Maminky čtyř dcer, rodačky z Prahy, která do roku 2011 žila ve Varnsdorfu. Proslavila se historickým dobrodružstvím Poslední propadne peklu (1982) i seriálem My všichni školou povinní. Před pár dny s přáteli pátrala v Ústí na kopci Střížák po nezvěstné Míše. Čtěte více o pátrání: Po ztracené Míše pátrali dobrovolníci se psy na Střížovickém vrchu

Proč jste se začala zajímat právě o osud ztracené dívky z Ústí?

Je to neteř mé kamarádky. Jak jsem viděla to jméno, psala jsem Vandě, jestli to není její rodina. A ona řekla že jo.

Nehraje tu roli fakt, že máte stejné křestní jméno?

To jsou až ty druhotné věci. Ona Miška je takovej tvoreček… Když jsem zjistila, že je neteř Vandy, začaly mi docházet i ty další věci. Že obě fotíme, máme stejné jméno, všechno se to tak divně propojuje…

Jste zklamaná, jak se případ vyvíjí?

Jsem zklamaná, že člověk, kterej za to asi může, je mrtvej. Takže nedal policii žádné vodítko, ze kterého by vycházela. Je to strašně smutný už jen kvůli rodině Míši, se kterou jsem se poznala. Kvůli její babičce. Je dobrý, kultivovaný člověk, mám ji ráda stejně, jako jsem měla svou babičku. Působila na mě absolutně bezradně, zklamaně. Do Míši vložila velký emoční potenciál, má zvláštní šarm, vnitřní slušnost. Čtěte také: Pátrání po Míše trvá už déle než měsíc

Chcete se ještě do Ústí vrátit. Máte vymyšlené další potupy, nabízíte další možnosti a hypotézy?

Určitě bych se chtěla setkat s babičkou Míši, minule jsme si slíbily, že se ještě uvidíme. Ale radši bych ji potkala za lepších okolností. Přemýšleli jsme o tom, že bychom na Střížku Míšu našli, ale on si to ani nikdo nepřál. Chtěli bychom najít cokoli, abychom policii pomohli. Střížák je obrovskej a já nevěřím, že ho už celej prohledali. Chtěli jsme to udělat, aby si policie mohla odfajfkovat, že je tu území, kde Míša bezpečně není. Ale když se ukazuje, že Otakar S projezdil půlku republiky a byl i u hranic… Až mě překvapuje, jak sedí profil, který jsem na něj vytvořila. Nějaké indicie mám, ale když si vezmete Google a Mapy, zjistíte, že je to málo, když neznáte souřadnice a adresu. Na tom místě něco je, ale takových míst najdete šedesát za hodinu.

V případě Míši jsem oslovil kartářky i astrologa. Nikomu se o tom nechtělo mluvit…

Je otázka, jestli se v tuto chvíli dá Míše výrazně pomoci. Možná byste musel klást otázky, které by rodině a ostatním lidem, kteří se na ni těší, nebyly příjemné. Ale věřím, že kdyby někdo takové vodítko měl, udělal by to jako já. Poslal by ho na policii s omluvou: „Možná to nepomůže, ale pro své svědomí to udělat musím".

Nechápete jednání Míšiny maminky. Udělala byste na jejím místě něco či dost jinak?

Všechno, jsem jinej typ. Věřím, že je jí strašně smutno, každý člověk se chová v mezních situacích jinak. Psýcha je složitá záležitost. Matka má, řekněme, vlastní filosofický směr, kterým se vydala a s tím souvisí její systém chování i hodnot. Čekala bych od člověka, který se k tomu hlásí, že nebude vystupovat na veřejnosti a dávat najevo své emoce. Ale to neznamená, že je ta máma nemá. Jak bych se zachovala? Dokud bych se nezbláznila, byla bych pořád v televizi a prosila lidi, aby mi pomohli. Skončila bych někde v klecovém lůžku, protože pro mě jsou děti zásadní. Osobně jsem Míšu neznala, ale už bych určitě byla v péči lékařů a pod těžkými sedativy.

Nyní žijete v Kersku, před tím to byl Varnsdorf. Ze severu Čech jste odešla po špatné zkušenosti?

Do Kerska jsme původně šli z Prahy na nějaký čas, kvůli tatínkovi současného přítele, se kterým jsem už šestý rok. (s přítelem). Už jsme tu zůstali. Ač jsem kovaný Pražák, tohle je nádherný kus naší země, ráj. Ale lidi ze severu Čech obdivuji, skládám jim hlubokou poklonu. Je to trochu jiný svět.

Dlouho jste hrála ve filmu. Byla jste krůček od vysněné kariéry?

Ne krůček, prožila jsem ji. I jako dítě jsem si ji vychutnala naplno, vytěžila jsem z ní to pozitivní, co vytěžit šlo. Ráda na to vzpomínám.

Kariéru jste vzdala po neúspěchu v přijímacích zkouškách na konzervatoř. Dnes je dost lidí bez uměleckého vzdělání, kteří hrají ve filmu i v divadle. Vyčítala jste si někdy tu rezignaci?

Ani ne. Já hrála i jako elév v divadle, kde je dnes Divadlo pod Palmovkou. Víte, já se hlavně urazila. Nemít talent, neudělám na konzervatoři talentové zkoušky. Přesto mi napsali, že mě neberou, ale neřekli proč. Myslela jsem si, že to je omyl a šla tam za rok zas. Ale už mě ani nenechali projít talentovkama. Důvod asi byl jinde. Tak jsem šla pryč a dnes jsem ráda, že mi osud tuhle druhou kolej nabídl.

Který váš film pro vás byl osudový?

Všechny, nejzásadnější byl film Poslední propadne peklu. Je historicky a byly tam koně, měla jsem je ráda. Na natáčení jsem se těšila, byla unesená kostýmy, potkala jsem tam dost úžasných lidí. Důležité pro mě bylo i psychologické drama Skleněný dům. Je o holce, která se dostane do děcáku a upne se na vychovatelku. Byla to pro mě výzva.

V čem?

Když jsem do té doby točila, hrála jsem sebe, třeba ve filmu Veronika prostě Nika. Ale moje Pavla ze Skleněného domu byla kontroverzní dítě, despota reagující stylem: „Když nemůžu být nejlepší, budu nejhorší." Sama bych se tak nechovala. Dostat se do děcáku, sednu si do koutku, jím kukuřici a počkám, až si pro mě někdo přijde. Ta dívenka byla někdo úplně jinej, než já. Musela jsem se ztotožnit s někým, kdo je mi cizí.

Vnímáte osudy bývalých dětských hvězd Michala Dymka, Tomáše Holého a dalších?

Vůbec. Z těch dvou jsem se znala s Tomášem Holým, jeho smrt mě hodně zasáhla. Ale vím, že ani hrát nechtěl. Chtěl být archeolog a pak právník. Ani jsem nevěděla, že byl přítel Lucie Bílé…

Byly časy, kdy byste za návrat k filmu dala cokoli?

Ne, pro mě je slovo cokoli dost zásadní. Cokoliv bych nedala, já bych to slovo ani nevyslovila. Je to nebezpečný. Měla jsem v patnácti a šestnácti spoustu zájmů, i když pravda, jak mě na konzervatoř nevzali, tři měsíce jsem netušila co budu dělat. Během čtvrt roku jsem si uvědomila, že mám spoustu možností. Šla jsem studovat, pak už mě to táhlo k psaní čím dál víc. Dodnes jsem napsala pět knížek, na šesté pracuju.

Můžete být konkrétní? A o čem jsou?

Mám pocit, že jsem vydala knihy Jak se modlí čarodějky, ta je o magii obecně. Další, Průvodce magickou Prahou, je takový netradiční průvodce s legendami o jednotlivých místech Prahy. Má kniha Jak vychovávat dítě podle znamení má podtitul „neslibujte Pannám hady". Je o dětech v jednotlivých znameních, tedy hlavně pro rodiče. Na ni navazuje další knížka Jak vychovávat ženu podle znamení a zatím poslední S horoskopy do postele. Je o tom, jak se která znamená chovají posteli, ale i o výběru postele a podobně.

Tedy vesměs zajímavá. Jak zajímavá bude chystaná novinka?

Mám rozdělané Zvířecí rozhovory. Bude pro děti, je hodně netradiční, jsou to rozhovory se zvířaty. Ráda bych knížku vydala v rámci přírodovědy pro školní děti, aby měly ke zvířatům a přírodě osobnější vztah. Ale to nevím, jestli se mi povede.

Můžete představit web, kterému „vládnete"?

Magazín Popelky.cz je pro dámy se zaměřením na magii, přírodu i ostatní témata včetně politiky. Máme ale i čtenáře – muže. Když jsem web vymyslela a s přítelem jsme ho stavěli, chtěla jsem takový, který nebude jen o manželích, kdo s kým spí, o kakání do nočníčků. Žena má i širší rozhled, než si myslí na většině dámských severů. Také má volební právo. Již poměrně dlouho. 

Je to dnes vaše jediné zaměstnání?

Kdepak. Učím Tarot, vykládám Tarot, astrologii, magii, sny, staré kultury a civilizace, knížky, články… Mám hafo koníčků.

Jste abstinentka po špatné zkušenosti vaší či blízkých? Od kdy?

Mě alkohol nechutná, špatně ho odbourávám, prostě to nepotřebuju a tak s ním meju raději okna. Hlavně nemám ráda, když lidi dělají věci, za které se pak stydí, nebo si jimi nejsou ráno tak jistí. Neřku-li si je nepamatují vůbec. Nelíbí se mi pohled na opilého muže. Opilá žena je pak pohled tristní. Pro mě, teda.

Jste i vegetariánka? Jak to máte s tabákem? Člověk si často jednu věc kompenzuje druhou, prý „tělo to tak chce".

Vegetariánka? To zas ne. Jím maso, hlavně krvavé, miluji bůček, smažím na sádle; je nejzdravější. Ze zeleniny mám nejraději husí stehno, miluji i mléko a vše kolem něho, jím různá zrníčka a klíčky. Dělá mi to nebývale dobře. Kouřím slim lehké cigarety s chutí a láskou, ne s pocitem viny. Kdybych nechtěla, přestanu.

Můžete říct deset věcí, které jsou ve vašem životě podstatné? Život vám usnadňují, nebo komplikují?

Děti, lidi, zvířata, rostliny, příroda, slunce, humor, kofein, tabák, sny co se v noci zdají, láska, víra v to dobré v lidech, smích, satira a soucit. Je to víc než deset, ale alespoň nemusím vysvětlovat, jak mi to usnadňuje život. Žiju strašně ráda.

Máte představu, co bude po smrti?

Až umřu, nechci spálit. Přijde mi to sobecký. Miluji život. Duchem si odcestuju do novýho vtělení, zatímco mé tělo třeba rádi pojí broučci, červi a ponravy. Ty zase snědí ptáci, pak jiné zvíře pozře ptáky… to je život. Ráda přispěji. Bude to spíš taková dietka, mám 45 kilo i s cihlou v kapse. Ale i tak je to drobný dárek ode mě.

Michaela Kudláčková Narodila se 21. srpna 1968. Svůj první herecký konkurz vyhrála už v šesti letech. Její první velkou rolí byla Veronika v inscenaci Veronika, prostě Nika, po níž dostala další filmové nabídky. Známe ji jako hlavní hrdinku např. z psychologického dramatu Skleněný dům, kde hraje dívku v dětském domově, v roli Magdalenky v historickém filmu Poslední propadne peklu (na snímku) nebo v menších rolích ve filmech Putování Jana Amose, Pasáček z doliny a Cesta kolem mé hlavy. Nejčastěji ji můžeme vídat v reprízovaném seriálu My všichni školou povinní jako osmačku Barču Hrdinovou.