Město Louny se rozzáří do noci. A to při příležitosti druhého ročníku festivalu Kouzlo světla, který připravuje spolek Sýkora 2020 ve spolupráci s lounskými kulturními institucemi. Akce se chystá na pátek 14. července, slavnostní zahájení proběhne na Mírovém náměstí ve 20 hodin.

Loni se prvního ročníku zúčastnilo asi dva tisíce návštěvníků, letošní ročník nabídne podle pořadatelů ještě lepší podívanou.

Festival Kouzlo světla v Lounech 2016.  Autor: Deník/Zdeněk Plachý

Pod taktovkou osobností světelného umění a designu se na několik hodin rozzáří několik instalací. Světelné i audio instalace se chystají například na náměstí, za radnicí, ve sklepě muzea, u Žatecké brány, synagogy nebo kostela Církve československo husitské.

„Program druhého ročníku je opět zaměřený na umění pracující se světlem a architekturou. Světelné a zvukové instalace připraví Amar Mulabegović, Jan Šíma, Martin Pošta, Jan Hladil, Roman Dušek, František Pecháček, Pavel Mrkus, Jakub Nepraš, Rony Plesl, Gabriela Prochazka a František Bartoň,“ zvou pořadatelé.

Podívejte se, co bylo k vidění na loni:

Slavnostní atmosféru umocní stejně jako loni nasvícení krásných vitráží chrámu svatého Mikuláše. Před Vrchlického divadlem se rozzáří černobílá geometrická kompozice malíře Zdeňka Sýkory. Na dvorku městské knihovny se budou promítat staré filmy dokumentující historii Loun.

„Největší novinkou letošního ročníku bude videomapping, speciálně připravený pro festival Kouzlo světla a město Louny,“ sdělili pořadatelé.

Při příležitosti festivalu bude mimořádně až do půlnoci otevřeno více než deset restaurací, barů, kaváren a cukráren v centru Loun.