spolehnout.

Ukázka z románu

S Blasiem se Jakub chtěl rozloučit v hostinci U Zlatého soudku na tržišti královského města Vodňany. Rychtář měl neodbytný pocit, že svého přítele vidí možná naposled a snažil se tu chvíli co nejvíce oddálit. „Ještě nám přineste tři korbele piva," požádal mladou pohlednou šenkýřku, která se svůdně usmívala, až se jí dělaly dolíčky na tvářích.

„Jak račte, vzácní páni," zacinkal její hlas jako rolničky na saních. Se zájmem se přitom na ně podívala a v duchu odhadovala, co jsou ti tři vlastně zač. Tlustý mnich v hnědém hábitu s kulatou tváří a nápadně smutnýma očima ji příliš nezajímal, za to ty dva, co seděli s ním, si dokázala představit ve svém lůžku. Starší, co objednával stále nové a nové korbele piva, byl zřejmě podle stříbrem vykládaného opasku a na něm zavěšeného meče nějaký šlechtic. Patrně se s tím mečem uměl dobře ohánět. Však měl vysokou postavu, široká sílu prozrazující ramena a příjemnou světlým vousem vroubenou tvář. Jeho věk si netroufala odhadnout, ale rozhodně to nebyl žádný mladíček, ale zase ne úplný stařec. Och, jistě je v lásce zkušený a ví, jak potěšit ženské srdce! A ten mladší? Vypadá trochu jako jeho sluha. Je zjevně mladý, ale hezoučký jako obrázek a když se na něj usměje, lehce zčervená, jakoby se styděl. Ach, kéž by byl svobodný, hned by chtěla za manžela! Takového mít, hned by jí ho všechny holky ve Vodňanech záviděly!

„Tak co holubičko, nebylo by tam něco ostřejšího?" Jéjej, to se jí zeptal ten mnich. To by do osoby duchovního stavu neřekla…

Detektivní romány J. Bauera z doby vlády Václava IV.

Pražský rozparovač

Při pátrání po sériovém vrahovi mladých žen se novoměstský rychtář Jakub Protiva z Protivce seznamuje s františkánským mnichem Blasiem.

Vampýr Koňského trhu

Mrtvý alchymista Roqupertus děsí Nové Město pražské i po své smrti.

Číše jedu pro krále

Jakub Protiva a Blasius jsou povoláni na Pražský hrad, aby vypátrali traviče, který se pokusil zabít samotného panovníka.

Císařova poslední vůle

Mimo jiné se dozvídáme, proč musel zemřít generální vikář Jan z Pomuku.

Výkupné za krále

Mimo jiné se v tomto románu poprvé objevuje loupeživý rytíř Jan Zoul z Ostředku.

Krvavý cejch

Pátrání po vrahovi benátského kupce zavede Jakuba Protivu až na hrady v Posázaví.

Dárek pro mistra kata

Jakub Protiva se naposled utkává s Janem Zoulem z Ostředku.

Spisovatel Jan Bauer.Novinář a spisovatel Jan Bauer

Český novinář a spisovatel, narozený 11. dubna 1945 v Jihlavě, původním povoláním zemědělský inženýr, žije dlouhodobě na samotě u Vodňan.

V prosinci roku 2009 mu vyšla jubilejní stá kniha, čímž se stal nejplodnějším jihočeským autorem všech dob.

Některé knihy napsal pod pseudonymy, věnuje se především literatuře faktu a detektivkám.

Autor: Redakce

24.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 12 500 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělník ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání každé pondělí od 13:00 do 15:00 hod. (životopis s sebou) na adresu Dukelská 1266/51, Chomutov, , Místo výkonu práce - ENCZ a.s., Zaječická 1857, Jirkov, okr. Chomutov dle pokynu zaměstnavatele Dar Coporation s.r.o., , Požadujeme - manuální zručnost, učenlivost a fyzickou zdatnost. Pracoviště: Dar corporation s.r.o. - pracoviště encz a.s., Zaječická, č.p. 1857, 431 11 Jirkov 1. Informace: Michaela Fialová, .

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 13 000 Kč

Strojírenští kovodělníci Strojírenští kovodělníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání vždy v PÁTEK od 10:00 do 13:00 hod. (životopis s sebou), nebo v případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: GBNLGB@gmail.com, nebo volat na tel. č. 603 570 894 a domluvit pohovor, , Místo výkonu práce - Klášterec nad Ohří, , Krátkodobé zaměstnání cizinců podle § 92 zákoníku práce, , Požadujeme - znalost RJ. Pracoviště: Inslav s.r.o. - pracoviště, Pražská, č.p. 690, 431 51 Klášterec nad Ohří 1. Informace: Martin Jiránek, +420 603 570 894.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 10 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka do mateřské školy. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: materska__skola@volny.cz, nebo volat na tel.č. 602 164 275 a domluvit pohovor, , Místo výkonu práce - Mateřská škola Hora Sv.Šebestiána, okres Chomutov, , Požadujeme - vyučení v oboru kuchař/ka , , Jedná se o 0,7 pracovní úvazek.. Pracoviště: Mateřská škola hora sv.šebestiána, okres chomutov, 431 82 Hora Svatého Šebestiána. Informace: Michaela Káňová, +420 602 164 275.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 22 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič silničních motorových vozidel, obsluha stavebních a speciálních strojů. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email:sekretariat@abcchomutov.cz nebo, volat na tel.č.: 474 624 387 a domluvit pohovor, , Místo výkonu práce - ABC Chomutov spol. s r.o., Beethovenova č.p. 3889/1, 430 01 Chomutov , , Zjednodušená specifikace pracovní náplně - řízení, údržba a opravy silničních motorových vozidel všech hmotností (do 3,5 tuny; 3,5 až 12 tun; nad 12 tun), obsluha stavebních a speciálních strojů v rozsahu příslušných oprávnění (např. autojeřábů, kolových rypadel, nakladačů atd.). Pracoviště: Abc chomutov spol. s r.o. - pracoviště chomutov, Beethovenova, č.p. 3889, 430 01 Chomutov 1. Informace: Jan Vaněk, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Droužkovicím chybí parkovací místa, proto staví nová

Tentokrát se ve vzpomínkách vrátíme k ničivému orkánu, který zasáhl obec Loučnou pod Klínovcem a část Krušných hor .

Jak jsme žili v Československu: Ničivý orkán v Loučné pod Klínovcem

Výluka mezi Krupkou a Teplicemi potrvá téměř měsíc

Klášterec nad Ohří - Cestující, kteří využívají vlak na trati Ústí nad Labem - Klášterec nad Ohří v úseku Krupka - Bohosudov - Teplice v Čechách musí od příštího týdne počítat s výlukou.

Nepořádek a vyloupené zahrádky. Račetice se bouří kvůli rumunským dělníkům

Račetice - Na kontrolu za sběrači okurek dorazila i cizinecká policie a inspektoři.

Tři poutníci provedou klášterem za tajemného svitu svíček

Kadaň - I v letošním roce Městské muzeum v Kadani připravilo kostýmované prohlídky ve františkánském klášteře.

Kemp na Kamencovém jezeře stoupá v hodnocení. Získal čtvrtou hvězdu

Chomutov - Mimořádný důvod k oslavě mají na Kamencovém jezeře. Místní autokemp totiž od Asociace kempů ČR poprvé získal hodnocení se čtyřmi hvězdami. Dosud byl pouze tříhvězdičkový.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT