Dětská pohotovost, stacionář, děti s poruchami autistického spektra a řada dalších poznala během let dobro od Dobroděje. Parta nadšenců z Loun každý rok díky akci Dobrodění, na které se baví stovky dětí i dospělých, získává pro charitativní projekty desetitisíce korun. Peníze zůstávají v regionu.

Stránky spolku Dobroděj najdete na www.dobrodejovo.cz.

„Tehdy jsme prostě chtěli dělat něco dobrého, něco, co by mělo smysl,“ vzpomíná na začátky Dobrodění Pavel Brož, jedna z duší spolku Dobroděj. Ten se začal tvořit kolem party v hudební skupině Paralet. Dnes čítá kolem patnácti dobrovolníků.

První ročník charitativní akce se konal v Lounech v roce 2007. V minulých ročnících tam byli k vidění například Alice Springs, Jiří Schmitzer, Ladislav Křížek či Pája Táboříková. Letos 13. června se v restauraci Stromovka bude odehrávat už 14. ročník.

„Končit se rozhodně nechystáme. Pořád nás to baví, jsme rádi, že můžeme pomáhat. Jedeme dál. Pořád také hledáme nové nápady, jak Dobrodění zlepšovat,“ pokračuje Brož, který se zapojil do charitativního projektu od jeho druhého roku existence.

Baví děti i dospělé

Dobrodění vždy nejdříve odpoledne baví děti. Soutěží se, Klouzáci, divadelníci z Postoloprt, připravují zábavný program, nechybí kouzelník. Poté je vždy na pořadu divadlo. A večer pak už patří spíše dospělým. Zahrají tři nebo čtyři kapely. „Pobaví se s námi celá rodina, všechny věkové kategorie,“ zve člen spolku Dobroděj.

Každoročně dorazí několik stovek dětí a dospělých, loni přišlo zhruba 600 návštěvníků. „Při Dobrodění podporujeme také začínající kapely z regionu. Dáváme jim příležitost ukázat se,“ říká Brož.

Vstupné, dobrovolné příspěvky, koupě upomínkových předmětů, drobní sponzoři. Charitativní podnik lze podpořit různě. Loni se vybralo 66 tisíc korun, podpořena byla například lounská dětská pohotovost či terapie pro děti s poruchami autistického spektra. Za 13 let rozdal Dobroděj více než 750 tisíc korun. „Vždy vybereme nějaký projekt z regionu. Podpoříme vždy přímo konkrétní věc u nás v Lounech či okolí,“ popisuje Brož.

Dobroděj na kole

Spolek nepořádá jen Dobrodění, ale také akci Dobroděj na kole. Ten má hlavně osvětový a propagační charakter. Vše začalo před čtyřmi lety, kdy parta lidí na kolech na cestě do Žiliny propagovala audio projekt pro nevidomé Slyším, tedy čtu. Od té doby vyráží na různá místa po republice, letos se pojede z Jihlavy do Loun. „Po cestě děláme ve městech, hlavně na školách, besedy na téma život se zrakovým postižením,“ líčí člen spolku.

„Děti si mohou díky pomůckám i vyzkoušet, jaké to je být nevidomý. Máme zpětné vazby ze škol, že děti téma zajímá. A i když odjedeme, chtějí další informace. Školy se tématu věnují dál,“ uzavírá Pavel Brož.