VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová detektivka z doby vlády Václava IV.

Severní Čechy /ROZHOVOR/ - Spisovatel Jan Bauer vydal nedávno v pořadí už osmý detektivní příběh z doby vlády Václava IV. nazvaný Klášter kostlivců. Tak jako v předchozích románech, i tentokrát se čtenáři setkávají se sympatickými středověkými detektivy novoměstským rychtářem Jakubem Protivou z Protivce a mnichem Blasiem.

24.8.2012
SDÍLEJ:

Spisovatel Jan Bauer vydal nedávno v pořadí už osmý detektivní příběh z doby vlády Václava IV. nazvaný Klášter kostlivců.Foto: archiv Jana Bauera

Tentokrát se však děj neodehrává v Novém Městě pražském, ale v šumavských hvozdech. V souvislosti s vydáním Kláštera kostlivců jsme autorovi položili několik otázek.

Proč jste děj přenesl z Prahy na Šumavu?
Popravdě řečeno se tak stalo na přání čtenářů. Žiji ve Vodňanech, a proto jsem často na besedách vyzýván, abych děj některé ze svých historických detektivek umístil do jižních Čech. Dlouho jsem těmto výzvám odolával, ale nakonec neodolal a napsal Klášter kostlivců.

Mimochodem, ten Klášter kostlivců má nějakou konkrétní předlohu?
Skutečně má. Předlohou byl pro mne nikdy nedostavěný klášter Kuklov v Blanském lese, kde se například kdysi točil film Údolí včel. Jenže já jsem ho pro své potřeby přenesl do hlubokých šumavských hvozdů nedaleko Libína.

Proč právě tam?
Má to své důvody. Vrch Libín se tyčí nad Prachaticemi a nedaleko tohoto města leží ves Protivec, kde kdysi stávala tvrz a odkud pocházel hlavní hrdina mých detektivek Jakub Protiva. Ta tvrz tam skutečně stávala, ale Jakub Protiva se narodil jen v mé fantazii.

Kdo zná vaše detektivní příběhy, ví, že vaši hrdinové Jakub Protiva a Blasius nejsou právě ukázkoví kladní hrdinové. Proč?
Prostě proto, že nemám ryze kladné hrdiny rád. Každý člověk, byť sebelepší, má nějaké vady a chyby, a Jakub a Blasius na tom nejsou jinak. Oba dva rádi posedí v krčmě, rádi si přihnou a jejich pozornosti neunikne žádná půvabná dívčí tvářička. Navíc umí spřádat intriky stejně dobře, ne-li někdy lépe, jako jejich protivníci.

V Klášteře kostlivců však stojí proti velmi zdatným a mocným nepřátelům. Napadá mě, zda jste se tentokrát neinspiroval také současnou politickou scénou?
Víte, že máte pravdu? Jakub a Blasius tentokrát odhalují pozadí zločinu, který sahá až k těm nejbližším důvěrníkům krále Václava IV. a také se jim to málem vymstí. Víc bych však nechtěl prozrazovat. Snad si mohu jen povzdechnout, že v tomto ohledu se lidské chování, chamtivost a záludnost příliš nezměnilo. Lhostejno, zda se jedná o počátek 15. století jako v mém románu, nebo o současnost.

Vaše romány působí velmi věrohodně. Bezděky mě napadá, zda při jejich psaní nepoužíváte nějaký stroj času, který vás přenáší do toho zmíněného počátku 15. století?
Je mi líto, ale strojem času nedisponuji. Mám však bohatou knihovnu a při psaní se obklopuji všemožnou odbornou literaturou, kde se píše o středověké módě, pokrmech, zbraních a podobně, a co nejčastěji do ní nahlížím. Také se v mých románech vyskytují vedle vymyšlených osob i skutečné historické postavy. V Klášteře kostlivců je to třeba královský podkomoří Zikmund Huler, vyšehradský probošt Václav Králík z Buřenic či pozdější významné postavy husitské revoluce, Mikuláš z Pístného a Jan Žižka z Trocnova. Ten poslední ovšem v dost nelichotivé roli lapky, jak to ostatně odpovídá historické skutečnosti.

Můžete nám prozradit, co píšete teď?
Nedávno jsem dopsal historický román Arcibiskupův noční host, který navazuje na letos vydaný titul Král zvedá meč. Také tentokrát je hlavním hrdinou jakýsi středověký James Bond, dominikánský mnich Pavel, tajný agent ve službách Karla IV.

Takže i v tomto případě zřejmě půjde o velmi napínavý příběh, že?
Na to se můžete spolehnout.

Ukázka z románu

S Blasiem se Jakub chtěl rozloučit v hostinci U Zlatého soudku na tržišti královského města Vodňany. Rychtář měl neodbytný pocit, že svého přítele vidí možná naposled a snažil se tu chvíli co nejvíce oddálit. „Ještě nám přineste tři korbele piva," požádal mladou pohlednou šenkýřku, která se svůdně usmívala, až se jí dělaly dolíčky na tvářích.

„Jak račte, vzácní páni," zacinkal její hlas jako rolničky na saních. Se zájmem se přitom na ně podívala a v duchu odhadovala, co jsou ti tři vlastně zač. Tlustý mnich v hnědém hábitu s kulatou tváří a nápadně smutnýma očima ji příliš nezajímal, za to ty dva, co seděli s ním, si dokázala představit ve svém lůžku. Starší, co objednával stále nové a nové korbele piva, byl zřejmě podle stříbrem vykládaného opasku a na něm zavěšeného meče nějaký šlechtic. Patrně se s tím mečem uměl dobře ohánět. Však měl vysokou postavu, široká sílu prozrazující ramena a příjemnou světlým vousem vroubenou tvář. Jeho věk si netroufala odhadnout, ale rozhodně to nebyl žádný mladíček, ale zase ne úplný stařec. Och, jistě je v lásce zkušený a ví, jak potěšit ženské srdce! A ten mladší? Vypadá trochu jako jeho sluha. Je zjevně mladý, ale hezoučký jako obrázek a když se na něj usměje, lehce zčervená, jakoby se styděl. Ach, kéž by byl svobodný, hned by chtěla za manžela! Takového mít, hned by jí ho všechny holky ve Vodňanech záviděly!

„Tak co holubičko, nebylo by tam něco ostřejšího?" Jéjej, to se jí zeptal ten mnich. To by do osoby duchovního stavu neřekla…

Detektivní romány J. Bauera z doby vlády Václava IV.

Pražský rozparovač

Při pátrání po sériovém vrahovi mladých žen se novoměstský rychtář Jakub Protiva z Protivce seznamuje s františkánským mnichem Blasiem.

Vampýr Koňského trhu

Mrtvý alchymista Roqupertus děsí Nové Město pražské i po své smrti.

Číše jedu pro krále

Jakub Protiva a Blasius jsou povoláni na Pražský hrad, aby vypátrali traviče, který se pokusil zabít samotného panovníka.

Císařova poslední vůle

Mimo jiné se dozvídáme, proč musel zemřít generální vikář Jan z Pomuku.

Výkupné za krále

Mimo jiné se v tomto románu poprvé objevuje loupeživý rytíř Jan Zoul z Ostředku.

Krvavý cejch

Pátrání po vrahovi benátského kupce zavede Jakuba Protivu až na hrady v Posázaví.

Dárek pro mistra kata

Jakub Protiva se naposled utkává s Janem Zoulem z Ostředku.

Spisovatel Jan Bauer.Novinář a spisovatel Jan Bauer

Český novinář a spisovatel, narozený 11. dubna 1945 v Jihlavě, původním povoláním zemědělský inženýr, žije dlouhodobě na samotě u Vodňan.

V prosinci roku 2009 mu vyšla jubilejní stá kniha, čímž se stal nejplodnějším jihočeským autorem všech dob.

Některé knihy napsal pod pseudonymy, věnuje se především literatuře faktu a detektivkám.

Autor: Redakce

24.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 30 000 Kč

Ostatní stavební technici Pracovník/ice obchodního oddělení, přípravář/ka staveb. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: martin.plastiak@jampl.cz, , Místo výkonu práce - Prunéřov 386, Kadaň., , Požadujeme - podmínkou je orientace v rozpočtování stavebních zakázek, schopnost práce na PC na úrovni ERP a rozpočtovacích systémů., U zájemců oceníme organizační schopnosti, schopnost plánovat, samostatnost., Pracovník bude odpovědný za realizaci zakázek menšího rozsahu (údržba a menší stavební práce) včetně alokace kapacit a kontroly kvality díla., , Nabízíme - první úvazek na dobu určitou, následně prodloužení na dobu neurčitou, Odměňování dle hrubého hospodářského výsledku svěřených středisek (příprava práce, nákup/prodej). Stravenky.. Pracoviště: Jampl - psv s.r.o. - pracoviště epru ii. - objekt naproti vlakovému nádraží, 432 01 Kadaň 1. Informace: Martin Plaštiak, .

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 17 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/ice. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: info@sfs-alutech.cz, , Místo výkonu práce - SFS Alutech, s.r.o., Beethovenova č.p. 5765, Chomutov , , Požadujeme - uživatelská znalost na PC, NJ slovem i písmem podmínkou, AJ nebo RJ výhodou. Pracoviště: Sfs alutech, s.r.o., Beethovenova, č.p. 5765, 430 01 Chomutov 1. Informace: Alena Schneiderová, +420 474 620 134.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 20 000 Kč

Mechanici a opraváři motorových vozidel Automechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání vždy v pondělí od 9:00 do 11:00 hod. na adresu místa výkonu práce - životopis s sebou., , Místo výkonu práce - Pražská č.p. 5492, 430 01 Chomutov , , Nabízíme - služební telefon i k soukromým účelům, vánoční prémie 4000 Kč, individuální ocenění dle práce a zadaných úkolů, osobní hodnocení do výše 10 000 kč měsíčně ke mzdě, , , Pracovní doba je PO - PA od 8,00 - 16,30 hod.. Pracoviště: Oldřich procházka - pobočka, Pražská, č.p. 5492, 430 01 Chomutov 1. Informace: Oldřich Procházka, +420 777 300 062.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 18 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů Automechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání v úterý od 10:00 do 12:00 hod. (životopis s sebou) na adresu místa výkonu , nebo zaslat strukturovaný životopis na email: jirikrahulik@tiscali.cz nebo volat na tel.č.: 777 773 914 a domluvit pohovor, , Místo výkonu práce - Prunéřov, U chladících věží EPRU II, , Požadujeme - ŘP sk. B, praxe v oboru min. 3 roky. Pracoviště: Jiří krahulík, Golovinova, č.p. 1349, 432 01 Kadaň 1. Informace: Gabriela Šálková, +420 777 773 914.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Chomutov se přidal k Noci kostelů.
14

FOTO: Čtení z Bible i prohlídka při svíčkách. Kostely měly v noci otevřeno

Videosouhrn 24.–25. května 2018

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Stát zakáže podomní prodej energií. Kvůli šmejdům

Severní Čechy - Zapomeňte na předražené hrnce, prošívané deky a různé předváděcí akce. Takzvaní „šmejdi“ si našli nový zlatý důl: „prodávají“ elektřinu či plyn. Většinou seniorům při podomním prodeji a někdy i přes telefon.

Pokoj na Dočesnou? Pozdě! Musíte shánět rok dopředu

Žatec - Hotely mají plno už tři měsíce před slavnostmi piva a chmele v Žatci. Rychle ubývají volná místa i v okolí.

Nahotiny ve schránce: Muž poctil své sousedky, pak se obnažil na balkoně

Chomutov - Výtržníkovi hrozí až dva roky ve vězení. Další nemrava se ukájil v Kadaňské u popelnic.

Policie pátrá pátrá po zloději kabelek. Poznáte ho?

Chomutov - Ukradl kabelku rovnou z auta. Chomutovští policisté pátrají po muži, který 24. března odcizil kabelku ženě z otevřeného auta.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT