Jejich vzdělávací mise trvala tři dny, respektive od 2. do 4. dubna. Někteří z nich i potvrdili, že by se do budoucna rádi stali zaměstnanci Skupiny ČEZ.

Energetické maturity v Elektrárně Tušimice se zúčastnili vybraní studenti ze středních škol v Chomutově (2x), Děčíně, Liberci, Kladně, Kutné Hoře, Rakovníku, Praze, Ostravě, Plzni, Liberci, Sezimově Ústí a západočeském Ostrově. Po absolvování vědomostního testu se Králem Energetické maturity 2014 v Elektrárně Tušimice stal Marek Jenčík. Druhý skončil Ondřej Tichý. Oba jsou studenti SŠ EZOS v Chomutově. Třetí příčku jako nejlepší absolvent obsadil Petr Smolík ze SPŠSE v Ústí nad Labem.

Jedinou dívkou mezi chlapci byla Daniela Sebránková ze SPŠ v Chomutově. Protože studuje teprve druhý ročník, nemá ještě žádnou specializaci. Ráda by ale ve třetím ročníku začala studovat siloproud. „Rozhodovala jsem se mezi gymnáziem a průmyslovkou. Logicky jsem došla k závěru, že pokud budu mít maturitu z průmyslovky, tak budu i něco praktického umět a snáz najdu zaměstnání,“ vysvětlila, proč se rozhodla věnovat energetice. „Navíc mě to baví a stále se dozvídám něco nového. Bylo tomu tak i během prohlídky elektrárny, kdy jsme se podívali tam, kam bych se jinak běžně nedostala. Dá-li se to tak říci, prakticky jsem viděla v provoze všechnu teorii, s níž nás zde seznámili.“

Za zpestření výuky a motivaci k dalšímu studiu na vysoké škole považovali energetickou maturitu i dva pozdější vítězové Marek Jenčík a Ondřej Tichý ze SŠ EZOS v Chomutově. „Určitě se chceme oba dostat na vysokou školu a pak si najít zaměstnání v některé z elektráren ČEZ. Nejvíce nás zaujala právě prohlídka provozu. Dobré přitom bylo, si nejdříve vyslechnout od přednášejících odborníků teorii, zhlédnout jejich prezentace a pak si vše na vlastní oči prohlédnout v praxi. Určitě se nám to bude hodit během dalšího studia, ať už na střední nebo pak vysoké škole,“ shodli se oba studenti.

Kromě prohlídky zmodernizované Elektrárny Tušimice navštívili středoškoláci i nedalekou malou vodní elektrárny Želina, takže se seznámili i s výrobou elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Rovněž se vydali na prohlídku obřího důlního rypadla Severočeských dolů v Březně u Chomutova, které po svém vyřazení slouží jako vyhledávaná turistická atrakce. Nabyté vědomosti zúročovali ve znalostních kvízech a soutěžích.

„Maturity“ Skupina ČEZ pořádá již 8 let. „Vzdělávací program zahrnuje přednášky, besedy, exkurze a praktické semináře s našimi odborníky. Studenti získají konkrétní představu, jak se v jednotlivých úsecích pracuje,“ říká Pavel Puff ze strategického náboru Skupiny ČEZ. Smysl celého vzdělávacího projektu pak přibližuje náborová specialistka Jiřina Horáková: „Energetická maturita je třídenní program určený vybraným žákům z našich partnerských škol zaměřených na elektrotechniku a energetiku. Tento projekt je specifický tím, že studenti získají nejen základní teoretické znalosti, ale seznámí se i s vlastním elektrárenským provozem. Setkají se v něm se zaměstnanci a také poznají své kolegy z dalších škol, kteří mají podobné zájmy.“