Dodavatel zabezpečovací techniky pokročil se svými plány na autonomní vlaky, jež chce začít testovat na takzvané Švestkové dráze, kterou koupil od SŽDC v roce 2016 a od příštího jízdního řádu na ní obnoví každodenní provoz. „Samořiditelné vlaky jsou mojí vysokou prioritou. První jednotka bude jezdit v roce 2020,“ řekl generální ředitel AŽD Praha Zdeněk Chrdle. Podle něj bude na stanovišti kvůli legislativě ještě sedět strojvedoucí a vše kontrolovat, v druhé fázi chce spustit testování vlaků bez obsluhy.

Autonomní řízení bude AŽD testovat na jednotce RegioSprinter, první z nich o víkendu přejela z Německa do České Třebové, kde ji čeká modernizace. Podle Chrdleho bude celý projekt stát zhruba 100 milionů korun. „Budeme se snažit zajistit kofinancování dalších firem a z evropských programů,“ řekl Chrdle. Technické detaily projektu zatím nechce zveřejňovat.

Vizualizace jednotky RegioSprinter pro Švestkovou dráhu. Vozy budou upraveny do zelené barvy.

Vizualizace jednotky RegioSprinter pro Švestkovou dráhu. Vozy budou upraveny do zelené barvy. Autor: AŽD Praha

Kromě vlaku chce AŽD vyvinout i Robobus. Podle Chrdleho by mělo jít o „jednoduché vozítko“ pro 8 až 10 lidí, které by bylo možné přivolat mobilem a jezdilo by mezi náměstím v Třebívlicích a železnicí stanicí.