VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Duch zabitého mnicha straší na zámku Jezeří

Zámek Jezeří byl původně jako hrad postaven zřejmě v roce 1281. Jeho historie je velmi pohnutá a jak se zdá, zámek stále nemá na růžích ustláno. Název vznikl podle Komořanského jezera, ovšem říkalo se mu také Eisenberg, podle Železné hory, i když železná ruda se zde začala těžit až koncem 15. století.

27.2.2013
SDÍLEJ:

Jezeří prochází postupnou obnovou. Za příplatek je možná návštěva i mimo sezonu.Foto: Václav Valda

Na zámek jej nechal přestavět Mikuláš Hochhauser, a to v roce 1513. Rod Hochhauserů se na zámku udržel až do roku 1621, kdy mu byl zámek zkonfiskován za účast na Stavovském povstání. Zámek pak koupil Vilém Mladší Popel z Lobkovic a tím se zámek na dlouhou dobu dostává do držení rodu Lobkoviců.

Ničivé požáry

Osmnáctého února roku 1646 zachvátil zámek ničivý požár, ale Ferdinand Vilém, syn Františka Viléma se rozhodl k rozsáhlým přestavbám, které skončily až o celých padesát let později. V roce 1713 ale opět dochází k požáru, který celý zámek zničil.

Ještě téhož roku ovšem dochází k opravám, které započal Oldřich Felix, jež byly dokončeny v roce 1722. Zámek tak dostal barokní podobu, kterou známe dodnes. Lobkovicové používali Jezeří jako lovecký zámek a reprezentativní letní sídlo.

Další pohromy

Do historie zámku se zřejmě nejvíce ovšem zapsal Josef František Maxmilián z Lobkovic, který se přátelil s Ludwigem von Beethovenem a který zámek proslavil nejen bohatým uměleckým životem, ale také rozsáhlou stavební činností. V roce 1920 sem byla zavedena dokonce i elektřina a telefon.

Jezeří prochází postupnou obnovou. Za příplatek je možná návštěva i mimo sezonu.V roce 1938 zámek zabral štáb SS Liebstandarte okamžitě poté, co začala válka. Štáb Jezeří sice opustil, ale byl zde zřízen tábor pro vězeňské účely. Zámek vojáci natřeli zelenou barvou a obehnali drátěným plotem, nabitým elektřinou. Po válce zůstal zámek sice opuštěný, ale v roce 1949 byl zestátněn. Usadila se zde vojenská posádková správa Chomutova. Docházelo tedy nadále ke drancování a ničení. Zámek byl dokonce v 70. letech určen k likvidaci.

Veřejnost ale nedovolila, aby tato vzácná kulturní památka zmizela z mapy. Nakonec se ji podařilo zachránit. Započala dokonce rekonstrukce, která byla sice na nějaký čas pozastavena, ale v současné době stále probíhá. Zámek Jezeří nemá ale zdaleka vyhráno. Nyní jej ohrožuje těžební činnost.

Neblahý souboj italského šlechtice

Jako každý hrad či zámek má své duchy, tak i Jezeří. Mezi nejznámější patří duch mnicha Tobiáše. Tobiáš býval italský šlechtic, který kdysi patřil mezi významné osobnosti. Zamiloval se však a svou lásku hodlal uchránit všemi možnými způsoby. Přistoupil tedy i na souboj, ve kterém svého protivníka zabil. Rodina mrtvého ale přísahala, že se pomstí. Tobiáš musel uprchnout, aby si zachránil holý život. Bohužel, bez své lásky. Po dlouhém putování se nakonec usadil u tehdejšího hradu jako poustevník. Pravidelně chodíval do hradní kaple, kde rozjímal a modlil se k Bohu za odpuštění. Netušil ale, že své nepřátele má stále v patách a že mu jsou již dokonce nablízku.

Mnichův duch straší v kapli i dnes?

Jednoho dne, když se opět vydal na hrad, aby se mohl pomodlit, spatřil mezi stromy neznámé postavy. Chystal se utéct, ale neznámí lidé jej dohonili. Jaké bylo Tobiášovo překvapení, když v nich poznal své nepřátele. Prosil sice za odpuštění a přísahal, že se za duši mrtvého neustále modlí, jenže jeho sliby nebyly nic platné. Byl ubodán k smrti a proklet. Jeho tělo nebylo ani pohřbeno.Jezeří prochází postupnou obnovou. Za příplatek je možná návštěva i mimo sezonu.

Pár týdnů poté si všimlo služebnictvo muže v kápi, který chodíval do místní kaple. Objevoval se tu pravidelně, ale uvnitř kaple nikdy nikoho nenašli. Sotva muž v kápi vešel, jakoby se rozplynul. Na tento úkaz si brzy všichni zvykli a přestali přízrak pronásledovat. Klid zde hledá dodnes, ale stále ho nenašel. Objevuje se na různých místech a je otázkou, zdali jej vůbec někdy nalezne. Povídá se, že duše mnicha Tobiáše dojde pokoje teprve tehdy, bude-li jeho tělo řádně pohřbeno. To se ale nikdy nenašlo, prý je roztrhala a pozřela divoká zvěř.

Užitečné informace

Návštěvní sezona

Návštěvní sezona trvá od 1. dubna do 31. října příslušného roku.

Objekt je v návštěvní sezoně přístupný:

duben: 10.00 - 17.00 hodin, pouze soboty, neděle a svátky

Začátek prohlídky zámeckých interiérů vždy v celou hodinu, poslední prohlídka je v 16.00 hodin.

květen až září: 10.00 - 18.00 hodin, denně mimo pondělí

Začátek prohlídky zámeckých interiérů vždy v celou hodinu, poslední prohlídka je v 17.00 hodin.

říjen: 10.00 - 16.00 hodin, pouze soboty, neděle a svátky

Začátek prohlídky zámeckých interiérů vždy v celou hodinu, poslední prohlídka je v 15.00 hodin.

délka prohlídky: I. okruh 50 minut, II. okruh 10 minut

Mimo uvedenou dobu je objekt přístupný výpravám po předchozím souhlasu Správy zámku Jezeří. Areál je volně přístupný v návštěvní době zámku.

Zpracovala Naďa Kučerová

Autor: Redakce

27.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 16 500 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Zástupce vedoucí - Kadaň. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Své životopisy zasílejte na e-mail: kariera@dracik.cz, do předmětu prosím veďte "Kadaň/zástup"., , Místo výkonu práce - Dráčik - DUVI CZ s.r.o. - pracoviště Chomutov, Na Podlesí č.p. 2049,, 432 01 Kadaň, , Požadujeme - praxi ve vedení lidí, flexibilitu, trestní bezúhonnost, spolehlivost, zodpovědnost, slušné a příjemné, vystupování, dobré komunikační dovednosti, orientaci na zákazníka, zodpovědný přístup k práci., , Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení.. Pracoviště: Dráčik - duvi cz s.r.o. - pracoviště kadaň, Na Podlesí, č.p. 2049, 432 01 Kadaň 1. Informace: Jana Procházková, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 18 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník/ice. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: baskova@fisad.cz, , Místo výkonu práce - Jirkov, , Skladník v prodejně stavebnin. Obsluha vysokozdvihu (plyn).. Pracoviště: Fisad s.r.o., Chomutovská, č.p. 643, 431 11 Jirkov 1. Informace: Monika Bašková, .

Výroba - Výroba Seřizovači 125 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních soustruhů Soustružník- soustruh SN50-klasika. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 125 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: eva.malkova@zkl.cz, nebo volat na tel.č.: 775 916 980 v době PO-PA od 7,00 - 15,00 hod. a domluvit pohovor, , Místo výkonu práce - Klášterec nad Ohří, , Požadujeme - obsluha konvenčního soustruhu SN50, vyučen v oboru obráběč kovů, znalost čtení a orientace ve výkresové dokumentaci, samostatnost, zodpovědnost, zručnost a ochota na sobě dále pracovat, používání posuvných měřítek, mikrometrů, úchylkoměrů, kalibrů a etalonů, kontrola a odpovědnost za kvalitu vyráběných dílů, běžná provozní údržba stroje., , Nabízíme - složení mzdy - základ dle tarifní třídy + OH + prémie, stabilní pracovní prostředí u české společnosti s dlouholetou tradicí, odpovídající mzdové ohodnocení, 7,5 hodinovou pracovní dobu, práci na 1 směnu, týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění, bonus za odpracování plného časového fondu, příspěvek na stravování, další benefity (odměny za zlepšovací návrhy, odměny při životních jubileích), výhodné telefonní tarify pro sebe a rodinné příslušníky,., Po roce a úspěšném zapracování se pracovní poměr na dobu určitou mění na dobu neurčitou., Nástup možný ihned.. Pracoviště: Zkl tech - tools, a.s., Osvobozená, č.p. 215, 431 51 Klášterec nad Ohří 1. Informace: Eva Málková, +420 775 916 980.

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 500 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení Dělníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 21. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání v pracovní dny od 6:00 do 14:00 hod. na adresu místa výkonu práce - výuční list a životopis s sebou., , Místo výkonu práce - Hunter Douglas Kadaň s.r.o., Tušimice č.p. 15, 432 01 Kadaň 1, , Popis pracovní činnosti - Výroba stínicí techniky ve dvousměnném provozu., , Požadované pracovní způsobilosti - manuální zručnost, základní uživatelské znalosti výpočetní techniky, samostatnost, týmová spolupráce, ochota učit se nové věci, pracovní flexibilita, zaučení na více pracovních operacích., , Nabízíme - firemní doprava, stravenky, měsíční bonusy, 25 dní dovolené. Pracoviště: Hunter douglas kadaň s.r.o., 432 01 Kadaň 1. Informace: Kateřina Gregoriková, +420 474 319 210.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.
15

V Ústeckém kraji si lidé půjčují nejmenší částky z celé republiky

Tuning sraz Carwars na letišti v Panenském Týnci
68

OBRAZEM: Carwars: tuning, závody, skvělá auta a hlavně jedna velká párty

Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka v okrese Chomutov

Okres Chomutov /ANKETA/ - Podívejte se na čerstvě narozené nové občánky z našeho okresu. Rodičům blahopřejeme!

FOTO: Vila cirkusového principála ožila hudbou i divadlem

Jirkov - Na děti čekala spousta zážitků, soutěží a tvoření. Na své si přišli i dospěláci.

FOTO: Malí i velcí hasiči změřili síly v požárním sportu

Jirkov - Běh s hasicím přístrojem a hadicí, překonávání rozličných překážek nebo štafeta. V Jirkově se v sobotu 19. května odehrálo okresní kolo požárního sportu dospělých.

„Vyfoť se nahá!“ Sexuálních útoků na mladé po internetu přibývá

Ústecký kraj /ANKETA/ - Typickému útočníkovi je podle statistik do 25 let. Vydírají děti a teenagery.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT