Profesionální hasiči z Chomutova jsou nejlepší ve vyprošťování v celém Ústeckém kraji. „Vystříhali" si totiž prvenství v krajském kole ve vyprošťování osob z havarovaných aut, která se ve středu uskutečnila v Mostě. Soutěže se zúčastnilo celkem sedm družstev ze všech územních odborů hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje, a to z Chomutova, Mostu, Žatce, Teplic, Litoměřic, Ústí nad Labem a Děčína. Díky prvenství budou hasiči z Chomutova, Radek Kopecký, Petr Weinhofer, Tomáš houf a Jan Šíma, reprezentovat v Mistrovství ČR ve vyprošťování lidí z havarovaných automobilů, které se uskuteční v Karlových Varech.

Důležitá byla také první pomoc

V krajském kole soutěže odborná porota hodnotila nejen bezpečné a efektivní vyproštění zraněných lidí z havarovaného vozidla, ale také použití speciální vyprošťovací techniky a především správné poskytnutí předlékařské pomoci, transport zraněných osob na místo simulující vozidlo zdravotnické záchranné služby a jejich předání rozhodčím. Ty představovaly diplomované zdravotnické záchranářky z Oblastního střediska Zdravotnické záchranné služby v Mostě Ditu Pláničkovou a Helenu Suchou. Podle nich měla soutěžní družstva problémy především v nasazováních fixačních límců „zraněným" osobám.

Za patnáct minut bylo hotovo

Čtyřčlenná soutěžní družstva měla na zdárné dokončení vyproštění osob a zajištění vozidel patnáct minut. Po vypršení tohoto limitu se načítaly družstvu trestné body. Pokud by soutěžící překročili limit dvacet minut, družstvo by bylo diskvalifikováno. To se naštěstí v Mostě nestalo.

Za prvním Chomutovem, skončili domácí hasiči z Mostu, na třetím místě pak ze sousedního Žatce, za nimi pak skončilo Ústí nad Labem, Litoměřice, Teplice a Děčín.

 

Rozhovor s velitelem vítězného chomutovského družstva Radkem Kopeckým

„Je to jeden z mála sportů, kde se pracuje s prostředky, které jsou u běžného zásahu"

Byli jste právě vy favority nebo se spíše sázelo na jiné týmy?

Musím se přiznat, že favority jsme byli. Za posledních sedm let jsme byli vždycky na bedně. Loni jsme byli třetí, předtím dvakrát první, pak třetí, druzí a první. V podstatě se od nás očekávalo, že se umístíme opět v popředí.

Koho jste se tedy nejvíc báli, kdo vám mohl dýchat na záda?

Po nás byl favoritem domácí Most. Právě s nimi se vždycky přetahujeme a právě je je nejtěžší porazit.

Jak často trénujete, aby jste byli nejlepší?

Protože nejsme všichni na stejné směně, musíme se před soutěží sejít alespoň čtyřikrát po čtyři dny, abychom si vše připomněli a sladili se jako tým. Trénujeme samozřejmě i v rámci odborné přípravy. V soutěži jsou ale malé detaily, které rozhodují a trochu se liší s praxí.

Co je tedy jinak v soutěži než- li při opravdovém neštěstí?

Musí se například provádět dokonale práce se sklem. Nesmí se zapomenout na respirátory, dokonale zamést rozbité sklo a důležitá je také sladěnost družstva.

Promítne se prvenství do vaší každodenní práce?

Toto je jeden z mála sportů, kde se pracuje s prostředky, které jsou u běžného zásahu. Například v požárním sportu se používají speciální hadice či žebříky. Tady ne. Máme tedy pro praxi lépe zažité pohyby.

Dokážete říci, v čem jste byli právě vy lepší?

Možná právě díky zdravotní přípravě. V družstvu máme kolegu, který se tomu hodně věnuje. Právě za zdravovědu a spolupráci týmu nás chválili.

Jaké ambice si vezete na republikový šampionát?

Tam je to složitější. Je tam dvojnásobný počet týmů. Doufám, že se umístíme v první polovině.