Stalo se to, co nikdo nechtěl, čeho se lidé na Mostecku báli, ale čemu nikdo nedokázal zabránit.

Osmdesát let po Velké mostecké stávce se horníci z Mostecka začínají opět ve velkém bouřit. Bojí se bídy jako jejich propuštění kolegové v roce 1932. Tentokrát je příčinou útlum těžby v dole ČSA u Horního Jiřetína. Zatímco jeho obyvatele chrání územní ekologické limity těžby a parlamentem zrušená možnost vyvlastňování pozemků, horníci přicházejí o práci.

Dnes, poprvé od sametové revoluce, demonstrují sami za sebe před Úřadem vlády v Praze. Od mosteckého zimního stadionu vyrazilo v půl osmé ráno do hlavního města přes třicet autobusů. Vezly přes tisíc pět set zaměstnanců těžební skupiny Czech Coal s rodinami. V Praze je podpoří několik set těžařů z Ostravska a naftových dolů. Demonstrace organizovaná hornickými odbory z Mostecka začne v 11 hodin. „Nemáme co ztratit," prohlásil Jaromír Franta, předseda odborů skupiny Czech Coal.

Šachty těžbu nezastaví, v práci zůstane dost lidí. Protestující jedou ve vlastním volnu a dobrovolně. Franta tím odmítl nařčení anonyma, který šířil fámu, že lidé byli svými vedoucími nuceni k protestu jako stádo.

Těžební firma potvrdila, že se do akce neplete a že je zcela v režii odborů. „Lidé nejdou demonstrovat za Czech Coal, chtějí prostě práci," řekla Gabriela Benešová Sáričková, mluvčí Czech Coal.

Firma už musela propustit kvůli limitům 200 zaměstnanců a další mají následovat. Důl ČSA je v útlumu a skrývkové rýpadlo se připravuje k zakonzervování.