„To, že Babišovo ANO 2011 dostalo celorepublikově tolik hlasů, je aktem zoufalství. Lidé vložili důvěru do líbivě formulované naděje na změnu a volby pojali jako plebiscit, v němž odmítli vládnutí ODS, ČSSD a jejich politických souputníků v posledních deseti letech," předeslal Zdeněk Zbořil.

Na změnu slyšeli také voliči v Ústeckém kraji, dosavadní baště levice. I tady podle Daniela Kroupy padaly do uren protestní hlasy. Výsledkem je vítězství ANO (21,29%), před ČSSD (20,77) a KSČM (20,33). „Je unikátní, že ANO 2011 porazilo v Ústeckém kraji ČSSD a KSČM. I to, že ministryně Marie Benešová porazila místní lidi na kandidátce ČSSD," zhodnotil Kroupa.

Lidé chtěli rychlé řešení problémů

Důvod? Lidé v těžké sociální situaci, která je v Ústeckém kraji s vysokou nezaměstnaností a sociálními problémy neoddiskutovatelně trápí, chtějí rychlé řešení. „Jejich situace ho vyžaduje. Slyší proto i na sliby, které nemusí být splněny," vysvětlil Zbořil.

Část tradičních voličů levice tak utekla k hnutí Andreje Babiše. Ale i k radikálnějšímu Úsvitu Tomia Okamury. „Voliči obvykle dávají přednost kovářovi před kováříčkem. Okamura je mezi radikály kovář," uvedl Daniel Kroupa.

K vítězství ANO 2011 vynesly v Ústeckém kraji také skandály. „V aféře s dotacemi z Bruselu figurují lidé z ODS i z ČSSD. Nejvíce hlasů na severu Čech získala ČSSD na Mostecku a Chomutovsku, kde je nejvyšší nezaměstnanost. Ale jen o 3 až 4 procenta více než je republikový průměr, takže ani tady nezískala ČSSD mimořádné sympatie," podotkl Zbořil. Bezmála třetina voličů v kraji tak dala najevo, že si přeje nové politiky nezatížené kauzami.

Naděje pro pravici

Podle Zbořila ale nabízí ANO 2011 naději pro pravici. „Babišova argumentace ve stylu „ani pravá – ani levá" umožnila její útěk do politického azylu, který úspěšný vítěz voleb nabízí jako odpustek za minulé hříchy. To může být nadějí na resuscitaci pravice. Jejím místem je teď opozice," komentoval Zbořil.

V Ústeckém kraji naprosto propadla Strana zelených. Bez ohledu na ekologické zátěže. „Zelení jsou spojováni s podporou solárních elektráren, která lidem prodražila elektrickou energii," zdůvodnil Daniel Kroupa.

Ani jednoho z politologů nepřekvapilo, že k volbám přišlo v kraji 51,69 procenta oprávněných voličů, po Karlovarském kraji nejméně v Česku. Rozchází se pouze v příčinách. „Na vině je jejich špatná nálada, která z opakovaného zklamání přerostla v lhostejnost," řekl Zdeněk Zbořil. To Daniel Kroupa jako „viníka" označil hezké počasí. „Řada lidí raději odjela na chaty a chalupy," dodal Kroupa.