Rok a půl. Tak dlouho čekalo na znovuotevření jedinečné muzeum Křišťálový dotek, umístěné v pevnostním křídle Kavalír 2 v Terezíně. Rekonstrukce objektu, stejně jako interiéru muzea skončila. To od 5. října, během tradičních Josefínských slavností, nabídne to nejatraktivnější otisky rukou významných osobností v českém křišťálu.

Autorem jedinečných uměleckých děl je sklář Jan Huňát, který se na jejich konečné podobě domlouvá s každou osobností. Tak, aby tu kterou celebritu co nejlépe sklářský výtvor charakterizoval… Ještě před uzavřením muzea tu mohli návštěvníci vidět díla s otisky rukou například Václava Havla, zachránce židovských dětí Sira Nicholase Wintona, tenisty Ivana Lendla, hokejisty Jaromíra Jágra či bubeníka skupiny Beatles Ringa Starra.

Kdo k nim přibyl? Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, ale také zpěvačka Anastacia. Ale samozřejmě i další jimi se nechte na místě překvapit, pokud se rozhodnete muzeum navštívit. „Celkem budeme mít v muzeu ruce osmnácti osobností, jichž se budou moci návštěvníci dotknout, sáhnout si na ně. V tom je ta největší přidaná hodnota," prozrazuje otec skláře Alexander Huňát. Bez dotace Ústeckého kraje by podle jeho slov nemohlo muzeum vzniknout. Huňátovi díky ní mohou investovat do výroby děl, která je časově a finančně náročná.

A nejčerstvější přírůstek, který rovněž čeká dlouhá cesta od otisku dlaně po hotové umělecké dílo? Frederik Willem de Klerk, bývalý prezident Jihoafrické republiky a nositel Nobelovy ceny míru, kterého se podařilo Janu Huňátovi „ulovit" před týdnem na konferenci Forum 2000 v Praze.

Oproti dispozici muzea před rekonstrukcí budou nyní Huňátovy výtvory instalovány ve středu místnosti na stojanech, aby na ně šlo maximum světla ze všech stran. Na stěně návštěvníci najdou panely s informacemi v češtině a angličtině o tom, čím osobnosti vstoupily do historie. „Možnost doteků, sáhnout si na ruce osobností, čeká příchozí v chodbě u oken, aby ve světle vynikly detaily papilárních linií na dlaních," popisuje Alexander Huňát.

Pro školy tu mají připraven projekt interaktivního vzdělávání související s náplní muzea. „Mohou to být jednotlivé interaktivní semináře či celý cyklus. Podle potřeb jednotlivých škol," dozvěděli jsme se. Názvy témat hodně napoví: Pyramida hodnot, Zlaté české ručičky, Hmatový zážitek a lidské vnímání, Pojmy osobnost a celebrita, Moderní historie a paměť národa.

Muzeum Křišťálový dotek v Terezíně bude od první říjnové soboty otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin. „Pro školy a skupiny nad třicet lidí lze ale domluvit návštěvu i v pondělí," informuje Alexander Huňát.