Slavnostní vyzvánění zvonů z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě uvede novou návštěvní sezonu na objektech Národního památkového ústavu (NPÚ) v celé České republice. Ta začne už poslední březnový den. V sobotu 31. března zvony z věže slavného mosteckého kostela se rozezní každou hodinu, až do 17 hodin. Podle mluvčího územního odborného pracoviště v Ústí nad Labem Petra Soukala půjde o raritu, z technických důvodů se v tomto kostele často nezvoní.

Návštěvnost vzrostla

Z děkanského kostela v Mostě se tak bude zvonit i dalším deseti památkám ve správě NPÚ v Ústeckém kraji, které NPÚ zpřístupňuje. Vstupné i otevírací doba na nich zůstane stejná jako v loňském roce, NPÚ ukáže i své nově opravené sídlo v ústecké čtvrti Krásné Březno. Vloni navštívilo 11 zpřístupněných památek NPÚ podle Petra Soukala téměř 183 000 lidí, jejich návštěvnost roste, jak řekl ve čtvrtek novinářům na tiskové konferenci k začátku sezony.

Stejně jako v loňském roce budou v dubnu a říjnu památky v Ústeckém kraji otevřeny o víkendech a svátcích, od května do září pak celý týden mimo pondělí. „Prohlídky začnou od 10 hodin, končit budou v dubnu, květnu a září v 17 hodin, o prázdninách v 18 hodin, naopak v říjnu v 16 hodin. Existují některé výjimky z tohoto časového plánu. Například hrad Hazmburk bude od května do září otevřen až do 18 hodin, o prázdninách ještě o půl hodiny déle. Skanzen v Zubrnicích zase otevírá od května do září od 9 do 18 hodin,“ sdělil mluvčí ústeckého NPÚ.

Vstupné nezdraží, jinde však ano

Vstupné zůstane podle Soukala jako v loňském roce mezi 40 a 90 korunami podle jednotlivých památek. NPÚ se pro zvýšení vstupného v průměru o dvacet korun na většině objektů rozhodl už vloni.

Zdražují ale památky, které v kraji nespravuje NPÚ. O deset korun více platí od ledna návštěvníci Památníku Terezín, jenž je nejnavštěvovanější památkou v Ústeckém kraji a jednou z nejnavštěvovanějších v zemi. Zdraží také například vstup na zámek v Děčíně, do žateckého Chrámu chmele a piva nebo jízda na lodičkách v soutěskách řeky Kamenice ve Hřensku.

Sídlo otevřou na Den památek

Návštěvníkům se již v březnu otevřelo i nové sídlo NPÚ na opraveném zámku v ústecké čtvrti Krásné Březno. Každé březnové pondělí si tam mohou návštěvníci prohlédnout v atriu výstavu Zničené kostely severních Čech 1945-1989. Celou budovu jim památkáři otevřou 18. dubna na Den památek. „Zaznamenali jsme překvapivý zájem veřejnosti o prohlídku opraveného zámku, zejména z řad starousedlíků a zaměstnanců železnic, kteří v objektu v poválečném období pracovali,“ řekl Soukal s tím, že v objektu nejsou žádné expozice, slouží jako provozní budova ústavu.

Nové expozice v Benešově

Na nové expozice se mohou návštěvníci těšit v zámku v Benešově nad Ploučnicí na Děčínsku.

Zatímco vloni se nové instalace týkaly zámků v Duchcově a Velkém Březně, na benešovském zámku nyní reinstalací prošla lovecká zbrojnice. „Nově vystavujeme soubor historických loveckých pušek, lovecké tesáky, vše je doplněno obrazy a grafikami. Instalace je dále doplněna o paroží, která nebyla doposud uplatněna,“ popisuje novinku kurátor Pavel Průcha z ústeckého pracoviště NPÚ.

Změny se týkají také komory se žitavskou keramikou a komory s cínovým nádobím, které bylo uspořádáno na police a doplněno dalšími cínovými předměty.

Nově instalována je také kancelář posledního soukromého majitele zámku. „Textilní velkoprůmyslníci Martin a Theodor Grohmannové ho i s velkostatkem koupili v roce 1888 od jeho poslední šlechtické majitelky hraběnky Aloisie Černínové,“ vysvětlil Soukal. „K dobovému vybavení pracovny byl použit nábytek z počátku 20. století, který NPÚ získal od ministerstva zahraničních věcí ČR,“ podotýká kurátorka Dana Průchová.

Nejvíc táhly Ploskovice

V loňském roce navštívilo zámky, hrady, skanzen a přesunutý kostel ve správě ústecké pobočky NPÚ v Ústí nad Labem 182 927 lidí. Podle Soukala jde o více než jedenáctiprocentní nárůst oproti roku 2010. Tehdy dorazilo 171 269 návštěvníků, o rok dříve 165 107. Nejnavštěvovanější z těchto 11 památek byl vloni zámek v Ploskovicích na Litoměřicku (27 439 návštěvníků), hrad Hazmburk na Litoměřicku (24 271), zámek Jezeří nad těžebními jámami na Mostecku (22 465) a Muzeum lidové architektury v Zubrnicích na Ústecku (21 118).

Karty s čárovým kódem

Věrnostní program, který NPÚ nabízí návštěvníkům památkových objektů, ještě loni měl podobu vyznačování hradů a zámků do kartiček, přičemž každá šestá návštěva byla zdarma. Letos nahradí papírové kartičky pohodlnější systém.

„NPÚ letos spojil své síly s projektem Pohádkové Česko. Na pokladnách památek budou od května 2012 nabízeny karty s čárovým kódem. Za každou zakoupenou vstupenku získá návštěvník body na svůj elektronický účet. Zůstává ona výhoda z minulých ročníků, navštíví-li takto pět památek, obdrží návštěvník šestou prohlídku vybrané památky ve správě NPÚ zdarma,“ vysvětluje náměstek generální ředitelky NPÚ pro správu památkových objektů Petr Svoboda.

„Navíc po registraci na internetu se může zapojit do soutěže o zážitkovou cenu, kterou je v letošním roce Knížecí den na zámku Lednice,“ dodává.