Maraton dobrovolnických akcí začal i v Ústeckém kraji
Ústecký kraj - Na dvacet tisíc dobrovolníků se od čtvrtka 9. října do neděle 12. října zapojilo či zapojí v celé České republice k projektu 72 hodin. Projektu, který má jediný cíl. Udělat něco zadarmo pro druhé. Pro hezčí prostředí ve kterém žijeme, pro lepší pocit či pro potěchu ostatních.
Dobrovolnických akcí proběhnou po celé republice na čtyři stovky. Nejvíce jich je připraveno v Jihomoravském kraji. Pozadu nezůstává ani Ústecký kraj, kde jsou přihlášeny na čtyři desítky spolků nebo organizací z regionu, které si nějakou pomoc společnosti připravily. „Z velké části jsou to školy, které do projektu zapojují žáky," podotkl za pořádající Českou radu dětí a mládeže Ondřej Šejtka.
Projekt běží od roku 2012
Projekt běží už od roku 2012 a už tehdy měl v kraji velké zastoupení.
Cílem 72 hodin je zapojit co nejvíce mladých lidí a ukázat jim, že stačí málo, aby společně dokázali mnoho. Přesvědčit je, že jsou sami schopní změnit věci, které se jim nelíbí. Naučit je spolupracovat a víc vnímat svět kolem sebe. Díky pořádání jednotlivých projektů také posílit vztahy v místních komunitách a vytvořit hodnoty a zajímavé podněty pro smysluplné trávení volného času. Dále také navázat partnerství s místními radnicemi a podnikateli v obcích.
Projekt je určen dětem i rodičům, mladým lidem, neziskovým organizacím, ale i neformálním skupinám a jednotlivcům, zkrátka všem, kteří podporují myšlenku dobrovolnictví a není jim cizí nezištně pomoci druhým, nebo svému okolí.
Pořádá jej Česká rada dětí a mládeže
V České republice 72 hodin pořádá Česká rada dětí a mládeže. Kromě ČRDM se do projektu přidali také partnerské organizace a další desítky dětských a mládežnických organizací a dobrovolníci V minulých dvou letech se v Česku zapojilo téměř 30 000 dobrovolníků.
V loňském roce to bylo téměř 18 500 lidí, kteří figurovali v celkem 386 dílčích projektech. Předloni přes 11 000 lidí a 225 projektů.
Co říkají někteří z patronů ročníku
„Líbí se mi ta základní myšlenka," říká sportovní komentátor Petr Vichnar, jeden z patronů letošního ročníku 72 hodin, „prostě podpořit dobrovolnictví, zhustit ho do těch tří dnů, udělat z toho, řekl bych, celostátní záležitost. Protože pak se dá teprve velmi dobře ukázat, kolik se toho dá za ty tři dny udělat, co to přinese a jaký to má význam. Chtěl bych vzkázat těm, kteří už se rozhodli zapojit se do letošního ročníku, že udělali dobře a těm, kteří se rozhodují: vážení přátelé, zkuste něco udělat pro druhé, a tím uděláte něco i pro sebe. Věřte tomu, že to tak je…"
Dan Přibáň je český novinář, režisér a cestovatel. V minulosti působil jako redaktor iDnes.cz, časopisu ABC a VTM Science. Mezi veřejností je známý především díky svým cestovatelským projektům, kdy s expedičním trabantem projel Afriku, Jižní Ameriku a část Asie.
Co si o projektu 72 hodin myslí on?
„Mě se v první řadě líbí to, že se někdo snaží někomu ukázat, že něco jde! Což je vlastně úplně stejná idea jako ty naše cesty s Trabantem. V našem případě jde teda o to, překonat sám sebe, ale na 72 hodinách se mi líbí, že to lidi motivuje k věcem, který by třeba dělat ani nechtěli, nebo že mají pocit, že by to měl někdo dělat za ně. Bezva je, že lidi jen nesedí a nenadávají na věci, který se jim nelíbí a jdou a změní to. A přijde mi to i vlastně přínosnější, protože ty projekty pomáhají na konkrétních místech. Já si totiž myslím, že lidi mají obrovský možnosti a schopnosti a potřebujou jenom drobný popostrčení a je jedno jestli je to film s Trbantama, nebo projekt, kterej říká: „Pojďte, teďka tady něco v jednu chvíli společně uděláme". To je prostě super!
O pořadateli projektu:
Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) byla založena v červenci 1998 osmi sdruženími dětí a mládeže. Dnes sdružuje téměř stovku organizací (mezi nimi většinu celostátních sdružení dětí a mládeže), představujících více než 200 000 indivi?duálních členů. Členy ČRDM jsou sdružení velmi malá i ta největší, včetně devíti krajských rad mládeže.
ČRDM je dnes jediná a vskutku reprezentativní střešní organizace sdružení dětí a mládeže v České republice. Funkcí ČRDM je především servisní činnost členským sdružením, dále pak reprezentování organizací navenek směrem k veřejnosti, státní správě i zahraničí.
NĚKTERÁ Z MÍST V ÚSTECKÉM KRAJI, KDE UDĚLAJÍ NĚCO PRO DRUHÉ:
ZABRUŠANY
Projekt bude probíhat v pátek dopoledne a zvolili tu název stejný jako v předešlém roce. ,,Zameteme Zemi". Projektu se zúčastní žáci ze všech ročníků základní školy, ve věkové kategorii 611 let. Společně uklidí prostor před školou, přilehlé parkoviště a školní zahradu.
UNČÍN, KRUPKA
V pátek dopoledne a v sobotu dopoledne děti z Masarykovy základní školy a Mateřské školy Krupka, pracovníci školy a další dobrovolníci z řad rodičů budou uklízet a čistit zahradu MŠ, okolí školy a část lesa u vodárny v Krupce, čtvrť Unčín.
DUCHCOV
V DD, ZŠ a SŠ Duchcov, Školní 1 začali už ve čtvrtek odpoledne. Pokračovat budou i v pátek dopoledne i odpoledne. Projektu se zúčastní žáci ZŠ praktické a speciální. Shrabou listí v přilehlém parku, vyčistí vodotrysky, sesbírají odpadky, natřou autobusovou zastávku.
KOSTOMLATY POD MILEŠOVKOU
V roce 2011 byla poblíž budovy ZŠ Kostomlaty pod Milešovkou zřízena alej ovocných stromků. Vlivem nepříznivých podmínek část stromků zašla.
V rámci projektu bude část těchto zašlých stromků nahrazena novými. Při výsadbě budou odstraněny zaschlé stromky, bude vyčištěna plocha v okolí výsadby, navezena nová hlína a vysadí tu nejméně 10 nových stromků. V akci budou v pátek odpoledne žáci 7. třídy zdejší základní školy.
MOST, CHANOV
V pátek v dopoledních hodinách budou žáci školy ve Zlatnické seznámeni s organizací a hlavním cílem projektu Ukliďme si Chanov II. Poté účastníci splní různé úkoly spojené s enviromentální výchovou. Po ukončení teoretické a naučné části se účastníci odeberou před školu, kde začne jako každý rok velký úklid. Jelikož se škola nachází ve vyloučené lokalitě Chanov, musí být žáci odborně proškoleni v oblasti negativních patologických jevů.
Ti nejmenší účastníci mezitím zhotoví ekologického patrona naší školy, který bude krášlit a ochraňovat školu a její okolí před škodlivými vlivy.
JEZEŘÍ, HORNÍ JIŘETÍN
Realizátorem projektu Před branami Mordoru je TOM Dakoti + TOM Chippewa (Asociace turistických oddílů mládeže ČR). Cílem je pomoci Jezeří, zámku, který se nachází na svazích Krušných hor a ze kterého je přímý výhled na povrchové doly Mostecké pánve.
Bitvu vyhlásí účastníci spadanému listí, poletujícím odpadkům a nezdolným náletovým dřevinám v pátek odpoledne a pokračovat budou celou sobotu.
LITOMĚŘICE
V neděli dopoledne ze skauti a skautky ze střediska Radobýl Litoměřice (Junák svaz skautů a skautek ČR) pustí do úklidu odpadků na malých vznikajících černých skládkách v okolí přírodní památky Radobýl na kopci Radobýl v Českém středohoří u Litoměřic.
Jedná se hlavně o úklid pneumatik, PET lahví, domácích spotřebičů a různých dalších odpadů, které tam některé domácnosti nesmyslně vyváží.
JIRKOV
V rámci projektu 72 hodin uspořádají v pátek dopoledne dobrovolníci MěÚSS Jirkov a dobrovolníci z řad veřejnosti již druhý ročník „Pohádkové cesty" pro děti z Prohandicap, z. s. a děti z Jirkova a okolí.
CHOMUTOV
RHST I. začala už ve čtvrtek s akcí Trabantem do školy, která bude pokračovat i v pátek dopoledne.
„Cesta do školy na kolech trabantu aneb jak si z vozíku udělat trabant. Pro Dana Přibáně je velký zážitek projet svět křížem krážem na kolech trabantu. My si tu cestu zkrátíme a na kolech „našich trabantů" se každý den přesuneme do naší školy, kde si navzájem pomáháme. A společnými silami si vyrobíme „náš trabant", kterým budeme v letošním školním roce putovat „Za tajemstvím hradů a zámků v Ústeckém kraji"., napsali o projektu jeho pořadatelé.