U zdravých dospělých nejsou žádná omezení, informovala ČTK ústecká pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

"Na některých stanicích došlo u troposférického ozonu k překročení informativní prahové hodnoty 180 mikrogramů na metr krychlový. Překročení informativní prahové hodnoty a trvání smogové situace se předpokládá rovněž zítra," informoval David Král z ústecké pobočky ČHMÚ. V Teplicích byla mezi 14:00 a 15:00 koncentrace ozonu 192 mikrogramů na metr krychlový vzduchu.

Zdraví dospělí podle meteorologů žádná omezení dodržovat nemusejí. "Osobám s chronickými dýchacími potížemi, starším lidem a malým dětem se doporučuje zdržet se při pobytu pod širým nebem v odpoledních hodinách zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání," informoval ČHMÚ. Ozon dráždí dýchací ústrojí a stahuje dýchací cesty.

Podle webových stránek ČHMÚ jsou vysoké koncentrace ozonu spojené právě s vysokými teplotami. "Výrazně vyšší koncentrace přízemního ozonu se vyskytují v teplé polovině roku v odpoledních hodinách a jsou obvykle spojeny s vysokými teplotami, intenzivním slunečním zářením a malými rychlostmi větru," píše ústav. Podle uvedené statistiky v případech, kdy denní maximum hodinových průměrů koncentrace ozonu překročí úroveň 150 mikrogramů na metr krychlový, počet návštěv astmatiků u pohotovostních lékařů se zvýší až o 33 procent. V Ústeckém kraji dnes po 15:00 byla tato koncentrace překročena v Teplicích, Lomu a Mostě.