Co říkáte na výrok lídra vítězného hnutí ANO Petra Urbánka, že za zrodem nové krajské koalice stojí ekonomické zájmy ČSSD?
Nevím, jak na to přišel.

Hnutí ANO volby v Ústeckém kraji vyhrálo, a přesto skončilo v opozici. Co byste vzkázal lidem, kteří ANO volili?
Otázku, proč není ANO součástí koalice, si musí položit samo sobě. Lidé z vyjednávacího týmu hnutí nás po volbách vyzvali a nabídli nám dvojkoalici. My jsme však nechtěli ignorovat volební výsledek a do koalice, kde by nebyla i KSČM, jsme nechtěli. Chtěli jsme proto jednat o trojkoalici s ANO a KSČM.

Proč to nedopadlo?
Hnutí ANO řeklo, že k tomu nemá mandát a že přišli vyjednávat o dvojkoalici. Pak slíbili, že se ozvou, ale od té doby se nám nikdo oficiálně neozval. Naše strana nebyla ideově rozhodnutá, že chce hnutí ANO vyautovat. Naopak z politického hlediska a potenciálu hnutí jsem v trojkoalici viděl i výhodu.

Šéf ANO Andrej Babiš označil vznik koalice v Ústeckém kraji bez jeho strany za „podvod a neskutečnou prasárnu". Necítíte se provinile?
Chápu jeho rozladění, ale myslím, že by se měl nejprve podívat, jací lidé a jak vedli povolební vyjednávání. Jestli někdo vyautoval ANO, tak to byli především lidé, kteří za hnutí vyjednávali koalici. Tu „prasárnu" by měl řešit Andrej Babiš se svými lidmi.

Měl byste se stát neuvolněným náměstkem hejtmana. Jak skloubíte tuto činnost se svou prací poslance?
Určitě to skloubit jde. V Ústeckém kraji mi chyběla vyjednávání s vládou, ministry či s vládními organizacemi CzechInvest a CzechTourism. Z pozice poslance, který se na této úrovni pohybuje, to vnímám spíše jako výhodu.

Jak konkrétně můžete Ústeckému kraji pomáhat?
Pokud se v Ústeckém kraji mají provést nějaké zásadnější změny, tak to musí být právě ve spolupráci s vládou. Dennodenní styk s odpovědnými lidmi by nám měl pomoci.

Nemáte obavy z křehké trojkoalice, která má nad opozicí jen o jeden hlas navíc?
Obavy z toho nemám. V zásadě nevidím důvod, proč bych měl mít. Žádné animozity neexistují. Myslím si, že 80 % věcí, které se v krajském zastupitelstvu schvalují, je běžná agenda, ve které politika nehraje až takovou roli.