Ptáte se, proč zrovna jazykový kurz v cizině? Studium v zahraničí přináší možnost celodenního používání jazyka. Ať už komunikujete s obsluhou v restauraci či v obchodě s oblečením, všude jste nuceni mluvit cizím jazykem. A jak si vybrat správný kurz tzv. na míru?

Při výběru jazykového kurzu je třeba zhodnotit několik hledisek. Poté, co si ujasníte odpovědi na následující otázky, byste měli být schopni zvolit výuku, která pro vás bude ideální.

Jaký jazyk chci studovat a kde?

Nejprve byste si měli ujasnit, zda chcete prohloubit znalosti již dříve studovaného jazyka anebo preferujete studium jazyka zcela nového. Angličtinu, která je nejčastěji voleným jazykem, lze studovat nejen v anglicky hovořících zemích, ale také například v Turecku či Španělsku, kde je kvalita výuky na stejné úrovni a počasí zde bývá přece jen o trochu lepší. Stejné je to i s ostatními jazyky.

Ubytování a strava

Nejoblíbenějším typem ubytování Čechů je podle časopisu Study Travel Magazine ubytování v hostitelských rodinách tuto variantu volí 62 % z nás. Jeho nespornou výhodou je používání cizího jazyka i v domácím prostředí, kde si nabyté jazykové dovednosti dále procvičujete. Plusem je také částečné zajištění stravy. Agentury však nabízejí i další možnosti ubytování, jako jsou hotely, školní rezidence apod. Pokud nechcete utrácet za ubytování nabízené školou, můžete využít služeb jako je couchsurfing (www.couchsurfing.com), kde si snadno najdete kamarády z cílové destinace, u kterých můžete zdarma přespat.

Intenzita kurzu

Je třeba si ujasnit, kolik času chcete strávit učením a kolik ostatními aktivitami. Vhodné je například zvolit kurz čtyřtýdenní, který poskytuje dostatečný čas pro výrazný pokrok v jazykových znalostech.

Co potřebujete zdokonalit?

Je samozřejmé, že každý z nás pociťuje mezery v jazyce někde jinde. Školy proto nabízejí nejrůznější programy zaměřené na gramatiku, přípravu na mezinárodní zkoušky, konverzaci, či na různé alternativy pro manažery, jako je například vedení porad, tvorba prezentací apod. Je potřeba si také uvědomit motivaci studia. Chcete jazykový kurz podstoupit kvůli současné či budoucí práci, kvůli dalšímu studiu jazyka, nebo vám studium přináší prostě potěšení?

Delší studijní pobyt v zahraničí

Pokud si přejete prodloužit svou dovolenou nad časový rámec kurzu, agentury vám rády vyjdou vstříc. V případě zájmu jsou vám schopny zajistit dokonce práci a v některých zemích, a také víza.

Vhodný termín

Během letních měsíců je třeba počítat s tím, že budou školy obsazené. Je tedy vhodné volit volnější měsíce. „Doporučujeme volit termíny jazykových kurzů například v červnu či září, kdy je vysoká šance, že budou požadované lekce volné a bude dostupnější ubytování. Tato skutečnost se pak často odráží i v ceně kurzu. Jsme schopni zajistit jazykovou dovolenou i z týdne na týden," říká Přemysl Piskač, spolumajitel společnosti Czech-us, která jazykové zahraniční kurzy nabízí již řadu let.

Očekávané zážitky

Před odjezdem je vhodné také promyslet, jaké doplňující aktivity by mohly zpestřit vaši dovolenou a dopřát vám tak i trochu zábavy. Při volbě destinace je tedy také potřeba vzít v úvahu, co vše chcete prožít a jak svůj čas využijete naplno.

Jaká je cena?

Pro zájemce může být těžké odlišit, kdy platí ještě za kvalitu a kdy už jen za jméno školy. O co byste se však měli rozhodně zajímat, je národnostní složení třídy a také její velikost. Cílem kvalitní agentury by mělo být zajistit účastníkům luxus v tom smyslu, že ve třídě nemají jiného českého studenta a není v ní více než 15 spolužáků. Jazykové zlepšení je pak znatelnější.