Tyto i podobné další zajímavé otázky z námořní historie, archeologie, astronomie, geografie, antropologie, geobotaniky a materiálového výzkumu se snaží zodpovědět nová dočasná výstava v drážďanském Dopravním muzeu.

Po stopě jejich řešení se vydal i archeolog, námořník a spisovatel Dr. Dominique Görlitz, který je znám svými experimentálními námořními plavbami přes Středozemní moře a Atlantik na lodích Abora I III, konstruovaných podle vzoru prehistorických plavidel. Jeho velkým vzorem je Thor Heyerdahl (1914 2002), který již před 60 lety zastával tezi, že pravěcí lidé dokázali na jednoduchých mělkých dřevěných vorech přeplout oceán. Originály těchto experimentálních plavidel jsou nyní k vidění v Dopravním muzeu, některé z nich se vystavují vůbec poprvé mimo území Norska.

Návštěvníci se již v těchto dnech dozvědí více o díle, životě a kariéře a samozřejmě také o další filmové tvorbě Václava Vorlíčka. Blíže představena bude česká filmová klasika jako „Princ a večernice", „Dívka na koštěti" nebo oblíbený televizní seriál „Arabela", vystaveny budou také původní kostýmy. Druhým tématem výstavy je filmová hudba Karla Svobody. Mezi německými hudebními producenty je skladatel považován za továrnu na hity. Kromě mnoha dalších úspěšných skladeb napsal Svoboda hudbu ke kreslenému seriálu „Včelka Mája", kterou česky i německy nazpíval Karel Gott. Moritzburg tak vzdal poctu tomuto výjimečnému skladateli.

Prohlídka je uspořádána tak, aby provedla návštěvníka zimním zámkem Moritzburg a na konci vede ke schodišti, kde Popelka ztratila střevíček.

Moritzburg je barokní lovecký zámek a letohrádek saských kurfiřtů a králů. Roku 1972 vytvořil romantickou filmovou kulisu česko-německé filmové pohádky. Kromě 2000 m² rozsáhlé výstavy o Popelce jsou tu k vidění také nádherné zámecké interiéry, například pokoj zdobený ptačím peřím „Federzimmer", či jedinečné barokní kožené tapety, které krášlí 11 zámeckých místností.

Užitečné informace

Výstava v Dopravním muzeu: Připlul Kolumbus se zpožděním 15 000 let?

Johanneum na náměstí Neumarkt
Augustusstraße 1
01067 Dresden

Termín: do 3. března 2013
Otevřeno: úterý neděle od 10.00 do 18.00 hodin, zavřeno v pondělí (není-li svátek), 24. 12., 25. 12., 31.12. 2012, 1. 1. 2013
Vstupné: 7 / 3 euro, rodinné 12 euro (2 dospělí a děti do 16 let), děti do 5 let zdarma
Více na: www.vkmd.de/cz (CZ / DE / EN)

Drážďanské Dopravní muzeum má nové české webové stránky: www.vkmd.de/cz

Zámek Moritzburg: Tři oříšky pro Popelku

Zámek Moritzburg Dresden
Termín: do 3. března 2013
Otevřeno: úterý až neděle od 10.00 do 17.00 hodin, pondělí zavřeno, 24. a 31. 12. 2012 jen 9.00 12.00 hodin

České prohlídky rezervujte na: moritzburg@schloesserland-sachsen.de
Vstupné: 7 / 3,50 eura, skupinové slevy, rodinné vstupné
Český audioguide 2 eura (záloha 10 euro)
Více na: http://www.schloss-moritzburg.de/cs/ (CZ)