„V Ústeckém kraji byl v uplynulých dnech potvrzen zatím první případ nakaženého pendlera s prací v Sasku,“ doplnil hejtman.

O stabilizaci dřívějšího krizového stavu svědčí, že hygienikům už brzy přestanou pomáhat vojáci. V laboratořích Krajské zdravotní (KZ) udělali už přes 900 odběrů samoplátcům. A to od začátku května, kdy je tam nabízejí. Denně si teď na vlastní vyžádání nechají udělat kolem 50-60 testů pendleři. „Což je přibližná hranice kapacity těchto laboratoří. I kvůli tomu obdrží další analyzátor,“ zmínil mluvčí hejtmanství Martin Volf. Také v pěti nemocnicích v síti KZ postupně přecházejí do normálního režimu.

Divadlo Hnedle vedle.
Radost v dětských očích mě nabíjí, říká principál Tomáš Barták

Na hejtmanství vyčlenili pro karanténu bezdomovců či vykázaných osob zámeček v Hliňanech na Ústecku. „V tuto chvíli je v zařízení jedna klientka, které končí povinná karanténa 19. května,“ prozradil Volf. Na konci měsíce chce kraj provoz zařízení utlumit, pokud nepřibydou další klienti. „Na druhou stranu chceme mít připraven plán, jak se říká, na zmáčknutí knoflíku, tak, abychom byli schopni do 24 hodin Hliňany aktivovat,“ řekl první náměstek hejtmana Martin Klika (ČSSD). O provoz zařízení se stará charita.

Ilustrační foto.
Města mají bič na odstavená auta. Na Chomutovsku jich evidují desítky