Ústecký dětský sbor si zazpívá s hvězdou české pop music! Na svém narozeninovém koncertě v divadle Hybernia v Praze ho bude 12. června hostit Helena Vondráčková.

Po roce a půl to klaplo!

Po roce a půl vyjednávání s Martinem Michalem, manželem a manažerem Heleny Vondráčkové, dostali nabídku účinkovat na koncertě jako hosté. „Domlouvali jsme se telefonicky nebo maily. Měli jsme zájem o vystoupení na jednom koncertě v rámci letošního turné Heleny Vondráčkové, který se má uskutečnit v Mostě. Proběhne ale pod širým nebem, a to by podle našeho názoru nemělo ten správný efekt. Pan Michal proto navrhl narozeninový koncert. Řekl nám, kdy máme přijet a kdy proběhne zvuková zkouška,“ přibližuje okolnosti toho, jak ústečtí mladí pěvci k vystoupení s hvězdnou českou zpěvačkou přišli, sbormistryně Martina Zemanová.

Dvakrát týdně tři hodiny

„Aby sbor získával stále nové a nové členy, musí děti zaujmout a přitáhnout něčím, co je osloví, a jednou za čas vymyslet akci s velkým A,“ vysvětluje Martina Zemanová.

Členové Ústeckého dětského sboru se tak na nevšední zpívání s Helenou Vondráčkovou pilně připravují. Tříhodinové zkoušky sboru probíhají dvakrát týdně, v pondělí a ve čtvrtek. Jak říká sbormistr Petr Zeman: „Je to velmi náročná práce jak po fyzické, tak i psychické stránce. Sbormistr dnes musí zvládat být také dramaturgem, marketingovým odborníkem i manažerem. Příprava na koncerty, kterých je během kalendářního roku až osm, je pro sbormistry tím nejtěžším úkolem.“

Se zkušenými sbormistry

Martina a Petr Zemanovi jsou vysokoškolskými pedagogy Katedry výchovy uměním Pedagogické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a také dlouholetými odborníky ve sborové práci s dětmi. Svoji akademickou praxi vzdělávání mladých lidí, které připravují pro práci učitelů hudební výchovy, ve volném čase spojili s výchovou malých zpěváků. Jako sbormistři Ústeckého dětského sboru hudebně rozvíjejí na 80 dětí, a to 30 v přípravném sboru a 50 ve sboru hlavním. Na klavír sbor doprovází Václav Krahulík, akademický pracovník příbuzné katedry, Katedry hudební výchovy PF UJEP.

„Je to pro nás obrovská výzva a zároveň závazek, že náš výkon musí být naprosto perfektní,“ zdůrazňuje Martina Zemanová v souvislosti s účinkováním na koncertě Heleny Vondráčkové. Sbor dostal prostor zazpívat na koncertě šest písní ze svého kmenového repertoáru, sedmou si oslavenkyně zazpívá s dětmi společně. „Jestli se dramaturgie trochu změní a zda budeme zpívat ještě víc písní, se ještě uvidí,“ dodává ústecká sbormistryně.

Na festivalu v Ústí již v neděli

Kde můžete v jarních měsících Ústecký dětský sbor vidět a slyšet?

Již zítra 15. dubna se účastní Mezinárodního festivalu sborového zpěvu v Ústí nad Labem, jehož program začne v neděli v 17 hodin v Severočeském divadle opery a baletu, 6. května hlavní sbor čeká zájezd a vystoupení v německé Lužici, konkrétně v Radworu a Bautzenu, Jarní koncert všech složek Ústeckého dětského sboru je připraven na 31. května a 9. června, tedy těsně před narozeninovým koncertem Heleny Vondráčkové, hlavní sbor vystoupí na koncertu duchovní hudby v Církvicích.

V květnu a v červnu uspořádá Ústecký dětský sbor nábor nových členů. Máte-li zájem, sledujte jeho internetové stránky www.uds.ujep.cz.