VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Duch zabitého mnicha straší na zámku Jezeří

Zámek Jezeří byl původně jako hrad postaven zřejmě v roce 1281. Jeho historie je velmi pohnutá a jak se zdá, zámek stále nemá na růžích ustláno. Název vznikl podle Komořanského jezera, ovšem říkalo se mu také Eisenberg, podle Železné hory, i když železná ruda se zde začala těžit až koncem 15. století.

27.2.2013
SDÍLEJ:

Jezeří prochází postupnou obnovou. Za příplatek je možná návštěva i mimo sezonu.Foto: Václav Valda

Na zámek jej nechal přestavět Mikuláš Hochhauser, a to v roce 1513. Rod Hochhauserů se na zámku udržel až do roku 1621, kdy mu byl zámek zkonfiskován za účast na Stavovském povstání. Zámek pak koupil Vilém Mladší Popel z Lobkovic a tím se zámek na dlouhou dobu dostává do držení rodu Lobkoviců.

Ničivé požáry

Osmnáctého února roku 1646 zachvátil zámek ničivý požár, ale Ferdinand Vilém, syn Františka Viléma se rozhodl k rozsáhlým přestavbám, které skončily až o celých padesát let později. V roce 1713 ale opět dochází k požáru, který celý zámek zničil.

Ještě téhož roku ovšem dochází k opravám, které započal Oldřich Felix, jež byly dokončeny v roce 1722. Zámek tak dostal barokní podobu, kterou známe dodnes. Lobkovicové používali Jezeří jako lovecký zámek a reprezentativní letní sídlo.

Další pohromy

Do historie zámku se zřejmě nejvíce ovšem zapsal Josef František Maxmilián z Lobkovic, který se přátelil s Ludwigem von Beethovenem a který zámek proslavil nejen bohatým uměleckým životem, ale také rozsáhlou stavební činností. V roce 1920 sem byla zavedena dokonce i elektřina a telefon.

Jezeří prochází postupnou obnovou. Za příplatek je možná návštěva i mimo sezonu.V roce 1938 zámek zabral štáb SS Liebstandarte okamžitě poté, co začala válka. Štáb Jezeří sice opustil, ale byl zde zřízen tábor pro vězeňské účely. Zámek vojáci natřeli zelenou barvou a obehnali drátěným plotem, nabitým elektřinou. Po válce zůstal zámek sice opuštěný, ale v roce 1949 byl zestátněn. Usadila se zde vojenská posádková správa Chomutova. Docházelo tedy nadále ke drancování a ničení. Zámek byl dokonce v 70. letech určen k likvidaci.

Veřejnost ale nedovolila, aby tato vzácná kulturní památka zmizela z mapy. Nakonec se ji podařilo zachránit. Započala dokonce rekonstrukce, která byla sice na nějaký čas pozastavena, ale v současné době stále probíhá. Zámek Jezeří nemá ale zdaleka vyhráno. Nyní jej ohrožuje těžební činnost.

Neblahý souboj italského šlechtice

Jako každý hrad či zámek má své duchy, tak i Jezeří. Mezi nejznámější patří duch mnicha Tobiáše. Tobiáš býval italský šlechtic, který kdysi patřil mezi významné osobnosti. Zamiloval se však a svou lásku hodlal uchránit všemi možnými způsoby. Přistoupil tedy i na souboj, ve kterém svého protivníka zabil. Rodina mrtvého ale přísahala, že se pomstí. Tobiáš musel uprchnout, aby si zachránil holý život. Bohužel, bez své lásky. Po dlouhém putování se nakonec usadil u tehdejšího hradu jako poustevník. Pravidelně chodíval do hradní kaple, kde rozjímal a modlil se k Bohu za odpuštění. Netušil ale, že své nepřátele má stále v patách a že mu jsou již dokonce nablízku.

Mnichův duch straší v kapli i dnes?

Jednoho dne, když se opět vydal na hrad, aby se mohl pomodlit, spatřil mezi stromy neznámé postavy. Chystal se utéct, ale neznámí lidé jej dohonili. Jaké bylo Tobiášovo překvapení, když v nich poznal své nepřátele. Prosil sice za odpuštění a přísahal, že se za duši mrtvého neustále modlí, jenže jeho sliby nebyly nic platné. Byl ubodán k smrti a proklet. Jeho tělo nebylo ani pohřbeno.Jezeří prochází postupnou obnovou. Za příplatek je možná návštěva i mimo sezonu.

Pár týdnů poté si všimlo služebnictvo muže v kápi, který chodíval do místní kaple. Objevoval se tu pravidelně, ale uvnitř kaple nikdy nikoho nenašli. Sotva muž v kápi vešel, jakoby se rozplynul. Na tento úkaz si brzy všichni zvykli a přestali přízrak pronásledovat. Klid zde hledá dodnes, ale stále ho nenašel. Objevuje se na různých místech a je otázkou, zdali jej vůbec někdy nalezne. Povídá se, že duše mnicha Tobiáše dojde pokoje teprve tehdy, bude-li jeho tělo řádně pohřbeno. To se ale nikdy nenašlo, prý je roztrhala a pozřela divoká zvěř.

Užitečné informace

Návštěvní sezona

Návštěvní sezona trvá od 1. dubna do 31. října příslušného roku.

Objekt je v návštěvní sezoně přístupný:

duben: 10.00 - 17.00 hodin, pouze soboty, neděle a svátky

Začátek prohlídky zámeckých interiérů vždy v celou hodinu, poslední prohlídka je v 16.00 hodin.

květen až září: 10.00 - 18.00 hodin, denně mimo pondělí

Začátek prohlídky zámeckých interiérů vždy v celou hodinu, poslední prohlídka je v 17.00 hodin.

říjen: 10.00 - 16.00 hodin, pouze soboty, neděle a svátky

Začátek prohlídky zámeckých interiérů vždy v celou hodinu, poslední prohlídka je v 15.00 hodin.

délka prohlídky: I. okruh 50 minut, II. okruh 10 minut

Mimo uvedenou dobu je objekt přístupný výpravám po předchozím souhlasu Správy zámku Jezeří. Areál je volně přístupný v návštěvní době zámku.

Zpracovala Naďa Kučerová

Autor: Redakce

27.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 18 150 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení Montážní dělníci mechanických zařízení. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18150 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání vždy v PO od 10:00 do 13:00 hod. nebo ve ST od 12:00 do 14:30 hod. (životopis s sebou) na adresu Školní 5336, Chomutov (budova katastrálního úřadu - 3. patro), , Místo výkonu práce - Magna Automotive (CZ) s.r.o., Pražská 5447, Chomutov, , Požadujeme - fyzickou zdatnost. Pracoviště: Proffa s.r.o. - pracoviště tušimice, 432 01 Kadaň 1. Informace: Klára Majznerová, +420 608 961 546.

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 13 000 Kč

Strojírenští kovodělníci Strojírenští kovodělníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání vždy v PÁTEK od 10:00 do 13:00 hod. (životopis s sebou), nebo v případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: GBNLGB@gmail.com, nebo volat na tel. č. 603 570 894 a domluvit pohovor, , Místo výkonu práce - Klášterec nad Ohří, , Krátkodobé zaměstnání cizinců podle § 92 zákoníku práce, , Požadujeme - znalost RJ. Pracoviště: Inslav s.r.o. - pracoviště, Pražská, č.p. 690, 431 51 Klášterec nad Ohří 1. Informace: Martin Jiránek, +420 603 570 894.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 17 500 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy učitel/ka v mateřské škole (popř. asistent/ka pedagoga). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: paja.krat@seznam.cz nebo denisahanzlikova@seznam.cz, nebo volat na tel.č.: 608 081 838 nebo 606 865 111 a domluvit pohovor, , Místo výkonu práce - Montessori rodinná, mateřská škola o.p.s., Čelakovského č.p. 1017/14, 430 01 Chomutov 1, , Požadujeme - úplné SŠ nebo VŠ vzdělání/předškolní a mimoškolní pedagogiky., popřípadě asistentku pedagoga, praxe není podmínkou, , Pracovní doba od 6,30-16,30hod./směny. , , Uvedená mzda platí pro pozici učitel/ka při plném pracovním úvazku. Ostatní informace o mzdě při osobním jednání.. Pracoviště: Montessori rodinná, mateřská škola o.p.s., Čelakovského, č.p. 1017, 430 01 Chomutov 1. Informace: Pavlína Kratochvílová, +420 608 081 838.

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 500 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení Dělníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 17. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání v pracovní dny od 6:00 do 14:00 hod. na adresu místa výkonu práce - výuční list a životopis s sebou., , Místo výkonu práce - Hunter Douglas Kadaň s.r.o., Tušimice č.p. 15, 432 01 Kadaň 1, , Popis pracovní činnosti - Výroba stínicí techniky ve dvousměnném provozu., , Požadované pracovní způsobilosti - manuální zručnost, základní uživatelské znalosti výpočetní techniky, samostatnost, týmová spolupráce, ochota učit se nové věci, pracovní flexibilita, zaučení na více pracovních operacích., , Nabízíme - firemní doprava, stravenky, měsíční bonusy, 25 dní dovolené. Pracoviště: Hunter douglas kadaň s.r.o., 432 01 Kadaň 1. Informace: Kateřina Gregoriková, +420 474 319 210.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dopravní nehoda v Otvicích.
5

FOTO: Z náklaďáku vytekl benzín, policie uzavřela křižovatku

Ilustrační foto
10

Češi si med oblíbili. Za posledních deset let spotřeba vzrostla o polovinu

FOTO: Na draka i sladké. Březno ovládlo pouťové veselí

Březno – Tržiště s pouťovými dobrotami i historické řemeslné dílny, kolotoče i pirátská loď. V obci Březno se po celý víkend konala Březenská pouť.

FOTO: Motorkářku odvezl po nehodě vrtulník

Chbany - Zranění jedné z účastnic srazu si vyžádalo sobotní motorkářské dostaveníčko v Polákách nedaleko Nechranické přehrady.

Češi pijí stále méně piva. Výjimkou jsou piva nealkoholická a ochucená

Severní Čechy - České světové prvenství v konzumaci piva se pomalu bortí. Zatímco v roce 2004 vypil průměrný našinec více než 400 půllitrů ročně, vloni to bylo už méně než tři stovky. Výjimkami z tohoto trendu jsou piva nealkoholická a ochucená, která stále častěji preferují mladí.

Surovec s kočárkem a 17 ukradených kol za měsíc: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 17. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT