VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Norské Lofoty: Ostrovy „půlnočního slunce"

Třetími nejpřitažlivějšími ostrovy světa jsou údajně Lofoty při norském pobřeží. Nalézají se sice hodně na severu, ale i přes svoji polohu na nich vládne poměrně mírné, spíše oceánské, klima.

25.7.2012
SDÍLEJ:

Norské Lofoty: Ostrovy „půlnočního slunce“.Foto: archiv Ervína Dostálka

Leží asi 100 až 300 km severně od polárního kruhu, tj. mezi 67. a 68. stupněm severní šířky (tedy podobně jako centrální Grónsko nebo severní Aljaška), ale Golfský proud dělá divy a podnebí zmírňuje.

Jih Lofot je nejsevernějším místem na zemi, kde průměrná teplota nikdy neklesá pod nulu a tvoří tak mimořádnou klimatickou anomálii. Od norské pevniny je souostroví odděleno Vestfjordem, nejvýznamnější ostrovy jsou propojeny tunely a silničními mosty. Je to kolem 80 ostrovů.

Název Lofoten je moderní formou slova Lofotr, což je starý název ostrova Vestva°goy. Existuje několik způsobů, jak se na ně i přes jejich poměrnou odlehlost, dostat. Nejrychlejší je samozřejmě letecké spojení do hlavního města souostroví Svolvaeru.

Překrásná tmavě modrá hradba

Na Lofotech je krásné, že nikdy nevíte, v jaké náladě vás uvítají. Jednou jsou majestátní štíty zahaleny těžkým mlhovým oparem a stálé mrholení se slanou příchutí časem promočí i to nejodolnější oblečení, podruhé se mraky jakoby zázrakem ztratí, azurově modré nebe dokonale ladí s horským masivem a zelenými loukami a na pobřeží se usmívají červené domečky s všudypřítomnými dřevěnými sušáky na ulovené tresky.

Jako jeden z prvních popsal své dojmy z Lofot spisovatel Bjoernstjerne Bjoernson v roce 1869, když se k nim přibližoval na plachetnici: „Lofotské pohoří začíná modrat. Nevím, co jest krásnější, vidět je z dálky jako tmavě modrou ucelenou hradbu s tisícem věží, blýskajících se na slunci, kam až oko dohlédne, nebo nechat je na sebe působit matoucím způsobem, kdy se jeden vrcholek sklání k jinému před ním i za ním, a noří se ve vodě jako hrající si velryby, nebo křičící ptáci, anebo pomalu se k nim přibližovat a vplout do otevírající se hradby, na které se pomalu zvýrazní každý vrcholek, jenž je divočejší než ostatní…"

Stejně tak připadaly nám. Jsou opravdovou dominantou Lofot. Hory, Lofotenveggen, se táhnou od severovýchodu na jihozápad celým souostrovím a přestože nejvyšší vrcholky měří kolem tisíce metrů, vzhledem k impozantnosti si v ničem nezadají s velehorami.

Nejstarší hory vytvořené bohem

Strmé štíty ční přímo z mořské hladiny a tím se zdají být mnohem vyššími, než ve skutečnosti jsou. Patří mezi nejstarší hory na světě. Vznikaly před mnoha miliony lety a jsou vulkanického původu. Základ tvoří syenit, žula, magnetit a rula. Typický hornatý vzhled vtiskl Lofotům ledovec. Dnes se někdy mluví o Lofotské zdi. Podle legendy je vytvořil bůh Thor, aby z nich měl dohled na všechny rybáře. Mnoho lofotských vrcholů má svoji vlastní historii.

Například Vagakallen je hora okouzlujícího obra. Po přistání ve Svolvaeru (neoficiální hlavní město Lofot, 4150 obyvatel) nás vítá Svolvaergeita, 569 metrů vysoký štít. Je to hlavní dominanta města a také jeden ze symbolů celého souostroví. Je zvaná Svolvaerský kozel, má dvojitý rozeklaný vrchol a je výzvou odvážlivcům. Ti šplhají na vrchol a pak skáčí z jednoho rohu na druhý. K úpatí hory se dostane každý, ale vydrápat se na „roh" Storhornet nebo Lillehornet představuje 40 m obtížného lezení. Skok mezi rohy je dlouhý 1,5 m.

Vrchol hory byl poprvé zdolán v roce 1910. My jsme to nezkoušeli, míříme do Sildpollnes Sjocamp. Do kempu na poloostrově s kostelíkem s výhledem na pobřežní hradbu horských štítů nad Austnesfjordem na jednom z větších ostrovů Vestvagoy.

Dřevěná katedrála v Kabelvagu

Navštěvujeme Lofotskou katedrálu v Kabelvagu. Je to největší dřevěný kostel na sever od Trondheimu, do kterého se prý vejde až 1200 sedících návštěvníků. Po většinu roku zeje prázdnotou, plní ho pouze turisté. Jenom v zimě, v tresčí sezoně, jej zaplní rybáři. Další zastávkou je Mořské akvárium. Je sympatické, že jsou zde vidět pouze ti živočichové, kteří v okolních mořích skutečně žijí. Tuleni, ryby, mořští raci a krabi, sasanky, hvězdice. Venku leží i lebka velryby a obrovská kotva. A jedeme dál.

V době Vikingů žilo na území Lofot několik vikingských náčelníků a sídlo jednoho z nich se zde dochovalo dodnes. Největší objevená hodovní síň ve Skandinávii z té doby, zde turisty navštěvovaná, má úctyhodnou délku 83 metrů. Tady se dnes nachází vikingské muzeum v Borgu, zvané Lofotr. Představuje vedle vikingských lodí také každodenní aktivity tehdejší populace.

Kdo byli Vikingové?

Byli to mocní námořní bojovníci Skandinávie a Dánska v době mezi 9. a 12. stoletím, kteří zakládali u fjordů, hlubokých mořských zálivů, své osady. Podle toho dostali i jméno („vik" = hluboký fjord). Motivy vikingských výprav byly různé. Buď šlo o pirátské, ale zároveň objevitelské, výpravy za účelem obstarání potravy a výstroje, nebo o větší výpravy s politickými cíli.

Hlavním výměnným zbožím byli otroci z dobytých území a kožešiny. Základem moci a nejcennějším majetkem Vikingů byly jejich lodě, vrchol tehdejšího technického a stavitelského umění. Ale nežili jen bojem, byli i zruční řemeslníci.

Tresky a sledi jsou základem života

Již v lednu roku 1432 napsal Benátčan Pietro Querini (při cestě z Kréty do Flander ztroskotal a ocitl se vinou mořských proudů na jednom z neobydlených ostrovů Lofot): „Bylo to tak a zůstane to tak. Jestli se nám tresky vyhnou, co nám pak zůstane? …A během čtyř dní jsme jedli bez jakékoli změny…"

Od smrti hladem je zachránily ryby. Zotavené námořníky odvezla pak na pevninu loď naplněná po okraj treskami. Zprávy pozorovatele Queriniho byly pak důležitým zdrojem poznání oblasti.

Novým impulzem hospodářské prosperity znamenající i příliv obyvatel byla i velká migrace sleďů v 19. století. Ta položila základ dnešního osídlení. Hlavní lovecká sezona tu začíná koncem ledna, kdy sem připlouvají do relativně teplých vod třít tresky. Za nimi se sem už od nepaměti stahují rybáři z celého Norska. Sezona trvá do dubna. Tresky se suší na dřevěných sušácích hylerech. Pro ubytování sezonních rybářů slouží zejména tradičně červené domky zvané rorbu, které jsou postaveny na kůlech přímo u vody. Červená barva je pozůstatkem z dob, kdy byly domky natírány tresčím tukem a krví. Dnes sem už pronikly i modernější nátěrové hmoty. Rorbu jsou navíc dnes pronajímány i turistům.

Půlnoční slunce

Další z nádherných zážitků, které Lofoty nabízejí, je půlnoční západ slunce. Uprostřed léta vrcholí půl roku trvající polární den. Slunce je na obloze přítomno téměř 24 hodin denně, ale na nepřetržité světlo si člověk rychle zvykne. Nejkrásnějším okamžikem je pak „západ" ohnivé sluneční koule nad mořem. Ke konci července se sluneční kotouč okolo půlnoci totiž jen na okamžik kratičce dotkne horizontu oceánu a hned se zase vyhoupne zpátky a opět stoupá. A pozor na Lofotech vzhledem k jejich poloze slunce nezapadá na západ, ale na sever!

Městečko jménem Å

Na úplném konci souostroví, dál na jih už cesta nevede, leží malé rybářské městečko s nejkratším názvem na světě A. Píše se jako „A s kroužkem" a čte se to jako „dlouhé Ó". Je to dnes spíš už jen skanzen a mají tam poštu s pekařstvím a dobrým chlebem. V A najdeme ve skanzenu další historické objekty. Kromě barvírny také tradiční domek rybáře (rorbu), kovárnu a další. Byli jsme si to tam prohlédnout. Autobus nás pak zavezl do obce Nesland na pobřeží. Odtud putujeme, někdy trochu krkolomně, asi 20 km podél pobřeží přes skály a potoky, podél zálivů, někdy i jištěni řetězy, do obce se značkou UNESCO Nusfjord. Je to malebná obec, do které z druhé strany, od silnice, vybírají vstupné. Ale je tu i informační středisko s internetem.

Odplouváme ze Sorvangenu

Za pěkného počasí se poslední den naší návštěvy Lofot naloďujeme v přístavu Sorvangen. Svítí slunce, ale je větrno. Všichni fotografují vzdalující se horskou modrou hradbu Lofot, norská vlajka vlaje na zádi trajektu, za lodí je tradiční zpěněná brázda. Rackové se už vrátili k ostrovům. Prudký vítr rve oděvy, mě odnáší do nenávratna památeční plátěnou čepici, ale nešť. Těšíme se ještě na další přírodní zajímavost, kterých není na světě mnoho. Na obrovský mořský vír Maelstroem, popsaný již Julesem Vernem (Dvacet tisíc mil pod mořem) a Edgarem Allanem Poem.

Tento neobvyklý přírodní jev se vyskytuje na jediném místě na světě, a to v oblasti Lofot. Maelstromů je několik. Ten nejmohutnější se nachází mezi lofotskými ostrovy Vaeroy a Moskenesoya. Pozorovat se dá letecky nebo na lodích. Jeho intenzita kulminuje na přelomu července a srpna. Vzniká střetnutím dvou příbojových vln vnikajících do mořské úžiny ze dvou protilehlých stran. Vír se zároveň velmi pomalu pohybuje a jeho nebezpečí pro námořní dopravu je značné. I dnes navigační koordináty pro lodě proplouvající touto oblastí korigují svoje záznamy a předpovědi v několikahodinových intervalech. My se vydáváme na přístupnější víry v tři kilometry dlouhé a 150 m široké Saltstraumenské úžině.

Přes úžinu vede vysoký betonový obloukový most. Toto místo leží 13 km od městečka Loding na silnici Bodo Fauske. Díky přílivu a odlivu se zde čtyřikrát denně přemisťuje 400 milionů kubických metrů vody rychlostí 20 námořních uzlů. Je úplněk, takže síla víru je silnější než jindy. Silné proudění kulminuje po 21.00 hodině. Voda se řítí do oceánu a pod mostem pozorujeme krásné víry, ozářené nízkým sluncem. Malá motorová loď má starosti s plným výkonem plout proti proudu, my fotografujeme. Poté nasedáme do autobusu a směřujeme už na jih. Do dalších krásných míst Norska…

Zpracoval Ervín Dostálek

Autor: Redakce

25.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Instalatér, topenář 20 000 Kč

Instalatéři vodovodů Provozní montér vodovodů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: dagmar.machova@scvk.cz , , Místo výkonu práce - Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. - Jirkov, ul. Jezerská - čistírna odpadních vod, , Pracovní náplň - provádění a řízení provozních montážních a údržbářských prací na vodovodní síti a vodohospodářských objektech, provádění odborných montážních prací dle dispozic nadřízených, vykonávání pracovní pohotovosti, , Nabízíme - zázemí silné nadnárodní společnosti, jistotu a stabilitu velké firmy, nadstandardní zaměstnanecké výhody vyplývající z kolektivní smlouvy, možnost dalšího profesního vzdělávání,, Mzda - 20 000,- Kč + 13 a 14 plat + možnost výplaty odměn - po zapracování možnost navýšení., Pracovní poměr na dobu určitou s možností na dobu neurčitou., , Požadujeme - SO s výučním listem (nejlépe vyučen v oboru), platný svářečský průkaz výhodou, řidičský průkaz sk. B, práce na PC výhodou, praktické myšlení, samostatnost, preciznost a přesnost. Pracoviště: Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. - závod chomutov, Lipská, č.p. 4696, 430 01 Chomutov 1. Informace: Dagmar Machová, .

Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže Operátor/ka ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: nikola.vrbova@tgcz.cz, , Místo výkonu práce - Toyoda Gosei Czech, s.r.o., Klášterec nad Ohří, , Požadujeme: manuální zručnost, spolehlivost a časovou flexibilitu. Pracoviště: Toyoda gosei czech, s.r.o., Průmyslová, č.p. 2, 431 51 Klášterec nad Ohří 1. Informace: Nikola Vrbová, +420 735 764 965.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Ostatní pracovníci v dopravě 26 000 Kč

Vlakvedoucí v osobní dopravě Vlakvedoucí osobních vlaků. Požadované vzdělání: úsv. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Strukturovaný životopis a motivační dopis zasílejte elektronickou formou na adresu: zatirandova@gr.cd.cz, , Místo výkonu práce - Středisko vlakových čet Chomutov , , Požadujeme - kladný přístup k práci s lidmi, komunikativní a pozitivní osobnost, odolnost vůči stresu, spolehlivost, odpovědnost, samostatnost, loajalita., Specifické znalosti - uživatelská znalost PC, znalost AJ nebo NJ výhodou, ochota dalšího vzdělávání, úspěšné složení odborné zkoušky, , Nabízíme - jízdní výhody, dovolená navíc.. Pracoviště: České dráhy, a.s. - železniční stanice chomutov, Nádražní, č.p. 596, 430 03 Chomutov 3. Informace: Eva Jelínková, +420 725 744 983.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 25 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Specialistka/sta s Nj. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Doporučenku ÚP uplatnit u zaměstnavatele po předchozí telefonické domluvě na č. 474 316 502 v době PO-PA od 9,30 do 14,30 hod. , , Ostatní zájemci volat a domluvit pohovor tel.č. 474 316 502 v době PO-PA od 9,30 do 14,30 hod., nebo zaslat strukturovaný životopis na e-mail: hanzlikova@bestcasing.com, , Místo výkonu práce: BEST CASING s.r.o., Průmyslová č.p. 1, Vernéřov, Klášterec nad Ohří, , Naše firma se zabývá produkcí a zpracováním přírodních střívek, pro jejich následné použití v potravinářském průmyslu. Více informací na www.bestcasing.eu, , Požadujeme - min. středoškolské vzdělání s maturitou, snahu učit se nové poznatky, spolehlivost, znalost německého jazyka na komunikativní úrovni nebo min. středně pokročilé s možností zlepšovat si znalosti v rámci zaměstnaneckého poměru, Výhodou - řidičský průkaz skupiny B, zkušenosti s prací v kanceláři, znalost aglického jazyka, , Nabízíme - zázemí středně velké rodinné firmy, zaučení ve všech firemních systémech, (především fakturace), stabilní patové ohodnocení s možností platového růstu, , , Pracovní doba - 7,00 - 15,30 hod.. Pracoviště: Best casing s.r.o., Průmyslová, č.p. 1, 431 51 Klášterec nad Ohří 1. Informace: Martina Hanzlíková, +420 474 316 502.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.
15

V Ústeckém kraji si lidé půjčují nejmenší částky z celé republiky

Tuning sraz Carwars na letišti v Panenském Týnci
68

OBRAZEM: Carwars: tuning, závody, skvělá auta a hlavně jedna velká párty

Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka v okrese Chomutov

Okres Chomutov /ANKETA/ - Podívejte se na čerstvě narozené nové občánky z našeho okresu. Rodičům blahopřejeme!

FOTO: Vila cirkusového principála ožila hudbou i divadlem

Jirkov - Na děti čekala spousta zážitků, soutěží a tvoření. Na své si přišli i dospěláci.

FOTO: Malí i velcí hasiči změřili síly v požárním sportu

Jirkov - Běh s hasicím přístrojem a hadicí, překonávání rozličných překážek nebo štafeta. V Jirkově se v sobotu 19. května odehrálo okresní kolo požárního sportu dospělých.

„Vyfoť se nahá!“ Sexuálních útoků na mladé po internetu přibývá

Ústecký kraj /ANKETA/ - Typickému útočníkovi je podle statistik do 25 let. Vydírají děti a teenagery.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT