Centrem světa, alespoň pro záchranáře kynology, se tento týden stane město Žatec. Uskuteční se tam Mistrovství světa záchranných psů družstev FCI 2012. Třetí ročník zajímavého klání startuje ve čtvrtek 23. srpna a potrvá až do neděle.

Na start několika disciplín, například nalezení stopy, poslušnosti či prohledávání sutin, se postaví závodníci z Belgie, Finska, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Rumunska, Slovinska a samozřejmě také domácí. „Jde o dobrovolníky, kteří připravují své psy ve svém volném čase k záchraně lidských životů," doplnila Alice Zelinková z organizačního týmu mistrovství.

Obdivuhodné výkony těch nejlepších čtyřnohých záchranářů budou moci sledovat také diváci, a to za dobrovolné vstupné.

„Na stadionu Flora v Žatci uvidí dovednost a poslušnost, ve Chbanech bude zpřístupněna tribuna, násep, při pracích v sutině," upřesnila Alice Zelinková. Zájemci se budou moci podívat také na stopařskou práci, ovšem tam budou pravidla organizátorů trochu přísnější. „To aby nebyli psi a psovodi rušeni a nebyl narušen terény pro šlapání stop," uvedla Alice Zelinková. Chybět nebude ani vyhledávání v lese.

Město Žatec hostilo mistrovství světa psích záchranářů už v letech 2010 a 2008.