Michale, kde stále berete motivaci k dalším a dalším vystoupením?
Motivují mě mí fanoušci. Často mi píšou na Facebook, kterou písničku by chtěli zařadit na koncert. A to mě pohání stále něco přetvářet.

Jaké máte v současné době spektrum svých fanoušků?
Jsou to děcka ve věku od šesti let až po seniory, kteří mají třeba i víc než sedmdesát. Na mé koncerty chodí vlastně už čtyři generace. Je to úžasné.

Michal David

Zpěvák, producent, skladatel, autor hudby k divácky velice úspěšným filmům Vítr v kapse, Láska z pasáže, Diskopříběh 1, Diskopříběh 2 atd. Michal David oslavil v polovině července kulaté šedesáté narozeniny. Nyní se věnuje zejména autorské a producentské činnosti, ale stále koncertuje. Hity jako Nonstop, Největší z nálezů a ztrát, Pár přátel, Colu, pijeme colu, Nenapovídej, Chtěl bych žít, Discopříběh, Každý mi tě lásko závidí, Líbezná, Decibely lásky a další můžete slyšet i na koncertě v Žatci.

Procházíme dobou koronavirovou, která přináší různá omezení, a to i při koncertech. Co třeba pro vás znamená vystupovat jen pro tisíc lidí?
Jsem vděčný za každý koncert, který má smysl. Bohužel, náklady na mé koncerty jsou vysoké, vzhledem k profesionální úrovni hlavně technického vybavení. Pódium a jeho stavba a doprava jsou další náklady. Odvody prodejcům vstupenek, OSA, DPH, reklama atd. Samozřejmě honoráře pro kapelu. Pokud má koncert pokrýt toto vše, musím mít prodáno nejméně 900 vstupenek. Otázkou ale není výše vstupného, ale zda lidi mají chuť a odvahu jít mezi davy. Věřím, že v září to bude už lepší.

Vaše vystoupení bývají fyzicky náročná, připravujete se na ně nějak speciálně?
Je nutné připravit dramaturgii koncertu. Vybrat ty správné písně, aby měl koncert gradaci a tah na branku. Také zvolit správnou délku koncertu. Nesmí být moc krátký, ale ani moc dlouhý. To pak lidi nadávají. Musí odcházet s pocitem spokojenosti, že peníze, které za koncert vydali, stály za to.

Jak to máte nyní s letní dovolenou? Opět narážím na koronavirovou dobu, kdy dostupnost některých destinací je s výrazným omezením.
Myslím, že teď už to neplatí. Je už spousta destinací, kam se smí.

Vyrážíte do zahraničí, nebo preferujete v současné době Česko?
Určitě je dobré podporovat český turismus. Myslím, že jsou dnes hotely a letoviska v Česku momentálně dost vytížené a majitelé jsou snad spokojeni. Spousta lidí si nakoupila kola a jezdí na nich po českých luzích a hájích. Prý se také výrazně zvedl prodej elektrokol a bicyklů.

V žateckém letním kině nezazpíváte poprvé. Jak vzpomínáte na předešlé vystoupení? Co říkáte na žatecké publikum?
Mám rád tuto část republiky. Je tam vždy spontánní publikum. O to víc, když se jedná o open air koncerty.

Žatecká oblast je známá pěstováním chmele. Jaký je váš vztah k pivu?
Pivo mám rád, i když nejsem takový ten typický pivař, který vypije 15 piv denně. Dám si jedno, maximálně dvě k obědu nebo k večeři.

Veronika Königová