Proč chce Jiří Zelenka změnu?

Velice mě mrzí, že jsem dal hodně peněz do voleb, když mi nevyhovovalo, že sociální demokracie a ODS vládly v Mostě, a pomohl jsem tak panu Rybovi. Myslel jsem si, že když na radnici přijdou domovníci (lidé kolem Krušnohoru), tak že jsou to normální lidi a že budou chtít slušně vládnout, ale ona to není pravda.

Co se stalo?

Když jsem chodil na radnici dva roky, tak se tam nic nekalého nedělo. Proto jsem si tehdy řekl, že už se to zaběhlo, že už mě není třeba, a z mostecké radnice jsem odešel. A pak jsem začal postupně zjišťovat, že se dějí špatné věci. A ty začal pan Ryba přenášet i do Severočechů.

Co začal přenášet?

Absolutně nebral v potaz, že existují nějaké stanovy hnutí, přijímal si lidi, jak chtěl, to znamená, že je přijímal v podstatě sám a jako na běžícím pásu. Na valnou hromadu chodili lidi, kteří ani nebyli členové. No prostě byl v tom nehoráznej, nehoráznej bordel!

Jak jste na to reagovali?

Měli jsme dvě možnosti: buď nechat ten bordel běžet dál, a nebo všechno zkontrolovat a udělat pořádek, a to se stalo.

Co vás ještě naštvalo?

Lidi na zastupitelstvu v Mostě věděli, že Jeníčková má problém, že byla při předávce dvaceti milionů a z toho jich velkou část získala. Takže si myslím, že takoví lidé by tam neměli být. Nechtěli ani hlasovat o tom, že budou hlasovat o tom, že by měla odejít. Takový postoj je pro mě nepřijatelný. Nedával jsem desítky milionů do voleb na to, abychom napomáhali vyvádění peněz ven z města a už vůbec ne, aby se k tomu používali Severočeši. A to nazlobilo nejen mě.

Vaši odpůrci tvrdí, že hospodaření Severočechů bylo v pořádku, což prokázal i audit.

Myslel jsem si, že když to auditorská firma podepíše, tak je vše v pořádku, ale není to pravda. Pan Ryba vyváděl peníze ven netransparentně a podváděl nás, což je pro mě zcela nepřijatelné a jsem rád, že sám odešel. Valné hromady se po revizi zúčastnili jen lidé, kteří byli řádně přijati.

Blíží se komunální volby, jak to bude s kandidátkami?

To, co bude pan Ryba dělat v komunálních volbách, nevíme. My, Severočeši, budeme mít sezení, kde si řekneme, jak to poběží dál. Myslím si, že by pan Ryba neměl ovládat radnici s paní Jeníčkovou a panem Brinzanikem, se kterým se domlouvá. Měla by být změna a lidé by si to měli uvědomit. A ten, kdo chce udělat změnu, s ANO nebo Severočechy nebo s někým jiným, by kandidovat měl.

Může tedy nastat situace, že v Mostě budou kandidovat Sdružení Mostečané Mostu s lidmi kolem pana Ryba a zároveň Severočeši.cz, případně hnutí ANO?

Samozřejmě, že tato situace může nastat, tím ale teď neříkám, že nastane. S panem Babišem jsem loni vyjednal, že Severočeši byli na kandidátce ANO pro sněmovnu. Spolupráci pro komunální volby v Mostě zvážíme. Když budou na kandidátce kultivovaní lidé schopní zajistit změnu, tak mám představu, že se angažovat nebudu. Když to bude jinak, tak mi nezbude nic jiného, než pomoct tomu, aby lidi typu Ryba a Jeníčková nemohli ovládat toto město a nedělali špatné věci.