Dvě stě padesát tři odevzdaných zbraní a devět tisíc sedmdesát kusů munice. Takový je výsledek několikaměsíční amnestie v Libereckém kraji, v rámci které lidé beztrestně odevzdávali nelegálně držené zbraně a střelivo.

Ústecko v počtu zbraní kralovalo

Mnohem více práce s přijímáním nelegálně držených zbraní a munice měli policisté v Ústeckém kraji. V pátek 9. ledna o tom informovala krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

„V rámci amnestie jsme převzali historické pistole, samopaly a lovecké zbraně. Celkem se jednalo o tři sta devadesát tři zbraní a dvacet devět tisíc kusů střeliva," upřesnila.

Při poslední amnestii v roce 2009 bylo zbraní více, tehdy jich lidé odevzdali čtyři sta padesát osm. Podle policie jsou mezi zbraněmi i raritní kusy.

„Vyskytlo se pár zbraní na hranici historických. Jinak to byly většinou kusy z druhé světové války a z období po druhé světové válce," řekl balistik krajské policejní správy Rudolf Bubla.

Pistole z roku 1907 je stále funkční

Jedním ze vzácných kusů je rakouská armádní pistole Roth-Steyr. „Zbraň byla zavedena do rakouské armády v roce 1907 a měla by být stále funkční," doplnil Bubla.

Kromě zbraní a střeliva odevzdali lidé i pyrotechnický materiál, především výbušky, dýmovnice nebo zápalné šňůry. Celkem šlo o tři sta čtyřicet jedna kusů. Vše postupně projde zkoumáním balistiků.

„V případě, že se zbraní byl spáchán trestný čin, předvoláme člověka, který ji odevzdal, k podání vysvětlení," vysvětlila Poláčková.

Vyhlášení amnestie

Amnestie byla již čtvrtou, která na území České republiky od roku 1996 proběhla. A to na základě nabytí účinnosti zákona č. 170/2013 Sb., který novelizoval zákon č. 119/2002 Sb. o zbraních. Stalo se tak k 1. červenci loňského roku. Od tohoto dne až do konce prosince mohli lidé nelegálně držené zbraně a munici beztrestně odevzdávat.

„Jestliže zkoumání zbraně neukázalo, že by byla v minulosti použita k trestnému činu, mohl vlastník požádat o její legalizaci, prodej či znehodnocení," dodala Suchánková.

Novela zákona o zbraních podle ní obsahovala kromě uvedené amnestie i řadu dalších, vcelku výrazných změn.

Jedná se například o zavedení centrálního registru zbraní, prodloužení platnosti zbrojních průkazu z pěti na deset let, možnost získání zbrojního průkazu skupiny C k loveckým účelům i bez platného loveckého lístku, vzdání se zbrojního průkazu, změnu správních poplatků na úseku zbraní nově za přijetí přihlášky ke zkoušce z odborné způsobilosti, ale i nové zkušební testové otázky a další.