„Jednání bylo velmi seriózní. PRO! kraj koalici odmítl, jednali jsme tak o dalších věcech, například o výborech a komisích," uvedl lídr komunistů Oldřich Bubeníček.

Podle lídra PRO! kraj Přemysla Rabase jejich sdružení chce být opozicí. „Shodli jsme se na práci ve výborech a komisích," potvrdil slova komunistů.

Komunisté již v předchozích dnech jednali o koalici se sociálními demokraty, Severočechy.cz a občanskými demokraty. Od ODS slyšeli také ne. Ta podle lídra Vladislava Rašky nechce s KSČM v žádném případě usednout ve vládě kraje. Má ale stejně jako druhý, nejspíše opoziční subjekt,  zájem o místa v kontrolních orgánech kraje a je připravena nabídnout odborníky do výborů zastupitelstva a komisí rady.

Komunistům tak zbývají na vytvoření koalice jen dvě strany, sociální demokraté a severočeši. Představitelé obou subjektů po prvním kole dali najevo, že by se rádi dohodli, ale bude záležet na podmínkách, jaké dostanou.

Veřejně známý je zatím pouze jediný požadavek – komunisté chtějí místo hejtmana. „Ve středu se sejde náš vyjednávací tým. Vše probereme, jednání budou pokračovat koncem tohoto nebo začátkem příštího týdne," uvedl Bubeníček.

Na kraji zatím do ustavujícího zastupitelstva vládne stará rada složená ze členů ČSSD a ODS. Bubeníček na dotaz Deníku v úterý řekl, že doufá, že nebude přijímat žádná zásadní rozhodnutí. „Měla by dělat jen práci nutnou pro běžný chod kraje," uvedl.

V Zastupitelstvu Ústeckého kraje sedí 55 zastupitelů. Komunisté jich mají 20, ČSSD 13, severočeši devět, občanští demokraté sedm a nejmenší uskupení hnutí PRO! kraj šest zastupitelů.

Složení zastupitelstva je zatím takové, jak ho ve volbách určili voliči. Každý ze zvolených zastupitelů se totiž může vzdát mandátu tím, že to písemně oznámí hejtmanovi kraje, nyní tedy dosluhující hejtmance Janě Vaňhové. „Zatím o žádném takovém kroku nevíme," řekla v úterý mluvčí kraje Magdalena Hanáčková. Před čtyřmi lety se k tomu odhodlal Jiří Zelenka, který oznámil, že odchází z politiky, protože je zklamaný malý počtem hlasů. Před letošními volbami se ale do politiky vrátil a postavil se do čela hnutí Severočeši.cz.

PRO! kraj má jasno

√ Nebudeme součástí žádné koalice. Budeme konstruktivní opozicí, hájící veřejný zájem.

√ Budeme usilovat o poměrné zastoupení všech zvolených stran v poradních orgánech kraje.

√ Budeme hledat podporu mezi všemi zastupiteli pro prosazení našeho volebního programu, jehož hlavní prioritou je Transparentní kraj.

Nebudeme podporovateli (ani tichými) jakékoli koalice stran, podílejících se na korupčním prostředí v kraji a majících podíl na jeho nynější devastaci.