Kola byla darována do dalších devíti pečlivě vybraných gambijských škol a přidala se tak k více než 2 300 kolům, na kterých už děti do 25 gambijských škol jezdí.

Aktivní Terezín

Na sbírce se v Ústeckém kraji podílejí například i zakladatelé a provozovatelé unikátního Automuzea v Terezíně na Litoměřicku. Ze sběrného místa, které je v pořadí druhé v České republice, a po akcích v Litoměřicích, bylo už vyexpedováno třemi kamiony na 600 bicyklů.

Po několikatýdenní plavbě loď s bicykly od českých dárců dorazila do gambijského přístavu Banjul. Kola byla sesbírána, opravena a přepravena do Gambie díky obecně prospěšné společnosti Kola pro Afriku a obrovskému množství dárců a dobrovolníků z celé České republiky, bez kterých by takováto činnost nebyla možná.

Po vylodění a převezení do místního sídla organizace v gambijském Gunjuru se uskutečnila slavnostní předávka nejen kol, ale i kufrů s nářadím nezbytným pro následující péči o ně.

Zájem je obrovský

Touto slavnostní akcí vyvrcholila již třetí mise v uplynulém roce Kol pro Afriku v Gambii. Členy týmu ale čekala v Africe ještě spousta práce a jednání hlavně pak pětidenní workshop pro mechaniky, kteří se budou o kola v budoucnu na jednotlivých školách starat.

Podle slov účastníka této mise, ředitele společnosti Kola pro Afriku Romana Posoldy, je zájem o kola od českých dárců mezi místními obrovský. Při každé návštěvě vybrané školy se učitelé, rodiče i děti o projekt živě zajímají a rádi se dozvídají mnohé o neznámých přátelích z daleké české země.

„Všichni napjatě poslouchají, na závěr tleskají. Přichází zástupci vesnice, školy, také vybraný mechanik, který se bude o darovaná kola starat. Na závěr přichází krásná poděkování lidem u nás v Česku."