Do finále celostátní ankety Strom roku 2014 postoupilo dvanáct finalistů, kteří se budou v následujících měsících snažit získat podporu veřejnosti, a tím i finanční prostředky na péči o sebe i zeleň v okolí. Hlasování mezi finalisty totiž bude zpoplatněné a jeho výtěžek se vrátí zpět k těmto stromům. Navrhovatelé ho pak budou moci využít k odbornému ošetření finalisty, novým výsadbám nebo vytvoření informačních materiálů například cedulí.

Hlasování o Strom roku 2014 začne 15. června, kdy se na stránkách www.stromroku.cz objeví profily stromů i podrobnosti o tom, jak hlasovat. Oblíbenou anketu letos již po třinácté pořádá Nadace Partnerství.

Přišlo více návrhů než vloni

„Letos jsme obdrželi celkem 85 návrhů do ankety, což je o 32 více než vloni. Stromy nominovali hlavně aktivní lidé, školy, obce i spolky, které mají chuť udělat něco ve prospěch stromů ve svém okolí. Navrhovatelé postupujících finalistů budou moci výtěžek zpoplatněného hlasování použít k arboristickým ošetřením nebo výsadbám stromů přímo v místě, kde stromy rostou," říká koordinátorka ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Z fotografií vznikne putovní výstava

V průběhu příštího týdne koordinátorka ankety spolu s fotografkou Lenkou Grossmannovou a Robem McBridem, který spolupracuje s neziskovými organizacemi z Anglie zaměřenými na stromy, finalisty navštíví a seznámí se s jejich navrhovateli.

Lípa je nejčastěji nominovaným stromem do ankety.Z fotografií pak vznikne putovní výstava, která bude kolovat po republice. Veřejnost bude moci podpořit jednotlivé stromy od 15. června do 10. října podpisy na hlasovacím archu nebo dárcovskými SMS.

Vítězný strom kromě titulu navíc získá poukaz na arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a postoupí do mezinárodního kola ankety Evropský strom roku.

A jakým způsobem probíhal výběr postupujících stromů? Finalisté podle Andrey Krůpové odbornou porotu zaujali zejména silnými příběhy nebo historií spojenou s místem, ve kterém rostou. Zatímco z Ústeckého kraje se letos do finále žádný strom nedostal, Liberecký má ve dvanáctce finalistů hned dvojí zastoupení. Lípu v obci Lhotka u Zlaté Olešnice na Jablonecku a klen „U Gavora", který roste v Šimonovicích na Liberecku.

Jaké jsou příběhy stromů ze severu?

Lhotecká lípa je podle pověsti zbytkem původního pralesa, který se zde rozkládal v době, kdy se Lhotka začala osidlovat. Lípa byla vůdčím stromem směrníkem bývalé zemské stezky, jež vedla od Železného Brodu před Jílov, Navarov a Olešnici až ke hranicím.

V době, kdy chodilo do školy 35 dětí, se všechny vešly do duté části lípy. Bohužel se ale lípa rozlomila a zbyla pouze necelá polovina původního kmene.

Podle pověsti se v lípě i se svým koněm schoval před bouřkou panoš, který jel s poselstvím k pánu z Navarova. Jeho kůň mu prý následující den zachránil život, když odmítl jet dál, když ve tmě před sebou vycítil propast a neuposlechl rozkazu. Tato událost se stala kolem roku 1460. Je tedy jasné, že aby se do lípy vešel kůň s jezdcem, musel být strom už vcelku vzrostlý. A tak si možná lípa opravdu zaslouží název tisíciletá.

Památný javor byl před 135 lety vysazen jako strom strážce u jednoho z největších statků, a to bývalého hospodářství „U Kotků", původní rychty s hospodou „U Gavora", o jejíž existenci svědčí již písemné prameny z roku 1850. Javor je významnou součástí obce Šimonovice, která podala žádost o udělení znaku a praporu obce s vyobrazením tohoto javoru.

Loni anketu vyhrál Dub ochránce z Višňové v Libereckém kraji. Bude vítěz i letos ze severu Čech?

Nepostoupily, jsou však hrdiny

„Ráda bych také upozornila na šest stromů, které sice nepostoupily do finále, ale porotci jim přidělili titul Strom hrdina. Jmenovitě jírovec z Liberce, jasan v Rokycanech, památný dub z Modřan a lipové aleje v Čáslavi a Rožnově pod Radhoštěm, protože statečně odolávají hrozícímu pokácení. Buk v opavských Sadech svobody již, bohužel, padl kvůli nákaze houbou," dodává Andrea Krůpová.

A proč je hrdina jírovec z Liberce? Před sedmi lety byl kvůli stavbě obchodního domu přemístěn na místo vzdálené 200 metrů.