V zasedací místnosti Krajského úřadu Ústeckého kraje proběhla moderovaná diskuze, při níž účastníci představili své turistické projekty.

Projekt Deník s vámi.Zdroj: grafika DeníkKromě hejtmana Oldřicha Bubeníčka se diskuze účastnili člen rady Ústeckého kraje pro rozvoj cestovního ruchu a starosta města Krupka Zdeněk Matouš, starosta obce Hřensko Zdeněk Pánek, starosta města Klášterec nad Ohří Štefan Drozd, vedoucí oddělení cestovního ruchu Ústeckého kraje Jiří Válka, vedoucí odboru komunikace a cestovního ruchu města Klášterec nad Ohří Adéla Václavíková, Miroslav Müller z odboru dopravy Ústeckého kraje, manažerka komunikace skupiny ČEZ Soňa Holingerová, referent oddělení cestovního ruchu Magistrátu města Ústí nad Labem Eva Poslová, referent oddělení cestovního ruchu Ústeckého kraje Helena Matuščinová, vedoucí městského informačního centra Louny Blanka Tomášková, ředitelka Destinační agentury Dolní Poohří Libuše Novotná Pokorná, ředitelka, Destinační agentury Krušné Hory Eva Maříková, ředitel Destinační agentury České středohoří Luděk Jirman,  ředitel Destinační agentury České Švýcarsko Jiří Tutter, ředitel Zámeckého vinařství Třebívlice Martin Jaroš, obchodní ředitelka Výstaviště Zahrada Čech Michaela Mokrá, art director MusicMap Lukáš Fousek, marketing & PR manažerka Palivového kombinátu Ústí Hana Volfová a vedoucí kanceláře ředitele Palivového kombinátu Ústí Tomáš Budín. Moderátorem diskuze je šéfredaktor Ústeckého deníku Vladimír Mayer.

Podívejte se na fotogalerii z loňského setkání s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem.

ON-LINE:

12.30 - Diskuze končí a tím i náš on-line přenos. Děkujeme vám za pozornost. 

12.22 - Zdravé město Ústí nad Labem představila Eva Poslová, referentka oddělení cestovního ruchu ústeckého magistrátu. “Ústí je svou polohou hodně atypické město, kde se nám stýká mnoho různých krajin. Ráda bych zájemce pozvala na Zahájení cyklistické sezony ve dnech 28. a 29. dubna. V sobotu můžete vyjet na různé trasy Českým středohořím. V neděli v cyklokempu Loděnice v Brné zase na návštěvníky čeká bohatý program, kdy jedním z bodů bude také biketrial show. Další části programu budou probíhat ve Valtířově a Velkém Březně,” uvedla Poslová. Zároveň připomněla, že od 28. dubna budou jezdit kromě standardních linek MHD také cyklobusy zdarma, které budou vozit cyklisty z Labské stezky na Severní Terasu. "Ti, které odradí jízda na kole už z města, tak se mohou pohodlně nechat vyvést, projet si oblíbenou trasu a zase odvést domů. Novinkou v oblasti cyklistiky je aktuálně připravované půjčování deseti kol v Cyklocentru v Ústí nad Labem, momentálně dokončujeme poslední přípravy. Probíhá také sondáž zájmu a možností v půjčování elektrických tříkolek pro handicapované občany nebo seniory,” řekla Poslová.

12.15 - Štefan Drozd, starosta města Klášterec pozval na Klášterecké hudební prameny, kde letos v červenci zahraje Miroslav Žbirka. Připomněl i zámek v Klášterci, který je hojně navštěvovaný. “Projektujeme další část cyklostezky v zámeckém parku směrem ke zřicenině hradu Šumná. Turista může také ochutnat minerální prameny. Obecně bychom chtěli propojit historii porcelánu se současnou modernou, vždyť porcelán má u nás historii už od roku 1794,” uvedl starosta s tím, že ve strategickém plánu města je vybudování návštěvnického centra porcelánu. 

12.05 - Proč by měl turista přijet do Loun uvedla vedoucí městského informačního centra Louny Blanka Tomášková. “Louny jsou takovým ideálním výchozím bodem pro každého turistu. Máme místa, kam ideálně přijede celá rodina, tatínek si skočí na paraglidingu, maminka si zajde s dětmi na farmu. Aby nemuseli vše absolvovat autem, máme s Českými drahami dohodu ohledně půjčování kol. To dalo impuls k variantě, že jsme dali dohromady cyklostezku Ochutnejte České Středohoří. V sobotu máme vycházku za historií a současnosti piva v Lounech,” podotkla Tomášková. 

11.58 - A co soutěsky v Českém Švýcarsku? “To je rodinné stříbro Hřenska. V roce 2002 postihly Hřensko nejkatastrofálnější povodně. Vynaložili jsme od té doby milionové částky na to, abychom soutěsky dostaly do stavu, že dneska můžeme říci, že jsou krásné. Pohodlně zaparkujete, svezete se lodičkou v Divoké soutěžce, půjdete dva kilometry pěšky po rovině. Jedna třetina návštěvníků jsou děti, a  návštěvnost Hřenska stále stoupá. Provozujeme soutěsky sedm měsíců v roce, nemáme uzavírací den, prošlo tam 303 tisíc návštěvníků,” zmínil starosta. Toho prý mrzí spolupráce s magistrátem města Děčín. “Říkal jsem jim, podívejte se, nabízím vám přes tři sta tisíc návštěvníků do Děčína, udělejme nějaký projekt, neslyší na to. Společné slevy na zámek, do zoo, na plavbu, soutěsky, ale bohužel magistrát přešlapuje na místě, tomu nerozumím,” ulevil si Pánek. 

11:51 - Slovo má starosta nejníže položené obce v ČR Hřenska Zdeněk Pánek: “Nedávno jsme od diecéze dostali darem kostel. Jsme se rádi, že ho máme ve svém vlastnictví, kostel je výkladní skříní každé obce. Už nyní jsme vytipovali průběh oprav celkem na tři etapy, jenom rekonstrukce má stát 3,5 milionu korun. Během půl roku ho chceme krásně opravit. Využíváme každé možnosti získat nějakou dotaci, podali jsme si žádost na ministerstvo kultury,” řekl starosta. 

11.45 - Ke slovu se dostal také ředitel Zámeckého vinařství Třebívlice Martin Jaroš: “Jsem z Moravy, vínomil, zahradník. Důvodem, proč jsem se přestěhoval do Litoměřic, je víno a gastronomie. Vidím, že produkce vína může být na evropské až světové úrovni. Doufám, že po mně něco dobrého zůstane, chceme z třebívlického vinařství vybudovat dobře fungoující kulturní, vinařské a gastronomické centrum regionu. Chceme do vinařství přivést regionálního turistu, pěšího, na kole, na motorce, z Německa, aby se o Ústeckém kraji něco dozvěděl a jeho krásy, aby se mu zaryly do paměti,” řekl Jaroš.

11.38 - Michaela Mokrá, obchodní ředitelka Zahrady Čech: “Na Tržnici Zahrady Čech jsme měli 36 tisíc návštěvníků za pět dnů, což je desetiprocentní nárůst. Nejbližší akce, která nás čeká, je Autosalon pro milovníky motorismu a následně Gastrofoodfest v červnu, který spojíme s akcí Litoměřický hrozen, protože jídlo a víno k sobě krásně ladí. Bude pendlovat výletní vláček mezi výstavištěm a hradem, může to být tedy příjemné prožití dne v Litoměřicích. Jedna z našich stěžejních akcí nás čeká na podzim, je to samozřejmě Zahrada Čech. Ve spolupráci s Krajem budeme koncem října pořádat oslavy sta let od založení Československého státu. Jsme velmi rádi, že se oslavy budou konat právě u nás, koncept akce je vytvořen, abyste se při vstupu do prostoru výstaviště vrátili do roku 1918,” uvedla Mokrá. 

11.35 - “Děláme také prohlídky pro studenty UJEP v areálu mosteckého jezera a ve spolupráci s mosteckým jezerem připravujeme den otevřených dveří,” uvedla PR manažerka Palivového kombinátu Ústí Hana Volfová

11.30 - Palivovému kombinátu se podařilo ve spolupráci s Akademií věd udržovat vysokou kvalitu vody. "Průhlednost i v letních měsících je několik metrů, neexistují tam sinice, které jsou na jiných přírodních jezerech. Čistota jezera Most je na tom ještě lépe. Děláme tam spoustu kroků, z důvodu ochrany vysoké kvality vody není povolen ani vjezd k jezerům,” podotkl Budín. 

11.25 - Vedoucí kanceláře ředitele, Palivový kombinát Ústí Tomáš Budín: “Co se týká jezera Milada u Ústí nad Labem, z našeho pohledu rekultivace a asanace jsou téměř dokončeny, ale z hlediska cestovního ruchu jsme na začátku. Jezera jsou příklademm, na kterých můžeme definitivně demonstrovat změnu krajiny plnou těžby v novou čistou krajinu. Na propagačních materiálech spolupacujeme s magistrátem města Ústí. Jezero se napouštělo devět let, největší hloubka je 24 metrů  Snažíme se zkrátka přitáhnout návštěvníky k jezerům ve spolupráci s Dobrovolným svazkem měst a obcí. U Milady letos proběhne pět sportovních akcí včetně zahájení letní sezony. Máme připravené projekty, které povedou k revitalizaci uzemí, jejíž součástí bude zázemí pro návštěvníky,” uvedl Budín. 

11.20 - Tento pátek v elektrárně Ledvicích budou otevírat rozhlednu ve výšce 140 metrů. “Je tam úžasný výhled na Krušné hory a České Středohoří. Od této soboty bude otevřena veřejnosti. Jde o rozhlednu, která je v provozu elektrárny, prohlídky budou s průvodcem každou sudou hodinu od úterý do soboty. Jde o nejvyšší betonovou stavbu v České republice,” řekla Holingerová. Stavba má 28 pater výtahem, kdy se následně musí ještě 44 schodů vystoupat. “Přes prázdniny bychom mohli otevřít i v neděli, předpokládáme, že zájem bude velký,” uvedla Holingerová. 

11.15 - Soňa Holingerová, manažerka komunikace skupiny ČEZ. “Snažíme se být dobrým sousedem a partnerem. Od roku 2002 přitekla do kraje více než půl miliarda korun z naší Nadace ČEZ na skoro tisícovku projektů. Existuje naše aplikace Pomáhej pohybem, kdy kdokoli s chytrým telefonem si ji může stáhnout, prostřednictvím nadace do ní dáváme projekty a sami lidé pak pomáhají tím, že sportují. Snažili jsme se tedy začlenit obyvatele, aby pomáhali pohybem.” Každým rokem se ČEZu podle jejích slov zvyšuje zájem o elektrárny. “Za všechny provozy je návštěvnost zhruba 6 tisíc. Například naše elektrárna na Střekově v Ústí, která funguje od roku 1936, zaznamenala za letošek tuž přes tisíc zájemců, kteří ji přišli navštívit,” podotkla Holingerová. 

11.08 - Hovoří Miroslav Müller z odboru dopravy Ústeckého kraje: “Snažíme se, abyste se turistickou dopravou mohli dostat prakticky všude. Zavedli jsme celou řadu vlakových a autobusových linek, ale obnovili jsme také provoz na pěti tratích. Na nich se spustil provoz historických nostalgických motoráčků včetně lodní dopravy v režimu, který je pro uživatele velice přiznivý, protože jízdné zůstává běžné jako na normálních linkách,” informoval Müller. Hlavní novinka pro letošní rok je podle jeho slov ve sblížení s německým dopravním svazem. “Zkoordinovali jsme jízdenky vhodné pro cestování na jednodenní výlety pro turisty, cyklisty a návštěvníky Ústecké kraje,” zmínil Müller. 

11.05 - Příští týden bude krajská filmová kancelář bojovat o titul Film friendly. "Jde o cenu pro filmovou kancelář, která byla v uplynulém roce nejvíce vidět. Tak snad uspějeme," věří Matuščinová.

11.02 - Za Filmovou kancelář Ústeckého kraje promluvila Helena Matuščinová. “Práce je trochu detektivní na začátku, první krok je, že nás osloví produkce a ptá se po lokacích. Rozhodíme sítě, pokud se lokace zalíbí, tak komunikujeme se zástupci v regionu a s filmaři a snažíme se to propojit. Pomáháme jim i v rámci samotného natáčení s náborem komparzu,” řekla Matuščinová. Nedávno probíhal velký konkurz na seriál Rapl. “Před čtrnácti dny jsme sháněli také komparz pro studenty FAMU, lidi jsme sehnali velice rychle přes náš facebook,” dodala. 

11.00 - Jiří Válka, vedoucí oddělení cestovního ruchu Ústeckého kraje: “Snažíme se kraj propagovat do zahraniční jako region mezi Prahou a Drážďany, které jsou hlavním magnetem. Kromě marketingových aktivit s destinačními agenturami, připravujeme projekt od Aše až na Praděd. Je to stará trasa, která po 2. světové válce skončila. Ve spolupráci s Karlovarským krajem bychom ji chtěli znovu proznačit a nalákat na ni dálkové pěší turisty,” podotkl Válka. 

10.57 - Zdeněk Matouš, člen rady Ústeckého kraje pro rozvoj cestovního ruchu: “Sklízíme plody toho, že byly založeny destinační agentury, které fantasticky působí. Máme meziroční nárůst počtu příjezdů turistů více než dvacetiprocentní, naším úkolem je tady turisty udržet. Zároveň je to příležitost pro občany podnikatele, menší penziony, menší aktivity, které mohou na turistickém ruchu participovat,” řekl Matouš. 

10.55 - Libuše Novotná Pokorná zmínila také čtvrtou páteřní trasu cyklostezky Ohře, která v tuto chvíli není v nejlepším stavu. “Lidé o ní mají veliký zájem, německá strana nás požádala, abychom její část tolik neprezentovali, protože ještě probíhá rekonstrukce nových úseků, které by se měly více přiblížit řece,” podotkla Pokorná. Den otevření Ohře pak připadne na 30. června v Lounech.

10.50 - Jako další přichází na řadu Libuše Novotná Pokorná, ředitelka Destinační agentury Dolní Poohří: “Máme příhraniční česko-německý projekt Krušnohorská pivní stezka, která začíná v Žatci jako ve městě chmele a piva, a do níž se zapojily hlavně minipivovary,” podotkla Pokorný. Zahájení na německé straně je v plánu příští týden, na české straně v Žatci už 12. května na tradičním Chmelfestu. 

10.45 - Eva Minaříková zmínila i další projekty. “Pamatujeme i na motorkáře, připravili jsme pro ně trasu z Podkrušnohorského technického studia v Mostě tam a zpátky. Ta je dlouhá 150 kilometrů a provede je po rekultivovaných plochách včetně dotykové aplikace pro děti. Na 26. května plánujeme zahájení turistické sezony, včetně připomenutí výroční Židovské noci,” uvedla Minaříková. 

10.40 - Hovoří ředitelka Destinační agentury Krušné Hory Eva Minaříková: “Připravujeme zápis Krušných hor na seznam památek UNESCO v příštím roce. Destinační agentura na to navázala několika projekty. Máme projekt Hornická stezka Krušných hor, kde představujeme místa s hornickou minulostí, ne jen starou hornickou minulost, ale i velmi zdařilé rekultivace.” 

10.35 - Pro rok 2018 má agentura dvě stěžejní záležitosti. "Ty jsme v rámci projektu Turistika s výhledem už propagovali. Zaprvé to je cyklistická stezka z Krásné Lípy dlouhá 40 km. Je to trasa, která se dá poměrně v poklidu projet. Druhým je Dráha Národního parku, to je dráha, která vede kolem celého parku a tím bychom rádi odlehčili individuální dopravě, máme přiraveno šest exkurzí na zajímavá místa na trase,” řekl Tutter. 

10.30 - Ředitel Destinační agentury České Švýcarsko Jiří Tutter uvedl, že po nedávné kalamitě se už může do lesů. “Podzimní a novoroční kalamity s návštěvností zamávaly. Máme v našem poslání hlavně podporu udržitelného cestovního ruchu hromadnými dopravními prostředky a minimalizace cest auty. Tím, že je Národní park tak malý a má ikonická místa jako Pravčická brána nebo soutěsky u Hřenska, tak masa lidí okrajové oblasti vynechává. Tam bychom potřebovali turisty natáhnout,” řekl Tutter. 

10.25 - Ředitel Destinační agentury České Středohoří Luděk Jirman informoval o novinkách na Labské stezce. “Na Labské stezce jsme doplnili značení i nové informační tabule včetně odboček. Jde nám o to, aby člověk jen neprosvištěl cyklostezkou, ale také se třeba zastavil a dostal se mimo nejfrekventovanější turistické oblasti,” podotkl Jirman. Připomněl také tradiční akce, které agentury pořádá, jako například vinařské Litoměřice, Roudnický koš, Putování za víny či 1. září Otevřené sklepy. 

10.20 - “Historické vláčky na turistických linkách  jsou velice využívané, z Ústí na Litoměřiceí na Děčín máme lodní linky po Labi, zájem je velký. Když jedete lodí, tak pohled na Portu Bohemicu je úplně jiný, než když jdete autem nebo vlakem, vidíte vinici, kopce, krajinu máte jako na dlani,” podotkl hejtman. “Ústecký kraj dával desetiletí republice světlo, lidé za to něco obětovali, tak si zaslouží, aby jako kompenzace do kraje šly,” dodal hejtman. 

10.15 - Jako nejhezčí místa zmínil hejtman Národní park České Švýcarsko, České středohoří nebo Krušné hory. “To, že Ústecký kraj byl za Rakouska - Uherska nejprůmyslovnější částí monarchie, se odrazilo do současnosti. Těžilo se, těží a těžit se bude, to k nám patří. Jsou u nás dnes elektrárny, které jsou ovšem naprosto moderní a znečištění nám dělají spíše osobní automobily. Je to symbiózna obce a města s dolem nebo elektrárnou,” řekl hejtman. 

10.05 - Úvodní slovo pronáší hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. “Všichni, co jsme tady, se podílíme na tom, že nám do kraje ročně přijíždí stále více a více turistů. Když dorazí nějaká zahraniční návštěva, tak často nemá ponětí, jaké krásy přírodní a historické v Ústeckém kraji jsou,” řekl hejtman. Zmínil město Litoměřice. “Zdejší náměstí mě fascinuje, od jara do podzimu žije. Navíc máme i katedrálu v kraji, a to právě v Litoměřicích,” řekl hejtman. 

10.00 - Moderátor Vladimír Mayer představil jednotlivé účastníky a zahájil diskuzi. “Chtěli bychom představit krásy Ústeckého kraje našim čtenářům. Chystáme také přílohu na téma cestovní ruch jako součást Deníku, která vyjde příští čtvrtek 26. dubna,” řekl šéfredaktor Ústeckého deníku.