První setkání potápěčů a dětí se uskuteční dnes od 14:00 hodin v bazénu Aquasvěta v Chomutově. „Dohodli jsme se s potápěči, že akci uděláme v rámci běžného provozu. Tím pádem se mohou zúčastnit všichni, kdo sem k nám v tu dobu přijdou," uvedl za provozovatele Aquasvěta Jan Dufek. Akce nese název Nebojte se vodníka aneb bezpečné prázdniny u vody. Uspořádat takovou akci napadlo instruktora Klubu potápěčů Chomutov Václava Vilíma. „Náš klub má ve svých řadách mládež ale není jí moc a tak bychom chtěli touto akcí zvednout zájem dětí o potápění," prozradil Chomutovskému deníku Vilím. Dalším důvodem je nadcházející léto. „Hodně dětí bude trávit prázdniny u vody a tak jsme si řekli, že by bylo dobré, kdyby věděli, jak to správně používat šnorchl, masku a ploutve," uvedl instruktor. Mimo to chtějí potápěči dětem ukázat, jak postupovat, pokud se bude někdo topit.

Kompletní výstroj

V bazénu bude několik stanovišť a na nich se budou instruktoři věnovat dětem, které o to budou mít zájem. „Ukážeme dětem záchranu tonoucího, jak se při šnorchlování chovat a na co si při tom dát pozor," popsal instruktáž Vilím. Určitě atraktivní bude pro děti možnost vyzkoušet si potápění s kompletní výstrojí. „Půjčíme jim i lahev s kyslíkem, kompenzátor tlaku a další potápěčskou výbavu," popsal instruktor. A na co si dát při šnorchlování pozor? „Velmi důležité je zvládnout techniku pohybu po hladině. Člověk si musí dát pozor, aby se mu ploutve nedostali nad hladinu protože pak se nepohybuje. Jde o také o to správně se zanořit a vyrovnávat tlak," uvedl některé činnosti Vilím. Instruktoři také dětem ukáží, jak správně vyčistit šnorchl a masku, pokud tam vnikne voda, aniž by se musely z vody vynořit.
Dnešní akce skončí v 17:00 hodin. Kdo se dnes do aquaparku nedostane, může přijít příští sobotu, kdy sem své nádobíčko přinesou potápěči znovu. Radit budou dětem opět od 14:00 do 17:00 hodin.